انقلاب صنعتی و تاثیر آن بر دریاچه های جهان

انقلاب صنعتی و تاثیر آن بر دریاچه های جهان

آبیاری: خراسان رضوی گرمایش زمین نتایج مهمی برای دریاچه های جهان خواهد داشت. نتایج مطالعه جدید به رهبری دانشگاه وریج بروکسل بلژیک (VUB) نشان داده است که تغییرات آب وهوایی، دریاچه های سراسر جهان را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد.


به نقل از ارث، پژوهشگران اظهار کردند: تغییرات جهانی دمای دریاچه ها و پوشش یخ، ناشی از تغییرات آب وهوایی طبیعی نیست و علت آن می تواند انتشار عظیم گازهای گلخانه ای باشد که با انقلاب صنعتی شروع شده است.
در ابتداء این بررسی دانشمندان مشاهده نمودند که دمای دریاچه ها به تدریج درحال افزایش است و پوشش یخی فصلی در سراسر جهان کوتاه تر شده است. لوک گرانت، محقق ارشد این تحقیق اظهار داشت: تغییرات آب وهوایی ناشی از انسان، قبل از این دریاچه ها را تحت تاثیر قرار داده است.
پژوهشگران در مرحله دوم، شبیه سازی های کامپیوتری مختلفی انجام دادند که با بهره گیری از آنها پیشرفت های آینده را تحت سناریوهای مختلف گرمایش زمین پیش بینی کردند. در طرح انتشار کم گازهای گلخانه ای، برآورد شده است که متوسط گرمایش دریاچه ها در ۱.۵ درجه سانتی گراد بالاتر از سطوح پیش از دوره صنعت ثابت و مدت زمان پوشش یخ نیز ۱۴ روز کوتاه تر شود و در طرحی با انتشار زیاد، دمای دریاچه ۴ درجه افزایش می یابد و ۴۶ روز یخ کمتر خواهد داشت.
دانشمندان به این نتیجه رسیدند که دریاچه ها با افزایش هر درجه سانتی گراد دمای هوای جهان، ۰.۹ درجه سانتی گراد گرم می شوند و ۹.۷ روز یخ از دست می دهند.
گرانت توضیح داد: این خاصیت های فیزیکی برای اکوسیستم دریاچه اساسی است و با افزایش تاثیرات در آینده، ما به اکوسیستم های دریاچه ازجمله کیفیت آب و جمعیت گونه های ماهی بومی لطمه جدی می رسانیم و این امر برای خیلی از روش های وابستگی جوامع محلی به دریاچه ها از تامین آب شرب گرفته تا ماهیگیری، فاجعه بار خواهد بود.
ویم تری، محقق ارشد این بررسی و کارشناس آب وهوا اظهار داشت: نتایج این بررسی بر اهمیت زیاد توافقنامه پاریس برای حفظ سلامت دریاچه های سراسر جهان تاکید می کند. اگر بتوانیم میزان انتشار گازهای گلخانه ای خودرا در دهه های آینده به شدت کاهش دهیم، می توانیم از بدترین پیامدها برای دریاچه های جهان جلوگیری نماییم.
نتایج این مطالعه در مجله Nature انتشار یافته است.
منبع:

1400/07/30
12:17:14
5.0 / 5
968
تگها: آب , سلامت , كیفیت , هوا
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد