مبارزه با ملخ صحرایی در سیستان و بلوچستان به حدود ۱۴۰هزار هكتار رسید

مبارزه با ملخ صحرایی در سیستان و بلوچستان به حدود ۱۴۰هزار هكتار رسید

به گزارش آبیاری ایرنا- رئیس سازمان جهاد كشاورزی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: 139 هزار و 120هكتار از مراتع این استان از پنجم آبان پارینه تابحال مقابل ملخ صحرایی سمپاشی شده است.


غلام حیدر زورقی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: ۴۶ هزار و ۷۱۸ هکتار از سطح مراتع سیستان و بلوچستان در این مدت مقابل ملخ بالدار و ۹۲هزار و ۴۰۲ هکتار مقابل پوره ملخ سمپاشی شده است.
وی با اعلان اینکه باتوجه به روند افزایش سطح مبارزه با ملخ صحرایی مهاجر تا تابستان امسال ادامه خواهد داشت، اظهار داشت: شهرستان های نیکشهر با ۲۵ هزار و ۱۳۰هکتار، ایرانشهر با ۲۱ هزار و ۳۶۵ هکتار و بمپور با ۲۲ هزار و ۷۷۰ هکتار بیشترین سطح مبارزه با این آفت را در سیستان و بلوچستان به خود اختصاص داده اند.
رییس سازمان جهاد کشاورزی سیستان وبلوچستان با اعلان اینکه تخصیص اعتبارات ملی و استانی برای مقابله جدی با این آفت ضروری ست اظهار داشت: تابحال دیده بانی در سطح ۲ میلیون و ۸۵۰ هزار هکتار از اراضی این استان انجام شده است.
وی اضافه کرد: کار مبارزه با ملخ صحرایی مهاجر در ۱۵ شهرستان سیستان و بلوچستان کماکان تداوم دارد و تابحال هیچ خسارتی به بخش کشاورزی استان وارد نشده است.
زورقی افزود: جهادکشاورزی پارینه هنگام هجوم ملخ صحرایی به سیستان و بلوچستان با بسیج تمام امکانات، مبارزه با این آفت را در سطح ۲۱۱ هزار و ۵۳۵ هکتار از مراتع منطقه انجام داد و مانع لطمه رسانی به بخش کشاورزی شد.
وی اضافه کرد: مبارزه شیمیایی مقابل آفت ملخ صحرایی برای اولین بار بعد از ۲۵سال با بهره گیری از هواپیمای سمپاش در بعضی مناطق سیستان و بلوچستان انجام شد.
به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا ملخ های صحرایی در راه حرکت شان تمام گیاهان زراعی، باغی و حتی علف های هرز را می خورند، این نوع ملخ قدرت پرواز بسیار زیادی دارد و در یک شبانه روز می تواند تا ۱۵۰ کیلومتر پرواز کند.
ملخ صحرایی از کشوری به کشور دیگر و از استانی به استان دیگر می تواند مهاجرت کند.
این نوع از ملخ ها در راه عبور خود با تغذیه از سبزینه های مختلف جنگل ها، باغ های میوه، علوفه، غلات، صیفی و مراتع را از بین می برند و باتوجه به قدرت تخریبی بالایی که دارند موجب قحطی در منطقه مورد هجوم نیز می شوند.منبع:

1399/03/10
01:21:45
5.0 / 5
2526
تگها: آب , باغ , جنگل , مهاجرت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد