توسعه پرورش میگو، ظرفیت بوشهر برای تولید، اشتغال و ارزآوری

توسعه پرورش میگو، ظرفیت بوشهر برای تولید، اشتغال و ارزآوری

ایرنا- زمینهای شوره زار وغیر قابل کشت استان بوشهر که روزگاری بدون استفاده رها شده بود در سه دهه اخیر با همت بخش خصوصی و دولت به استخرهای پرورش میگو و کانون تولید با ارزآوری و ظرفیت اشتغال بالا تبدیل گشته است.


به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، امروز شهرت استان بوشهر تنها به واسطه وجود منابع عظیم نفت و گاز، عسلویه و پارس جنوبی، نیروگاه اتمی و سکوهای و پایانه های صادرات نفت جزیره خارگ نیست بلکه با ایجاد سنگ بنای صنعت پرورش میگو در زمینهای شوره زار این استان از سه دهه گذشته تابحال با تولید ۶۰ درصد میگوی پرورشی کشور به یکی از مهم ترین قابلیت ها و ظرفیت های این استان گرمسیری تبدیل گشته است.
مسئولان و دست اندرکاران پرورش میگو در استان بوشهر معتقدند، این صنعت اشتغال زا با عنایت به صادراتی بودن، ارزآوری مناسبی برای کشور دارد و در صورت تقویت برخی زیرساخت ها همچون آب، برق و راه دسترسی و روان سازی امور می تواند مهم ترین محور پایدار توسعه بخصوص در بخش صادرات غیر نفتی به شمار آید.
بوشهر پیشرو در صنعت پرورش میگو
مطالعات و فعالیتهای پرورش میگو از سال ۱۳۶۵ در مرکز تحقیقات شیلات خلیج فارس بوشهر شروع شد اما تا سال ۱۳۷۱ تولید میگو همچنان منحصر به صید از دریا باقی ماند و از آن سال به بعد بود که با عنایت به کاهش منابع آبزی براثر برداشت های بی رویه و از سویی با پیشرفت علم و فناوری، رویکردها به سمت تولید میگوی پرورشی از زمینهای غیر کشاورزی استان بوشهر با هدف کمک به بازسازی ذخایر و ایجاد فرصتی برای تنفس دریا معطوف و کار مطالعاتی روی زمینهای ساحلی مستعد انجام و اولین سایت پرورش میگو (رودحله ) دراین استان وارد مرحله تولید شد.
از سال ۱۳۷۴ بود که اولین مزرعه بخش خصوصی پرورش میگو در استان بوشهر با تولید ۶۵ تن به مرحله تولید تجاری رسید و زمینه خوبی برای توسعه این بخش در کل کشور فراهم گردید به نحوی که امروز زنجیره ای از کسب و کارها همچون مراکز تکثیر بچه میگو، تولید غذا، صنایع عمل آوری و بسته بندی، صادرات و پشتیبانی در استانهای ساحلی بوشهر، خوزستان، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و گلستان برای تولید بیشتر از ۴۶ هزار تن میگوی پرورشی بوجود آمده است.
سه برابر شدن تولید میگوی پرورشی در دولت تدبیر و امید
براساس ظرفیت یابی انجام شده در زمان حاضر ۵۰ هزار هکتار زمین مساعد برای صنعت پرورش میگو در استان بوشهر وجود دارد که از این میزان ۱۲تا ۱۳ هزار هکتار آماده سازی و ۹ هزار هکتار آن بهره برداری شده است و سطح زیر کشت میگو از سه هزار و ۳۶۰ هکتار در سال ۹۲ با ۷۰ درصد افزایش به ۶ هزار و ۱۰۰ هکتار رسیده که بعنوان سطح مفید در چارچوب ۱۱ سایت از شمال تا جنوب استان طراحی شده است.
فعالیت ۳۴ مرکز فرآوری و عمل آوری آبزیان که اغلب آنها با دارا بودن تائیدیه کد اقتصادی امکان صادرات محصول به کشورهای اروپایی دارند، زمینه ارزآوری ۱۱۰ میلیون دلاری را در بخش صنعت پرورش میگو برای بوشهر فراهم نموده است.
مدیرکل شیلات استان بوشهر می گوید: صنعت پرورش میگو امروز بعنوان پیشران اقتصاد در استان بوشهر به حساب می آید در همین ارتباط با عنایت به رویکرد دولت در زمینه تقویت این صنعت ارزآور و آمادگی موجود در استان از سال ۹۲ تابحال شمار استخرهای پرورش از ۲۰۰ به ۳۵۰ مزرعه و میزان برداشت در هکتار هم از یک تن به سه تن و نیم تا پنج تن افزایش پیدا کرده است.


به گفته علی بازدار با همت بخش خصوصی فعال در صنعت پرورش میگو کسب و کارهای در رابطه با این صنعت همچون مراکز تکثیر و پرورش بچه میگو که از اجبار های این صنعت است، راه اندازی و امروز با عنایت به افزایش سطح زیر کشت، شمار این مراکز در استان بوشهر از ۱۰ به ۱۹ مرکز افزایش پیدا کرده است.
مدیرکل شیلات استان بوشهر به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: امروز با زیرساخت های بوجود آمده توان تولید بچه میگو در استان از ۷۶۷ میلیون قطعه با ۱۴۰ درصد افزایش به ۲میلیارد قطعه و تولید میگوی پرورشی هم از هشت هزار و ۵۰۰ تن در سال ۹۲ با ۱۷۸ درصد افزایش به ۲۳هزار و ۶۰۰ تن افزایش پیدا کرده است و با عنایت به سطح زیر کشت سال جاری پیشبینی می شود این میزان ۳۰ هزار تن افزایش را تجربه کند و این به مفهوم توسعه و رونق صنعت پرورش میگو در استان بوشهر است.
به گفته بازدار صادرات آبزیان تا سال ۹۲، ۱۲هزار و ۸۲۰ تن بود و امروز با وجود همه مشکلات و تحریم های ظالمانه سد راه، میزان صادرات این آبزی با ارزش با ۷۵ درصد افزایش به ۲۲هزار و ۵۰۰ تن رسیده و همینطور ارزش صادرات آن هم از ۷۰ میلیون دلار با ۵۷ درصد افزایش به ۱۱۰ میلیون دلار افزایش پیدا کرده است.
نیازهای توسعه و مشکلات صنعت پرورش میگوی بوشهر، با ۶ هزار اشتغال
با توجه به ظرفیت استان بوشهر در بخش صنعت پرورش میگو تغییر و تحولات در زیرساخت های این صنعت نسبت به سایر استانهای فعال بیشتر و گسترده تراست به نحوی که در زمینه تولید لارو، مراکز تکثیر، تعداد مزرعه ها، مساحت زیر کشت، وضعیت تأمین غذا از نظر کمی و کیفی، میزان برداشت محصول در هکتار و وضعیت صادرات امروز نسبت به سالهای ابتدایی از رشد بیشتر از ۱۰۰ درصدی برخوردار بوده است.
به گفته حسن محمد دوست مدیرعامل اتحادیه پرورش میگوی استان بوشهر؛ ایجاد جاده دسترسی، خاکریزهای مناسب برای مزرعه ها، تأمین برق و انرژی، آب و کانون های آبرسانی و ایجاد نوازدگاه ها سبب شده میزان تولید در واحد سطح افزایش یابد.
اما این صنعت پردرآمد، ارزآور که ۶ هزار اشتغال مستقیم و غیر مستقیم برای بوشهر آفریده است، با مشکلاتی هم روبرو است و فعالان این بخش انتظار دارند با مرتفع ساختن این تنگناها در سالی که از جانب رهبر معظم انقلاب به نام سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها نامگذاری شده زمینه رونق تولید در این بخش بیشتر از پیش فراهم گردد.
به گفته محمد دوست هرچند دولت ها متولی ایجاد زیرساخت های بخش تولید هستند و صنعت پرورش میگو در استان بوشهر هم در سالهای ابتدایی از این قاعده مستثنی نبود اما کم کم دولت از این بخش کنار رفت و این زیرساخت ها امروز از جانب شرکت ها تأمین می شود همین مساله سبب شده تأمین برخی زیرساخت ها از توان تولید کننده بیرون برود.
وی اعتقاد دارد که هزینه بالای تأمین زیرساخت ها سبب افزایش هزینه تولید و از بین رفتن قدرت رقابت تولیدکنندگان داخلی در بازار جهانی شده است که در صورت حضور دولت در کنار بخش تولید و فراهم کردن بخشی از زیرساخت های مورد نیاز هزینه ها کاهش و زمینه برای حضور موفق تولیدکنندگان داخلی در بازار جهانی فراهم تر می شود.
به اعتقاد محمد دوست آنچه سبب ماندگاری تولید کنندگان میگوی پرورشی در بازار جهانی شده کیفیت محصول تولیدی است که باید با یک برنامه ریزی مناسب و با مشارکت فعالان این بخش همچون شرکت ها، اتحادیه ها و فراهم کردن زیرساخت ها از محل اعتبارات ملی و استانی امکان پیشرفت در این حوزه بیشتر از این فراهم می شود.
مدیرعامل اتحادیه پرورش میگو استان بوشهر به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: صادر نشدن سند بعضی از مزرعه های پرورش میگو پس از ۲۷ سال به علت ناهماهنگی بین دستگاههای اجرایی در بحث واگذاری زمین از مهم ترین مشکلات تولیدکنندگان این قشر در استان به حساب می آید به نحوی که امروز۶۸ درصد این زمین ها با مشکل صدور سند روبرو هستند.
سلیقه ای بودن در تعیین اجاره بها و افزایش وحشتناک قیمت اجاره زمینهای پرورش میگو در مناطق مختلف استان بوشهر از دیگر مشکلاتی که است که محمد دوست برای فعالیت فعالان این عرصه بر شمرد و اظهار داشت: این اختلاف اجاره به علل نامشخص، در مناطقی با شرایط یکسان گاه تا ۴۷ برابر هم می رسد.


این فعال شیلاتی محاسبه اجاره معوقه بعضی از زمینهای پرورش میگو به قیمت امروز را همچون دیگر مشکلات پرورش دهندگان این صنعت در استان بوشهر عنوان نمود که انتظار می رود این معوقه ها به قیمت همان زمان محاسبه شود تا بیشتر از این به تولید کننده فشار وارد نشود.
چنانکه او می گوید: در زمان حاضر ۱۲۱ مزرعه پرورش میگو با مشکل اجاره معوقه روبرو هستند که با کمک سازمان جهاد کشاورزی سعی شده این مشکل برطرف شود و خواسته ما این است که مبلغ بر مبنای نرخ همان سال ها محاسبه شود.
وی در مورد تأمین لارو میگو در سالجاری اظهار داشت: هرچند با عنایت به محدودیت زمانی برای ذخیره بچه میگو با کمبود تولید لارو روبرو می باشیم و با عنایت به آلودگی استانهای دیگر امکان واردات لارو وجود ندارد اما برپایه برنامه ریزی انجام شده مقرر است سایت های شمالی در اولویت تأمین لارو و سایت های جنوبی دیرتر کارذخیره سازی را انجام دهند.
محمد شاکر صفت یکی از پرورش دهندگان میگو در سایت پرورش دلوار ۲، نبود آب را از مشکلات فعالان این بخش عنوان نمود و اظهار داشت: در زمان حاضر لوله کشی برای سایت ها انجام شده اما آبی وصل نشده و مجبور هستیم آب شرب مورد نیاز کارگران را از تانکرهای آبرسانی تأمین نماییم.
به گفته شاکر صفت مسؤلان باید الفبای تولید که همان زیرساخت هاست را برای این صنعت مهم تقویت نمایند و تولید کنندگان را رها نکنند.
او خاموشی های اخیر را هم به لیست این مشکلات اضافه کرد و اظهار داشت: خاموشی بخش های پرورش میگو بیشتر از سایر صنایع بوده و لازم است سوخت گازوئیل ۴۰۰ ژنراتور تامین گردد.
این تولید کننده میگوی پرورشی در استان بوشهر می گوید: تأمین برق در سایت های پرورش همچون مهم ترین گام های دولت در رشد صنعت پرورش میگو در استان به حساب می آید اما با عنایت به گرما شرکت برق اخطار داده که از ساعت ۱۲ ظهر تا پنج پس از ظهر باید پمپ آب را خاموش کرد و در غیر این صورت کل برق سایت قطع می شود.
با وجود اهمیت برق رسانی به استخرهای پرورش و لزوم فعالیت دستگاههای هواده اما با این وجود خاموشی این استخرها نسبت به سایر بخش های صنایع بیشتر است این درحالی است که قطع برق منجر به از بین رفتن میگوها می شود بنابراین در زمان حاضر ۴۰۰ ژنراتور پیشبینی شده که هر کدام از آنها به گازوئیل نیاز دارد وتامین سوخت برای این شمار ژنراتور هم همچون دیگر مشکلات فعالان این صنعت به حساب می آید.
شاکر صفت در باره اسناد زمینهای پرورش میگو اظهار داشت: بیشتر پرورش دهندگان برای زنده کردن این زمین ها سرمایه گذاری زیادی انجام داده اند اما با وجود گذشت ۲۷ سال هنوز این اطمینان خاطر وجود ندارد و هر لحظه امکان دارد با بازپس گیری زمین ها تمام زحمت آنها در این بخش به هدر رود.
وی معتقد است: در کارگروه های مختلف مصوبه های زیادی در این حوزه به تصویب می رسد اما هیچ وقت ابلاغ نشده است تا تولید کنندگان همواره و کماکان در نگرانی قرار داشته باشند.
طولانی بودن فرآیند صدور و تمدید مجوزها و پروانه های بهره برداری و بهداشتی، کاهش برخی هزینه ها همچون هزینه تأمین لارو و غذای میگو که بسیار افزایش پیدا کرده، تغییر مکرر دستورالعمل ها، آئین نامه ها و ضوابط بهداشتی همچون مشکلاتی است که همواره از جانب اتحادیه پرورش دهندگان میگو در استان مطرح و پرورش دهندگان برای روان سازی کار تولید خواهان مرتفع ساختن آنها شدند.
همچنین اخیرا برای پشتیبانی از صنعت پرورش آبزیان قانون گذار بیمه پایه را الزامی کرده است اما خیلی از موارد مطرح در این بیمه در مورد پرورش دهندگان جنوب صدق نمی کند، این درحالی است که خیلی از مواردی که در بیمه تکمیلی قید شده بیشتر با شرایط فعالان این بخش سنخیت دارد و در خواست فعالان این بخش این است که جای این ۲ بیمه تغییر کند و بتوانند از این طریق در صورت متضرر شدن بهره ای از بیمه ببرند و مجبور نباشد از هر ۲ بیمه استفاده کنند.
راه اندازی بزرگترین سایت پرورش میگو رود شور گناوه به مساحت سه هزار و ۶۰۰ هکتار از مهم ترین دستاوردهای این صنعت در استان بوشهر است که با عنایت به پیشرفت فیزکی ۶۵ درصدی با بهره برداری کامل و وارد شدن آن به چرخه تولید، حرکتی عظیم در صنعت آبزی پروری با هزینه بخش خصوصی در این استان ایجاد می شود.
امروز با عنایت به کاهش ذخیر آبزی خلیج فارس، صنعت آبزی پروری علاوه بر ارزآوری و اشتغال زایی مناسب برای استانهای ساحلی مانند بوشهر، فرصتی برای تنفس دریا به حساب می آید که تنها با تعامل بین بخشی و مرتفع ساختن موانع تولید زمینه توسعه آن فراهم خواهد شد.1400/04/12
16:44:12
5.0 / 5
1078
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد