مركز خدمات بازدیدكنندگان باغ گیاه شناسی ملی ایران

مركز خدمات بازدیدكنندگان باغ گیاه شناسی ملی ایران

به گزارش آبیاری در مراسمی با حضور وزیر جهاد کشاورزی، مرکز خدمات بازدیدکنندگان باغ گیاه شناسی ملی ایران راه اندازی شد.


به گزارش روز پنج شنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مراسم افتتاح مرکز خدمات بازدیدکنندگان باغ گیاه شناسی ملی ایران با حضور کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی برگزار شد.
در این مراسم، عباس کشاورز قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی اظهار نمود: این باغ بعنوان یک نهاد فرهنگی می تواند بر روی نگرش افراد به طبیعت موثر باشد و با بانک ژن بسیار غنی خود در ارتقا سطح کشاورزی کشور موثر باشد.
وی خاطرنشان کرد: باید جریان فرهنگ سازی و آشنایی جامعه با منابع طبیعی از راه ایستگاه ها و مراکز تحقیقاتی گسترش یابد تا رفتار جامعه با طبیعت تغییر کند.
در این ادامه این مراسم، کامبیز تاجر معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی اظهار داشت: این باغ از زیرساخت های اقتدار کشور به حساب می آید و ما در مقابل آن مسوول هستیم.
وی اضافه کرد: هر کشوری که به دنبال کشاورزی مقتدر و مستقل است باید بتواند بذر، ژرم پلاسم، بانک ژن، موسسه اصلاح بذر داشته باشد، ازاین رو نیازمند زیرساخت است و برای زیرساخت های کشاورزی ایران بالغ بر ۱۰۰ سال برنامه ریزی شده است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با تکیه بر ضرورت محافظت از زیرساخت های کشاورزی کشور و ارتقا آن اظهار داشت: این امر مسئولیت سنگینی است که باید به آن توجه ویژه شود.
وی اضافه کرد: معاونین اجرایی وزارت جهاد کشاورزی و روسای موسسات تحقیقاتی باید با هم تعامل داشته باشند تا بتوانند مشکلات بخش کشاورزی را رفع کنند.
در ادامه این مراسم، عادل جلیلی، رئیس مؤسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور اظهار نمود: این موسسه از سال ۱۳۴۷ تشکیل، بوسیله ی یک هیات امنا اداره و بعد از انقلاب هم این باغ به بدنه موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع الحاق شده است.
وی اضافه کرد: رهبر معظم انقلاب و آیت الله هاشمی رفسنجانی در روز درختکاری در این باغ درخت کاشته اند و حضورشان سبب ایجاد ردیف بودجه برای پروژه احیای این باغ شد و تیم علمی خوبی در بخش گیاه شناسی این موسسه شکل گرفت.
جلیلی خاطرنشان کرد: ما با تمام باغات گیاه شناسی در دنیا در ارتباط هستیم و تبادل علم و بذر می نماییم و هدف ما این است که تمام باغات گیاه شناسی بتوانند نقش کلیدی خویش را در حفظ نمونه های گیاهی ایفا کنند.
وی افزود: باغ گیاه شناسی ملی ایران، بانک ژن منابع طبیعی ایران و موزه حشرات در این مجموعه قرار دارند که نمونه کم نظیری در دنیا به حساب می آید.
رئیس مؤسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور در ارتباط با پروژه افتتاح مرکز خدمات بازدیدکنندگان باغ گیاه شناسی ملی ایران اظهار داشت: تمام باغات گیاه شناسی در دنیا مجهز به این مرکز هستند و ما این طرح را با معماری کاملا ایرانی اجرا کرده ایم.

منبع:

1400/03/29
19:32:40
5.0 / 5
1015
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد