اصرار محیط زیست به انتقال گورستان زباله های پایتخت

اصرار محیط زیست به انتقال گورستان زباله های پایتخت

انتقال مركز دفع پسماند آرادكوه بعنوان یكی از بزرگترین سایت های پسماند خاورمیانه این روزها محل اختلاف اداره كل محیط زیست و شهرداری تهران است چونكه شهرداری این كار را علمی نمی داند اما محیط زیست پیگیر انتقال این مركز است.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، مجتمع دفع و پردازش آرادکوه در بخش کهریزک شهرستان ری محلی است که روزانه ۷۰۰۰ تا ۷۵۰۰ تن پسماندهای شهری پایتخت به آن منتقل می شود. پیش از شیوع ویروس کرونا و با اتخاذ عملیات تفکیک پسماند این میزان به ۴۹۰۰ تن در روز رسیده بود اما با شیوع ویروس کرونا و رعایت موارد بهداشتی این عملیات برای مدتی متوقف و الان میزان پسماند شهری پایتخت بار دیگر به ۷۰۰۰ تا ۷۵۰۰ تن در روز رسیده است.

مجتمع آرادکوه علاوه بر تمام آثار مخربی که برای محیط زیست ایجاد می کند، از تولید شیرابه تا آلودگی خاک و هوا، بعنوان یکی از کانون های اصلی بوی نامطبوع مسیر فرودگاه امام خمینی و شهر تهران نیز مطرح و همین مساله موجب تاکید بیش از پیش سازمان حفاظت محیط زیست بر انتقال این مجتمع شده است.

اختلاف نظرهایی درباره انتقال آرادکوه میان مدیریت شهری و سازمان حفاظت محیط زیست به وجود آمد و زهرا صدراعظم نوری- رئیس کمیسیون سلامت شورای اسلامی شهر تهران گفته بود که موضوع انتقال این مجتمع قطعی نشده و درست نیست و اگر قرار بر این انتقال باشد باید دلیلهای کافی وجود داشته باشد و برمبنای مطالعات و داده های دقیق چنین تصمیمی اتخاذ شود.

صحبت های صدراعظم نوری در حالی بود که قبل از این مدیرکل وقت محیط زیست استان تهران - کیومرث کلانتری- درباره انتقال این مجتمع اظهار داشته بود: سازمان حفاظت محیط زیست با تمام توان کارشناسی در خدمت شهرداری تهران خواهد بود تا اقدامات لازم نسبت به مکان هایی که شهرداری برای انتقال مجتمع آرادکوه در نظر گرفته است را بررسی کند. شهرداری برمبنای قانون باید مکان یابی لازم دراین زمینه انجام دهد و محل مناسبی را بعنوان گزینه خود به سازمان محیط زیست معرفی نماید و سازمان محیط زیست با تمام توان در جهت رفع اشکال کمک خواهدنمود.

با این حال کیومرث کلانتری بعد از گذشت کمتر از یک ماه بیان کرد که سازمان حفاظت محیط زیست به شهرداری تهران اعلام نموده که آماده همکاری برای مکان یابی و مدیریت اصولی پسماندها است اما شهرداری تهران هنوز اقدامی در این جهت انجام نداده و مکان جدیدی به ما بعنوان مکان جایگزین برای آرادکوه معرفی نکرده است.

پاییز سال قبل بود که مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران – سعید محمودی- بر لزوم انتقال مجتمع آرادکوه اصرار کرد و اظهار داشت: این سایت یکی از بزرگترین سایت های پسماند خاورمیانه است و زباله های زیادی روزانه به این مکان انتقال داده می شود همین طور سرانه تولیدی زباله ما در کشور بیشتر از میانگین جهانی است، اما باتوجه به مشکلاتی که سایت آراد کوه دارد، جابجایی آن یک اصل اساسی و حتمی است. حتی اگر این سایت دفع پسماند بوی بدی هم متصاعد نمی کرد باز می بایست جابجا می شد چونکه نمی توان سال های سال پسماندهای یک کلانشهر را به یک نقطه منتقل کرد.

محمودی همین طور با بیان این که شهرداری باید بپذیرد که این سایت باید منتقل شود، اشاره کرد: علاوه بر انتقال لازم است که شیوه دفع پسماند نیز اصلاح گردد و ما پیگیر این مساله هستیم و منتظریم که شهرداری جایگزین این سایت را برای ارزیابی های زیست محیطی به ما معرفی نماید.

چندی بعد رئیس سازمان حفاظت محیط زیست – عیسی کلانتری- نیز با اشاره به اینکه یکی از منشاهای بوی نامطبوع تهران آرادکوه است، اشاره کرد: سازمان حفاظت محیط زیست پیشنهاد انتقال آرادکوه به نقطه دیگری را داده است اما شهرداری می گوید هزینه این انتقال یک میلیارد دلار است که چنین پولی در دسترس نیست.

این در حالی بود که کلانتری در زمستان سال ۹۷ نیز اظهار کرده بود که رئیس جمهوری دستور انتقال مرکز دفع زباله آراد کوه را داده است و این مرکز دفع زباله علاوه بر مشکلات بهداشتی و دفع غیر استاندارد بعنوان یکی از کانون های ایجاد بوی نامطبوع در راه فرودگاه امام (ره) شناخته می شود.

با این حال مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران- صدرالدین علیپور – ضمن بیان اینکه منشا بوی نامطبوع پایتخت آرادکوه نیست از راه اندازی و اجرای «طرح کاپ» (کاهش پسماند) آگاهی داد.

او همین طور در واکنش به اظهارات حسین توکلی کجانی - معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرری - در خصوص لزوم انتقال مجتمع آرادکوه به سبب مشکلاتی که برای شهرری ایجاد می کند، اظهار داشت: برخی از موضوعات تخصصی است و اظهارنظر درباره آنها نیاز به مطالعات و اطلاعات کارشناسی و تخصصی دارد. مجتمع آرادکوه متعلق به شهرداری تهران نیست بلکه از آن شهری است با جمعیت بیش از ۱۰ میلیون نفر. ۶۰ سال پیش، مسئولان وقت حدود دو سال زمان برای انتخاب مکان فعلی صرف کردند. دلیل انتخاب آرادکوه هم این بود که در راه جریان باد به سمت شهر قرار نداشت، هیچ مجموعه مسکونی یا فرودگاهی در اطراف آن نبود و خاک آن نفوذناپذیر بود.

علیپور در ادامه اشاره کرد: با آنکه از نظر سازمان مدیریت پسماند ایده انتقال آرادکوه علمی نیست و تبعات بسیاری به دنبال دارد. در صورت اصرار همکاران، ما با انتقال آرادکوه هیچ مشکلی نداریم و برای این امر مانعی ایجاد نمی نماییم اما این کار تخصصی است و همکاران محیط زیست باید چندین سال مطالعه و مکان مناسب را انتخاب کنند و هزینه حداقل ۲۰ تا ۳۰ هزار میلیارد تومانی این جا به جایی هم تامین گردد، بعد از آن می توان از انتقال آرادکوه صحبت کرد.

فاطمه برنا - رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهر تهران - نیز در این زمینه با اشاره به طرح های مدیریت پسماند همچون طرح تفکیک از مبدا اظهار داشت: بطور قطع اگر طرح جامعی برای مدیریت پسماند نوشته شود بسیاری از نقصها در آن دیده می شود و قدرت اجرایی بهتری خواهد داشت. در این صورت خیلی از مشکلات پسماند استان و شهر تهران برطرف خواهد شد اما در صورتیکه بعد از تهیه طرح جامع مدیریت پسماند باز هم نواقصی در زمینه مدیریت پسماند وجود داشت می توانیم جابه جایی آرادکوه را پیگیری نماییم.

با این حال برنا به این نکته اشاره نمود که اگر طرح های کاهش پسماند و تفکیک پسماند از مبدا به درستی در سطح استان تهران اجرا شود و در کنار آن موضوعات دیگری مانند تولید انرژی از زباله و بازیافت درنظر گرفته شود، قاعدتا موضوع جابه جایی مجتمع دفع و پردازش آرادکوه دیگر مطرح نخواهد بود.

محمد رستگاری - معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران- درباره موضوع انتقال آرادکوه و مخالفت شهرداری با این مبادرت به ایسنا توضیح داد: یک زمانی بخش عمده ای از زباله شهر تهران به آبعلی منتقل می شد و ما توانستیم آنرا به آرادکوه منتقل نماییم بدین سبب موضوع انتقال آرادکوه امکان پذیر است اما مساله اصلی هزینه و فایده این کار برای رفع آلودگی است.

وی افزود: اگر شهرداری مشکل آلودگی آرادکوه را برطرف می کرد، سازمان محیط زیست موضوع انتقال آرادکوه را مطرح نمی کرد اما این آلودگی کماکان ادامه دارد همین طور تداوم روش دفع پسماند که حالا در این مجتمع انجام می شود سبب شده است استقرار این مرکز مورد تایید سازمان حفاظت محیط زیست نباشد بدین سبب ما هم کماکان پیگیر انتقال این مرکز هستیم.

رستگاری همین طور اشاره کرد: سازمان حفاظت محیط زیست زمان بر بودن پروسه انتقال مرکز دفع پسماند را در نظر دارد و انتظار ندارد شهرداری طی مدت کوتاهی آرادکوه را جابه جا کند اما انتظار داریم برنامه مشخصی به ما عرضه نماید که چه زمانی این اقدام را آغاز و تمام خواهند کرد.

به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، با وجود تمام دیدگاه های مختلف و متفاوتی که در زمینه انتقال آرادکوه وجود دارد اما بنظر می رسد این پروسه نیاز به مطالعات، بررسی ها و مشورت و همکاری بیشتری چه از طرف سازمان حفاظت محیط زیست چه شهرداری تهران دارد چونکه مشکلات مجتمع دفع و پردازش پسماند آرادکوه تاثیرات زیاد و مستقیمی بر سلامت محیط زیست و مردم شهرستان های اطراف آن دارد.1399/04/21
22:01:24
5.0 / 5
2139
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد