به میزبانی مشترك ایران و سازمان ملل

برگزاری کارگاه بین المللی استفاده از فناوری فضایی در بلایای طبیعی

برگزاری کارگاه بین المللی استفاده از فناوری فضایی در بلایای طبیعی

به گزارش آبیاری کارگاه بین المللی ˮاستفاده از فناوری فضایی به منظور مدیریت سیل، خشکسالی و منابع آبیˮ به میزبانی مشترک دفتر امور فضای ماورای جو سازمان ملل متحد و سازمان فضایی ایران از بامداد روز دوشنبه آغاز و تا چهارشنبه 20 مردادماه ادامه خواهد داشت.


به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، در این کارگاه 370 متخصص در حوزه های علوم فضایی، سنجش از دور، محیط زیست و مدیریت منابع آبی از بیشتر از 40 کشور جهان حضور دارند.
در مراسم افتتاحیه این کارگاه خانم سیمونتا دی پی پو، رئیس دفتر فضای ماورای جو سازمان ملل متحد، کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان های بین المللی مستقر در وین و دکتر مرتضی براری معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس سازمان فضایی ایران سخنرانی کردند.
در ابتدا خانم دی پیپو ضمن اشاره به مشکلات حوزه آبی در سراسر جهان، به اهمیت بهره برداری هرچه بیشتر از فناوری های فضایی در مدیریت منابع طبیعی بخصوص آب اشاره و از جمهوری اسلامی ایران و سازمان فضایی ایران بابت نقش آفرینی موثر در این عرصه و هماهنگی برگزاری کارگاه مذکور قدردانی کرد.
در ادامه، غریب آبادی ضمن اشاره به جایگاه ایران در تأسیس کمیته استفاده های صلح آمیز از فضای ماورای جو سازمان ملل، بر نقش موثر و ممتاز دفتر فضای ماورای جو سازمان ملل متحد در ارتقاء شیوه های بهره برداری از فناوری های فضایی در مدیریت بلایای طبیعی همچون پیش آگاهی پیش از وقوع حوادث و هم واکنش سریع بعد از وقوع بلایا تاکید نمود و خواهان توسعه همکاریهای بین المللی شد.
دکتر براری هم ضمن قدردانی از دفتر فضای ماورای جو ملل متحد در هماهنگی برگزاری این کارگاه، ابراز امیدواری کرد این کارگاه منجر به توسعه تعاملات بین المللی، افزایش دانش، توسعه و ترویج کاربردهای فناوری فضایی و عرضه تجربیات بین المللی با هدف بهره برداری از مزایای فناوری فضایی برای همه کشورها شود.
ایشان در ادامه مهم ترین فعالیت ها و اقدامات مرتبط انجام شده در حوزه فضایی کشور را عرضه نمود.
در این کارگاه و در چارچوب شش جلسه دو ساعته، متخصصانی از ایران و سایر کشورهای جهان آخرین اطلاعات و دستاوردهای خویش را درمورد جدید ترین روش های پایش سیل و خشکسالی با استفاده از داده های ماهواره ای، اقدامات لازم برای اخطار سریع وقوع بلایای طبیعی، تحلیل ریسک های ناشی از گرد و غبار و ریزگرد و سایر چالش های زیست محیطی در رابطه با حوزه آبی مطرح خواهند کرد.1400/05/19
15:05:33
5.0 / 5
1029
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد