بحران كم آبی شالیزارهای رضوانشهر را تهدید می كند

بحران كم آبی شالیزارهای رضوانشهر را تهدید می كند

به گزارش آبیاری ایرنا - فرماندار رضوانشهر اظهار داشت: دهها هکتار از شالیزار های این شهرستان بدلیل کمبود آب در معرض خطر و نابودی قرار دارند.


محمود قاسمی، در حاشیه جلسه شورای آب کشاورزی طی گفتگو با خبرنگار ایرنا بابیان اقدامات صورت گرفته برای مقابله با بحران کم آبی اضافه کرد: اکنون تمامی امکانات و ادوات آب رسانی را برای این مساله بکار گرفته ایم تا جلوی هرگونه خسارت و زیان احتمالی ناشی از این بحران گرفته شود.
وی ضمن تشکر و قدردانی از صبر و شکیبایی همه کشاورزان و مردم عزیز این شهرستان اظهار داشت: دستگاه های متولی امر شامل سرآبیارها، آب سواران، دهیاران و همه مردم عزیز در مدیریت و توزیع عادلانه آب کشاورزی به ویژه برای نقاط بحرانی به جهت عبور از کم آبی اهتمام لازم را داشته باشند.
فرماندار رضوانشهر بیان کرد: طبق تماس و مذاکرات بعمل آمده با مدیرعامل شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری و ذهکشی گیلان مقرر شده تا در تقسیم و نوبت دهی آب سد سپیدرود به این شهرستان و با اشاره به کمبود منابع آبی برای نقاط بحرانی و جلوگیری از هر گونه خطرات احتمالی، خواهان دبی بالای آب و تمدید مدت زمان سهمیه برای این شهرستان هستیم.
قاسمی با اعلان اینکه رضوانشهر داری بیش از ده هزار هکتار اراضی شالیزاری می باشد، اظهار داشت: بخش قابل توجهی از اراضی شالیزاری در سطح مکناطق مختلف رضوانشهر و پره سر، اکنون در معرض خطر است که در صورت عدم توجه به این اراضی در معرض خطر و نرسیدن آب، کشاورزان شهرستان خسارت قابل توجهی را متحمل خواهند شد.
رئیس شواری آب کشاورزی افزود: شهرستان رضوانشهر داری ۹۳ چاه عمیق می باشد و اکنون ۹ دستگاه پمپ آب به سبب نقص فنی از مدار خارج شده است که تلاش در جهت تعمیر و راه اندازی مجدد آن ادامه دارد.
فرماندار رضوانشهر همین طور با اشاره به نیاز فوری به آب برای بعضی نقاط اظهار داشت: بیش از ۵۰ درصد از اراضی پائین شبکه، نیاز فوری به آب کشاورزی دارد و با تحقق این امر از خطر و خسارت بزرگی پیشگیری خواهد شد.
وی در ادامه با بیان نقاط در معرض خطر کم آبی اظهار داشت: اکنون شالیزار های مناطق آقاجان محله، خوشابر، ساسانسرا، دارسرا، چران، نوکنده، قلم باغ، شرابندی، سیمبرخاله و کیش خاله بدلیل واقع شدن در مناطق کم برخوردار از منابع آبی در معرض خطر هستند و باید در این راستا چاره اندیشی شود.
شهرستان رضوانشهر با حدود ۸۰ هزار نفر جمعیت و ۱۲۰ روستا در ۷۰ کیلومتری غرب مرکز استان گیلان و در آخرین نقطه آبی سد منجیل و کانال فومنات واقع شده است و دارای بیش از ۱۰ هزار هکتار شالیزار می باشد که فقط سه هزار هکتار از این مقدار تحت پوشش کانال فرمنات و بقیه بوسیله سر دهنه های سنتی و رود خانه ها آب دهی می شوند.منبع:

1400/04/15
13:18:56
5.0 / 5
1046
تگها: آب , باغ , دستگاه , شركت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد