به مناسبت روز جهانی مارمولك؛

مارمولک از فواید زیست محیطی تا حواشی

مارمولک از فواید زیست محیطی تا حواشی

آبیاری: امروز (23 مرداد مصادف با 14 اگوست) روز جهانی مارمولک است؛ گونه ای که نقش های اکولوژیک مهم و حواشی جالبی داشته است و برخلاف خیلی از حیوانات حتما با آن برخورد کرده ایم آن هم در محل زندگی مان یعنی خانه.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا مارمولک ها جزو جانورانی هستند که نسبت های مختلفی به آنها داده شده است؛ از دم سمی تا ابزاری برای جاسوسی اما برمبنای تعریف لغت نامه دهخدا مارمولک «جانوری است از رده خزندگان و از راسته سوسماران و از گروه شکافی زبانان که در همه مناطق معتدل و سرد اروپا و آسیا و افریقا فراوان است.»

بر اساس اعلام سازمان حفاظت محیط زیست هشت خانواده از مارمولک ها شامل آگاماها، سوسمارهای بدون دست و پا، گکوی پلنگی، گکو، لاسرتا، اسکینگ، خاردم و بزمجه در ایران زندگی می کنند.

آن ها در خیلی از زیستگاه ها وجود دارند و در ایران می توان گونه های مختلف مارمولک را در انواع زیستگاه ها از دشتی و کویری تا مناطق کوهستانی و ارتفاعات مشاهده کرد.

مارمولک ها نیز مانند تمام موجودات زنده دیگر نقش اکولوژیک موثری دارند. بدین جهت نبود آنها در چرخه حیات مشکل به وجود می آورد. یکی از مهم ترین نقش های اکولوژیک مارمولک کنترل جمعیت حشرات است. در خیلی از موارد زمانی که مردم گونه ای مانند مارمولک را در طبیعت یا منازل خود مشاهده می کنند در جهت از بین بردن آن اقدام می کنند این در حالیست که مارمولک به تنهایی کنترل کننده جمعیت حشرات و عنکبوت است.

برخی مارمولک ها از مارمولک های کوچک جثه تر تغذیه و جمعیت آنها را کنترل می کنند همین طور خیلی از موجودات دیگر نیز از مارمولک ها تغذیه می کنند بدین سبب مارمولک ها نقش مهمی در چرخه حیات دارند.

آخرین بار مارمولک ها خرداد ماه امسال خبر ساز شدند؛ زمانی که در پرواز ورودی از امارات به فرودگاه امام (ره) سه ساک حاوی ۳۵ بسته خزنده کشف و ضبط شد البته در میان ۲۰۰ خزنده کشف شده علاوه بر مارمولک، لاکپشت، مار، مارمولک، عقرب و رتیل قرار داشتند و بنا بود بعد از بررسی های اداره حفاظت محیط زیست استان تهران درصورتی که این محموله بدون مجوز وارد کشور شده باشد به کشور مبدا بازگردانده شود اما محمد کرمی - رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران - در اواخر تیرماه اظهار داشت که اصلا این خزندگان به محیط زیست تحویل داده نشده اند.

یکی از افسانه هایی که درباره مارمولک ها وجود دارد، سمی بودن دم آن هاست اما بگفته هانیه غفاری - عضو هیئت علمی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه کردستان - دم مارمولک محل ذخیره چربی هایی است تا در فصل های پاییز و زمستان که غذای کمتری پیدا می شود از این ذخیره های چربی استفاده کنند بدین سبب این باور که مارمولک ها در دم خود سیانور دارند و سمی هستند، غلط است.

یک بار هم از مارمولک ها بعنوان ابزار جاسوسی نام برده شد، بهمن سال ۹۶ سردار سرلشکر فیروزآبادی در واکنش به خبر دستگیری تعدادی از فعالان محیط زیست و معاون رییس این سازمان به بهتان جاسوسی، به ذکر خاطره ای پرداخته و اظهار داشته بود: افرادی چندین سال پیش بعنوان فعالیت برای جمع آوری کمک به فلسطین به ایران آمدند از تهران شروع کردند بعد به ورامین رفته و ازآنجا به سمت نائین و یزد راه افتادند. ما به مسیری که انتخاب نموده بودند، شک کردیم. اگر کسی می خواهد برای فلسطین کمک جمع کند باید به تهران و اصفهان بیاید جایی که مردم هستند و پول دارند نه وسط کویر راه بیفتند. آنها این مسیر را ادامه دادند و تا جیرفت کرمان رفتند، زمانی که به تهران رسیدند، خودشان را اجازه دادیم از کشور بیرون بروند، اما اموال همراهانشان را نگه داشتیم. در اموالشان انواع جانوران صحرایی را خریده بودند مثل سوسمار، مارمولک و آفتاب پرست. سپس بررسی کردیم که این موارد به چه دردشان می خورد، بعد متوجه شدیم که پوست آنها امواج اتمی را جذب می کند و این ها جاسوس اتمی بودند که می خواستند با این بهانه در داخل جمهوری اسلامی بوسیله پوست این جانوران صحرایی به این نتیجه برسند که ما در چه مکان هایی معدن اورانیوم داریم و کجا درحال کار اتمی کردن هستیم.

به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا آنچه که از نظر محیط زیستی اهمیت دارد نقش مهم مارمولک ها در طبیعت و زندگی ماست. بدین جهت لازم است در جهت حفاظت از انواع گونه های این خزنده در کشور تلاش شود.
1400/05/23
21:52:43
5.0 / 5
1023
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد