اخطار كلانتری نسبت به كاهش آب شیرین

اخطار كلانتری نسبت به كاهش آب شیرین

به گزارش آبیاری رئیس سازمان حفاطت محیط زیست ضمن اشاره به لزوم فرهنگ سازی در حوزه آب اظهار داشت: با تداوم روند کنونی آب شیرین برای نسل های آینده باقی نمی ماند.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا عیسی کلانتری در مراسم تجلیل از محیط بانان که امروز در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، ضمن اشاره به انتقادات مطرح شده درباره پروژه احیای دریچه ارومیه اظهار نمود: بعضی می گویند دریاچه ارومیه تعطیل شده اما برپایه مصوبات شورای امنیت کشور نمی توانستیم اطلاع رسانی نماییم. به علت پافشاری بر ایجاد تونل ۲۰۰ نفر هفتگی ۱۳۰ متر زیر زمین می خوابند. نباید ناجوانمردانه انتقاد نمود وقتی دولت ۱۰۰ درصد بودجه پروژه احیای این دریاچه را تخصیص داده است.

رییس سازمان حفاطت محیط زیست ضمن اشاره به وضعیت آب کشور اظهار داشت: امروز برای حفظ محیط زیست کشور باید از آب حفاظت نماییم. متاسفانه ما در بخش آب و حفاظت از محیط زیست کشور خوب عمل نکرده ایم. ما حق داریم تا ۴۰ درصد از آب تجدیدپذیر استفاده نماییم اما هنوز هم بیشتر از ۱۰۰ درصد از این منابع استفاده می نماییم که این مسئله سبب از بین بردن ریشه محیط زیست در آینده خواهد شد.

وی افزود: در حوزه منابع آب احتیاج به فرهنگ سازی است و مسؤلان کشور باید نسبت به این مسئله آگاه باشند. اگر این روند همانطور که تا هم اکنون ادامه پیدا کرده است، تداوم یابد به دلیل سیاست های کلان غلط و پاسخگو نبودن پتانسیل آبی مملکت، محیط زیست تخریب خواهد شد و آب شیرین برای نسل های آینده باقی نخواهد گذاشت.

معاون رئیس جمهوری با انتقاد از طرح یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری در خصوص تأمین غذا برای ۵۰۰ میلیون نفر در کشور خاطرنشان کرد: طبق اصول حدود ۳۸ میلیارد متر مکعب آب قابل بهره برداری است این درحالیست که ما برای تأمین نیاز غذای ۶۰ میلیون نفر ۲.۵ برابر این میزان یعنی ۹۰ میلیارد متر مکعب آب برداشت می نماییم ازاین رو چنین ادعاهایی عوام فریبی است.

کلانتری اظهار نمود: دو ماه پیش به دنبال بررسی زمین خواری هزار هکتاری در لواسان به حجت الاسلام و المسلمین رئیسی گفتم در کشور سالیانه ۲ میلیارد تن خاک از دست می دهیم که می توانیم ۱.۲ میلیارد تن به معنای ۳۰۰ هزار هکتار خاک را حفظ نماییم و شما برای آزادسازی ۱۰۰۰هکتار ۱۰ جلسه برگزار کرده اید.

وی تصریح کرد: سازمان حفاظت محیط زیست موظف است برای حفظ محیط زیست بجنگند. اگر گروهی اهمیت این مورد را بفهمند باید تا آخر بجنگند چونکه موظفیم حقوق نسل های آینده را حفظ نماییم. هیچ نهاد دیگری در کشور به جز سازمان حفاظت محیط زیست موظف به حفظ حقوق نسل های بعد نیست.

کلانتری ضمن اشاره به این که وظایف اصلی رئیس و معاونان سازمان حفاظت محیط زیست اصلاح قوانین، مقررات و آئین نامه ها است، خاطرنشان کرد: مسؤلان سازمان حفاظت محیط زیست باید برای اصلاح اصول ‍‍پایه در دولت و مجلس بجنگند.

معاون رئیس جمهوری افزود: هنوز با خودروسازان دعوا داریم چون تا زمانی که تکنولوژی تولیدی خویش را اصلاح نکنند هوا را آلوده خواهند کرد. ما گفته ایم که از آغاز سال ۱۴۰۱ موتورهای خودرو های تولیدی باید از استاندارد یورو ۶ برخوردار باشد اما از حال دارند لابی می کنند که خودرو های با استاندارد یورو ۴ و ۵ را بیرون دهند.

کلانتری تصریح کرد: سازمان حفاظت محیط زیست به نمایندگی از ملت ایران باید حافظ محیط زیست کشور باشد. ما وقتی گفتیم از ساختار کارستی نمی توان برای انتقال آب تونل حفر کرد از ۱۰ هزار طرف زیر فشار رفتیم. در راه اندازی تونل زاب از ابتدا ‍‍پیش بینی شده بود که مشکلاتی خواهد داشت و الان ۳۴ کیلومتر را ظرف سه سال و نیم حفر کرده اند و حالا ۹ ماه است که در حفر ۱۴۰۰ متر آن معطل شده اند چونکه در بخش هایی از آن باید ۵۰ کیلومتر از آبرفتی به کارستی عبور کنند که معلوم است در این بخش ها تونل جواب نخواهد داد. منابع کشور و منابع آبی را هدر دادند چونکه ‍‍پیمانکاری می خواهد کار کند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اینکه باید در زمینه حفاظت محیط زیست کار فرهنگی کرد و سمن ها را آموزش داد، اظهار نمود: سال جاری ناچار شدیم برای تقویت سمن ها از بودجه صندوق محیط زیست به آنان کمک نماییم. بخشی از محیط زیست محیط بانان هستند و ما در حدی که توان داشتیم به آنان توجه داشتیم. مجوز خرید ۷۰۰ دستگاه خودروی تویوتا را دریافت کردیم که به ۲۰ میلیون دلار اعتبار نیاز داشت اما بودجه نداشتیم. عضویت کا‍‍پ فرانسه هم تصویب نشد که از آنها کمک بگیریم. اگر عضو بودیم می توانستیم از آن محل سالانه تا ۱۵۰ میلیون دلار برای محیط زیست کمک بگیریم اما هنوز تصویب نشده است.

وی افزود: دو سال پیش مجلس شورای اسلامی کا‍‍پ فرانسه را تصویب کرد اما شورای نگهبان اشکالاتی به آن گرفته بود که اصلاح گردید. با این وجود دو سال است که در مجلس قبلی و کنونی بدون نتیجه مانده است. حداقل ۹ بار در اینباره جلسه رفتم اما برخی تصمیم گیران این مسئله را به سند ۲۰۳۰ وصل ‍‍می کنند در حالیکه ما وظیفه کاهش چهار درصدی میزان دی اکسید کربن تا سال ۲۰۳۰ را در سال ۲۰۲۱ با مهار فلرهای نفتی انجام دادیم.

کلانتری در ‍‍پایان اظهار داشت: با وجود این که ما به تعهدات خود عمل کرده ایم اما از تسهیلات کا‍‍پ فرانسه که سالانه موظف می باشند به اعضای خود ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون دلار یعنی حدود دو برابر بودجه کل سال محیط زیست کشورکمک کنند، محروم ماندیم.

منبع:

1400/04/01
19:59:58
5.0 / 5
1098
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد