معاون وزیر جهاد كشاورزی خبرداد:

حكم قطعی بازگشت ۵ هزار هكتار جنگل های هیركانی مازندران به بیت المال

حكم قطعی بازگشت ۵ هزار هكتار جنگل های هیركانی مازندران به بیت المال

به گزارش آبیاری رئیس سازمان جنگلها و مراتع کشور اظهار داشت: حکم قطعی بازگشت پنج هزار و ۱۰۳ هکتار از جنگل های هیرکانی آق مشهد ساری به بیت المال صادر و ابلاغ گردیده است.


به گزارش روز شنبه ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، « مسعود منصور» اضافه کرد: بعد از درخواست و پذیرفته شدن ماده ۴۷۷ سازمان جنگلها پارسال از جانب رئیس قوه قضائیه پرونده باردیگر در دیوان عالی کشور به شعبه اول ارجاع شد و رئیس و دو مستشار این شعبه به دقت پرونده را بررسی کردند و با هفت استدلال که در متن رای هم آورده شده رای شعبه اول دادگاه عمومی ساری را که نشان داده است ۵ هزار و ۱۰۳ هکتار از جنگل های هیرکانی ملی و حدود ۳۷۰ هکتار مستثنیات و متعلق به مردم است تایید نمود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: این ۵ هزار و ۱۰۳ هکتار از جنگل های هیرکانی با این رای به دامن منابع طبیعی و انفال برگشت و رای صادر شده از جانب دیوان عالی کشور، قطعی و غیر قابل اعتراض است.
منصور اضافه کرد: وقف و نهاد وقف را نهادی پرارزش و مقدس می دانیم، ولی از سوی دیگر جنگلها و مراتع را که جزو انفال و بیت المال است و متعلق به نسل حاضر و نسل های آتی است وقف پذیر نمی دانیم.
رییس سازمان جنگلها و مراتع کشور اظهار داشت: با رای اخیر دیوان عالی کشور مشخص شد که استدلالات سازمان جنگل های درست و نظر ما منطبق با قوانین کشور و حتی مبانی شرعی است.
وی افزود: وظیفه دارم تا از عنایت ویژه ریاست سابق قوه قضائیه (حجت الاسلام و المسلمین رئیسی) و رئیس و قضات دیوان عالی کشور و حمایت های دولت و معاون اول رئیس جمهور و بویژه اصحاب رسانه و فعالان محیط زیست که این دغدغه را داشتند و این پرونده را با حساسیت دنبال می کردند تشکر کنم.
منصور درمورد روند رسیدگی به این پرونده از سال ۸۰ تا به امروز اظهار داشت: در سال ۸۰ مقررات قانون ملی شدن را در مورد این پلاک انجام دادیم و تشخیص ما این بود که ۵ هزار و ۱۰۳ هکتار این پلاک اراضی ملی است که به طور عمده جنگل طبیعی هیرکانی و میراث ماندگار کشور می باشد.
وی اضافه کرد: به غیر از ۵ هزارو ۱۰۳ هکتار حدود ۳۷۰ هکتار هم بعنوان اراضی ملی و مستثنیات متعلق به مردم در همان سال ۸۰ مورد تشخیص قرار گرفت، اما در سال ۸۲ به این تشخیص ما اعتراض شد و کمیسیون ماده واحده تشخیص اراضی اختلافی تشخیص ما را در مورد این پلاک صحیح دانست و تایید نمود به رای کمیسیون واحد ماده باردیگر اعتراض و در شعبه اول دادگاه عمومی ساری اعتراض رد شد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهارداشت: در سال ۸۴ هم به رای اعتراض و در شعبه یازده تجدید نظر دادگاه عمومی ساری استان مازندران رسیدگی و باز اعتراض رد شد و ملی بودن پلاک را تثبیت کرد این یعنی سه مرجع قبلاً تا سال ۸۴ این پلاک را ملی احراز کردند.
منصور اظهار داشت: در سال ۸۷ فرجام خواهی می شود به دیوان عالی کشور و دیوان بدلیل نقص تحقیقات مجدد پرونده را به شعبه تجدید نظر ساری که قبلاً هم رای ملی بودن را صادر کرده ارجاع میدهد.
وی افزود: متاسفانه این شعبه باوجود دو رای قبلی که یک رای هم متعلق به همین شعبه بود بدون دعوت از سازمان جنگلها و توجه به استدلال هایی که بوده رای به موقوفه بودن کل پلاک می دهد.
رییس سازمان جنگلها و مراتع کشور اظهار داشت: در سال ۹۰ سازمان جنگلها و مراتع به این رای اعتراض کرد، اما متاسفانه شعبه سه دیوان عالی کشور اعتراض ما را رد می کند و، اما از همان سال ۹۰ ما به پیگیری ها ادامه دادیم تا به امروز.
منصور اضافه کرد: برابر قوانین کشور و قانون ابطال اسناد آب و رقبات موقوفه و تبصره الحاقی مصوب سال ۸۱ جنگل های طبیعی را وقف پذیر نمی داند و این توافق نامه بین ما و سازمان اوقاف بود و برپایه همان هم در سال ۹۵ صورت جلسه کردیم تا علاوه بر این که ۵ هزار و ۱۰۳ هکتار باقی بماند، اما متاسفانه این توافق عملی نشد.
وی اظهار داشت: امروز پس از گذشت ۲۰ سال که روند پیگیری های این پرونده طول کشیده است با توجه و پذیرفته شدن ماده ۴۷۷ و بازدید هیاتی ازسوی ریاست وقت قوه قضائیه پارسال و بازدید ریاست دیوان عالی کشور از این جنگلها در نهایت رای به ملی بودن این پلاک صادر شد.منبع:

1400/04/12
22:16:53
5.0 / 5
1192
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد