فرآوری ماهیان استحصالی از تالاب بین المللی هامون شروع شد

فرآوری ماهیان استحصالی از تالاب بین المللی هامون شروع شد

به گزارش آبیاری ایرنا- مدیركل شیلات سیستان و بلوچستان (آبهای داخلی) اظهار داشت: فرآوری و بسته بندی ماهیان استحصالی از تالاب بین المللی هامون با مشاركت بخش خصوصی و كشتارگاه صنعتی زابل شروع شد.


عیسی میرانی شاهرودی روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا تصریح کرد: با عنایت به قطع آب ورودی به منطقه سیستان و به تبع آن آغاز خشک شدن رودخانه ها، نهرها و نهایتا دریاچه هامون و به دنبال پیشبینی احتمال بروز تلفات ماهیان گیر کرده در گودال ها، پشت سدها و بستر دریاچه، این اداره کل به منظور مدیریت این روال طبیعی نسبت به برنامه ریزی و هماهنگی های لازم به منظور پیشگیری از تلفات، کاهش مخاطرات و هم بهره برداری صیادان از راه صید ماهیان ماکول جهت مصرف، عملآوری، بسته بندی و صید بچه ماهیان غیر هرز جهت پرورش و هم صید ماهیان هرز جهت تولید پودر ماهی اقدام نموده است.
وی اظهار داشت: همچون اقدامات می توان به ساماندهی و تجهیز گروه های صیادی به خصوص در مناطق بحرانی، پیگیری برای شروع خط عمل آوری و بسته بندی ماهیان خوراکی و فعال سازی خط تولید پودر ماهی کشتارگاه زابل و همینطور هماهنگی با آبزی پروران جهت تأمین بچه ماهی برای پرورش می توان اشاره نمود.
مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان اضافه کرد: بر مبنای پیش بینی این اداره کل، رودخانه سیستان از تاریخ ۱۹ تیر و به دنبال قطع آب ورودی گرفتار چالش شده که بلافاصله فراخوان و ساماندهی تمامی گروه های صیادی انجام شد.
وی بیان نمود: فعال سازی خط عمل آوری بسته بندی ماهیان خوراکی علاوه بر ایجاد ارزش افزوده و فرصت صادرات به سایر نقاط کشور از افت شدید قیمت به دلیل افزایش میزان صید و اشباع بازار جلوگیری خواهد نمود.
شاهرودی اظهار داشت: در سال های قبل برای تبدیل ماهیان هرز صید شده به پودر ماهی، احتیاج به انتقال ماهیان صید شده به دیگر نقاط کشور بود که با هماهنگی صورت گرفته با کشتارگاه زابل و فعال شدن خط تولید پودر ماهی، علاوه بر کاهش هزینه ها، امکان تولید پودر ماهی در داخل شهرستان فراهم گشته است.
وی اضافه کرد: با پیگیری های اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان خط عمل آوری و بسته بندی ماهی در کشتارگاه زابل هم برای اولین بار کار خویش را شروع کرده است.
به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، سیستان و بلوچستان به جهت گستردگی منابع آبی دارای ۲ اداره کل شیلات مستقر در زابل و چابهار است که اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان (آبهای داخلی) مستقر در زابل واقع در شمال استان وظیفه کنترل و پشتیبانی از منابع آبی داخلی و اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان (آبهای ساحلی) مستقر در بندر چابهار واقع در جنوب استان در حوزه آبهای دریای عمان فعال می باشند.منبع:

1399/04/23
20:50:00
5.0 / 5
1823
تگها: آب
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد