دهه گذشته پذیرای بدترین آتش سوزی جهان بود

دهه گذشته پذیرای بدترین آتش سوزی جهان بود

آبیاری: خراسان رضوی نتایج تحقیق جدید نشان میدهد که هوای حریق زای شدید ناشی از کاهش رطوبت جوی و افزایش دما شدیدترین آتش سوزی هشت ساله جهان را در دهه گذشته به وجود آورده است.به نقل از سایتک دیلی، مایکل فلانیگان، کارشناس سابق آتش سوزی در دانشگاه آلبرتای کانادا، اظهار داشت: شرایط شدید آب وهوایی موجب آتش سوزی در جهان می شود. بعنوان مثال در کانادا سه درصد از آتش سوزی ها سبب سوخته شدن ۹۷ درصد مساحت جنگلها شده بود.

وی این تحقیق را به همراه همکار خود پیوش جین، دانشمند پژوهشی در منابع طبیعی کانادا و شان کوگان، عضو فوق دکتری دانشکده علوم کشاورزی، زندگی و محیط زیست انجام داده است.

برای این تحقیق گروه تحقیقاتی روندهای شدید آب وهوای حریق زا را از سال ۱۹۷۹ تا ۲۰۲۰ با بهره گیری از فاکتورهای معمول آب وهوای حریق زا که برآوردهایی را برای شدت آتش و سرعت گسترش آتش و همین طور تغییرات فشار بخار یا رطوبت ارائه می دهد را بررسی کردند.

نتایج این تحقیق روند افزایش دمای جهانی و کاهش رطوبت را به این احتمال مرتبط می کند که حوادث آتش سوزی های شدید بطور طبیعی بیشتر اتفاق می افتند و به مناطق جدید سرایت می کند و شدیدتر از آنچه در تاریخ ثبت شده است، می سوزاند.

کاهش رطوبت نسبی عامل بیش از سه چهارم افزایش قابل توجه شدت و گسترش آتش و افزایش دما عاملی برای ۴۰ درصد روندهای قابل توجه بود.

این تحقیق افزایش قابل توجهی در آب وهوای شدید نشان داد که می تواند سبب آتش سوزی های بزرگ در نزدیک به نیمی از قسمت عمده قابل احتراق زمین همچون در شمال کانادا و بریتیش کلمبیا شود.

فلانیگان اظهار داشت: مناطق سراسر جهان شاهد افزایش آب وهوای شدید در ۴۰ سال قبل بوده اند که در ۲ دهه گذشته افزایش قابل توجهی داشته است.

این یک غافلگیری بزرگ نیست اما با تغییرات آب وهوایی انتظار می رود شرایط گرمتر شدن آب و هوا ادامه و گسترش یابد و وضعیت بدتر شود.

وی اضافه کرد: بعنوان مثال در بریتیش کلمبیا سه دوره از پنج دوره آتش سوزی گذشته ۲۰۱۷، ۲۰۱۸ و ۲۰۲۱ سه دوره از بدترین دوران های تاریخ بشمار می رود. سیل ویرانگر بریتیش کلمبیا خطرات بیشتر افزایش فعالیت آتش سوزی را نشان میدهد.

زندگی با آتش سوزی به مفهوم زندگی با نتایج آتش سوزی است. سیل اخیر که سفرهای زمینی به داخل و خارج از سرزمین اصلی بریتیش کلمبیا را فلج کرد، نمونه خوبی در این خصوص است.

همه این ها به آتش سوزی نسبت داده نمی گردد اما آتش نقش مهمی دراین زمینه دارد. هنگامی که پوشش گیاهی از بین می رود، جریان تجمع آب باران توسط درختان قطع نمی گردد، ریشه ها رطوبت را جذب نمی کند و چیزی برای پایداری خاک وجود ندارد. در نتیجه احتمال این که زمین و گل و لای را در مناطق سوخته مشاهده کنید، بسیار بیشتر است؛ این مساله سال ها در کالیفرنیا ثابت شده است.

فلانیگان اشاره کرد: حتی اگر گرمایش زمین فردا متوقف شود، تهدید آتش سوزی برای دهه ها ادامه خواهد داشت؛ بدین سبب جوامع باید برای همه احتمالات آتش سوزی آماده شوند. بشر در این راه در مقابل یک واقعیت جدید قرار گرفته ایت. این یک مورد طبیعی نیست برای اینکه هیچ چیز عادی در مورد آنچه درحال وقوع است، وجود ندارد.

منبع:

1400/09/13
16:19:35
5.0 / 5
872
تگها: آب , جنگل , درخت , سایت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد