مدیركل محیط زیست استان خبر داد

كمبود ۲۵۲ محیط بان در استان كهگیلویه و بویراحمد

كمبود ۲۵۲ محیط بان در استان كهگیلویه و بویراحمد

کهگیلویه و بویراحمد مدیرکل محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: این استان با کمبود ۲۵۲ محیط بان مواجه می باشد.


سید اسدالله هاشمی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با اشاره به اینکه کمبود محیط بان در استان کهگیلویه و بویراحمد مشهود است، اضافه کرد: ۳۱۲ هزار و ۴۶۶ هکتار مناطق تحت مدیریت محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد است که که طبق استانداردهای جهانی باید ۳۱۲ نفر محیطبان داشته باشیم در حالیکه الان تنها ۶۰ نفر محیط بان داریم.
وی اظهارکرد: به طور میانگین هر محیط بان در استان کهگیلویه و بویراحمد ۴۵۰۰ هکتار از عرصه های کوهستانی و سخت گذر را مدیریت می کند در حالی استاندارد این میزان به ازای هر ۱۰۰۰هکتار یک محیط بان است. ۲۲ پاسگاه محیط بانی محیط زیست در سطح استان کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد.
مدیرکل محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: طی دو سال قبل ۱۵ نفر محیط بان (۷ نفر در سال ۹۹ و ۸ نفر در سال ۹۸) در سطح استان جذب و بکارگیری شدند. طی چند سال گذشته به وضعیت معیشت و حقوق پرسنل و محیط بان توجه شده است. البته تلاش کرده ایم خلاء کمبود نیروی محیط بان را با دوربین های فوق پیشرفته پر نماییم.
هاشمی خاطرنشان کرد: یکی از جاذه های گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد مناطق حفاظت شده است که در این مناطق استان ۴۵ گونه جانوری مهره دار وجود دارد که گونه شاخص آنها کَل و بُز است.
وی افزود: توریستهای داخلی و خارجی برای بازدید از "کَل" و" بُزهای" مناطق حفاظت شده به این ستان سفر می کنند که در کنار بازدید از مناطق حفاظت شده از صنایع دستی، محصولات و تولیدات محلی روستائیان همجوار مناطق حفاظت شده خریداری می کنند و درآمد پایدار را به دنبال دارد. صنایع دستی روستای "میمند" زنان روستایی دارای کیفیت مناسب می باشد که مشاغل خانگی این مناطق روستایی را رونق می دهد.
مدیرکل محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: ۱۵ دستگاه دمنده برای کمک به اطفای حریق در میان دهیاران همچوار منطقه حفاظت شده دنا و دنای شرقی توزیع کرده ایم. همینطور بیل، فلس بک و تجهیزات اطفای حریق هم توزیع کردیم. مردم می توانند کمک ما کنند و نتیجه مثبت داشت و آتشسوزی جنگل ها بموقع و در کمترین زمان ممکن مهار می شود.
هاشمی تصریح کرد: سال قبل تعدادی سطل زباله در میان دهیاری های استان توزیع کرده ایم و در جهت فرهنگ سازی در مورد پسماند تلاش ها و فعالیت های انجام دادیم و ادامه دارند. تعدادی کشاورز فعال در ارتباط با کشت گیاهان دارویی آموزش کاست گیاهان دارویی ازجمله "آنغوزه" داده ایم که کاشت گیاهان دارویی را جایگزین گندم دیمی که فرسایش خاک دارد، کنند. دنبال ترغیب کشاورزان روستاهای همجوار مناطق حفاظت شده به کاشت گل نرگس، پرورش زنبور عسل و مشاغل سبز هستیم.
وی اظهار داشت: بیشتر روستاهای استان کهگیلویه و بویراحمد از نعمت گاز برخوردار شدند الان دیگر قطعی درخت برای سوخت بسیار کم و حتی تمام شده است و اگر مواردی باشد مطابق قانون با آنها برخورد می شود.
مدیرکل محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: توانمندسازی تشکل ها و تعاونی ها زیست محیطی از مهم ترین برنامه های محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد است چونکه تشکل ها می توانند در روستاها در جهت حفظ محیط زیست فرهنگ سازی کنند، جوامع روستایی را توانمند کنند و در زمان وقوع آتشسوزی جنگلها به اطفای حریق کمک کنند و کار حفاظت از محیط زیست را انجام دهند.
هاشمی اظهارکرد: تا کنون ۳ دوربین فوق پیشرفته چرخشی با زوم چهار هزار متری در مناطق حفاظت شده استان کهگیلویه و بویراحمد جهت کنترل مناطق حفاظت شده، نصب شده که امسال این تعداد به ۷ دوربین خواهد رسید.
وی تصریح کرد: حذف کیسه های پلاستیکی از دیگر برنامه های محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد عنوان و خاطرنشان کرد: کیسه های پارچه ای تهیه شده و در میان مردم توزیع می شود تا هنگام خرید از کیسه های پلاستیکی استفاده نکنند.
مدیرکل محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد افزود: طی دو سال قبل با مردم، دهیاران و شوراهای همجوار با مناطق حفاظت شده استان بویژه ذخیرگاه زیست کره دنا ارتباط بیشتری برقرار کرده ایم چونکه اعتقاد داریم مشارکت مسئولانه مردم کمک کار ما در حل مشکلات خواهد بود.
هاشمی خاطرنشان کرد: مدیریت پسماند در شهرها با شهرداریها، در روستاها با دهیاری ها و در جاده ها با بخشداری هاست. پسماند باید فرهنگ سازی شود تا مردم خودشان در مورد پسماند و حفظ محیط زیست احساس مسئولیت کنند و رسانه ها در این حوزه می توانند نقش مهمی داشته باشند.
وی بیان نمود: آمادگی صدور کارت همیار محیط زیست برای متقاضیان و کوهنوردان استان را داریم البته بعد از بررسی های لازم و این که شکارچی نباشد.1400/04/07
13:43:14
5.0 / 5
1103
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد