افق روشن اقتصاد با روند افزایشی صادرات، پیش روی گلستان

افق روشن اقتصاد با روند افزایشی صادرات، پیش روی گلستان

به گزارش آبیاری روند رو به رشد و تصاعدی صادرات انواع کالاهای غیرنفتی از گلستان طی ماه های اخیر امید را نزد تجار، بازرگانان و فعالان اقتصادی این استان زنده کرد و تحقق افق هایی روشن در اقتصاد سرزمین هیرکان را امکان پذیر ساخته است.


به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا، با وجود ظرفیت های متعدد، سهم گلستان از صادرات کالا و خدمات تناسبی با جایگاه راهبردی این استان ندارد و اگر در سالهای گذشته به آن توجه بیشتری می شد از قابلیت بالایی برای حل خیلی از تنگناها و چالش های حوزه اقتصادی منطقه مانند بیکاری و درآمد سرانه پایین مردم استان برخوردار بود.
وجود معادن و صنایع مختلف در گلستان و نیازمندی های بازار ترکمنستان و کشورهای مجاور به محصول تولیدی استان، ظرفیت های بالا در بخش کشاورزی و تولید سالانه پنج میلیون تن انواع محصولات زراعی، باغی و شیلاتی در کنار نیروی کار ماهر و خدمات فنی و مهندسی، زمینه بالقوه ای است که می تواند مقدمات توسعه صارات این استان را فراهم آورد.
نگاهی گذرا، به موقعیت ژئوپلیتیک(جغرافیای سیاسی) گلستان و برخورداری این استان از سه مرز زمینی، هوایی و دریایی مبین آن است که این منطقه در زمره مستعدترین استانهای کشور برای سرمایه گذاری با رویکرد توسعه صادرات قرار دارد.
رفع بروکراسی زائد همچون علل افزایش صادرات گلستان
با روی کار آمدن دولت سیزدهم و رفع بعضی از موانع صادرات، امید بین تجار و بازرگانان این استان جوانه زد. عینیت بخشی به مقوله مانع زدایی و رفع بروکراسی های زاید و تسهیل صادرات، رونق کسب و کارها و افزایش تولیدات در زمینه های مختلف و گره گشایی بخشی از دغدغه های سیاسی بین ایران با کشورهای همسایه همچون علل افزایش صادرات گلستان طی ماه های اخیر است.
با روی کار آمدن دولت جهادی شرایط برای فعالان اقتصادی همچون اهالی گلستان تسهیل گردید و با حضور آیت الله سیدابراهیم رییسی بخشی از گره های صادرات گلستان گشوده یا با برای حل آن آستین همت بالا زده شد.
علاوه بر اظهارات فعالان بازار و سخنان برخی از تولیدگران استان، آمارهای رسمی هم رونق و تکاپوی صادرات در گلستان را در ماه های اخیر تایید می کند.
مدیرکل گمرکات گلستان اظهار داشت: حدود ۲۷۹ هزار و ۴۹۵ تن انواع کالای غیرنفتی به ارزش ۱۳۲ میلیون و ۷۲۴ هزار و ۷۱۲ دلار از مبادی گمرکی استان در ۹ ماه سال جاری به خارج صادر شد که از لحاظ وزنی و ارزش به ترتیب ۱۱۱ و ۶۷ درصد بیشتر از مدت مشابه سال قبل است.
سیدابراهیم حسینی تصریح کرد که سیمان، لوله پروفیل، لبنیات، خرما، سیب زمینی، ید و پلی استایرن به ترتیب از مهم ترین اقلام صادراتی گلستان در این زمان بود که به کشورهای مختلف همچون قزاقستان، ترکمنستان، عراق، افغانستان، بلغارستان، رومانی، ایتالیا، روسیه، قرقیزستان، ازبکستان و پاکستان صادر شد.

بهره اندک گلستان از ظرفیت صادراتی در سالهای گذشته
نایب رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تصریح کرد: هم مرز بودن گلستان با کشور ترکمنستان بعنوان یکی از دروازه های ورود به کشورهای مشترک المنافع ظرفیت بسیار مهمی برای این استان است که تا پیش از این دولت از آن بهره مناسبی برای اهالی گلستان حاصل نشده است.
امیر یوسفی افزود: هم مرز بودن با ترکمنستان مانند چشمه جوشانی است که در دسترس گلستانی ها قرار گرفته اما تابحال هیچ جرعه ای از آن برداشته نشده است.
وی ادامه داد به جهت برخی سیاست های حاکم در ارتباط با ترکمنستان در دولت های قبلی، مشکلاتی در امر تجارت با این کشور به وجود آمد صادرات ۱۰۰ میلیون دلاری ایران و ترکمنستان در بعضی سال ها به ۲۰ میلیون دلار کاهش پیدا کرد.
نایب رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران خاطرنشان کرد: همجواری با کشورهای مشترک المنافع، هزینه حمل و ترانزیت کالا را به حداقل رسانده و در مجموع قیمت تمام شده کالای صادراتی را در کشور مقصد می کاهد.

یکی از استادان اقتصاد دانشگاه گلستان هم به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: عوامل مختلفی در افزایش صادرات از گلستان تأثیر گذار هستند که در رتبه اول افزایش نرخ دلار قرار دارد اما این مورد تنها عامل افزایش صارات نیست و مولفه ای دیگری هم در افزایش صادرات موثر بوداند.
مجید نصیری اضافه کرد: افزایش دامنه خدمات گمرکی یکی از عوامل موثر در افزایش صادرات است. به عنوان مثال با بهره برداری از امکان تبادل ریلی کالا، میزان تبادلات افزایش و در نتیجه ارزش و حجم کالاهای صادراتی بیشتر می شود.
وی اظهارداشت: بهبود زیر ساخت های گمرکی، افزایش ساعات فعالیت گمرک بهبود تجهیزات فنی و هم افزایی بین دستگاههای دخیل مانند مرزبانی، راهداری و گمرک و دیگر دستگاه ها نقش زیادی در این رخداد اقتصادی دارند.
این استاد دانشگاه نقش هم افزایی بین دستگاهی را در رونق صادرات مهم دانست بیان نمود: با کاهش معطلی و بروکراسی زائد علاوه بر افزایش سرعت انتقال کالا، رغبت و میل تجار جهت استفاده باردیگر از این کریدور صادراتی افزایش می یابد.
نصیری افزود: یکی از دغددغه های دلسوزان گلستان این است که کالاهای صادراتی استان محدود به چند کالای خاص نظیر سیمان، لبنیات و چند محصول کشاورزی شود که برای رفع این دغدغه باید هر چه سریعتر مجموعه کالاهای صادراتی را افزایش دهیم.
به گفته وی برای افزایش بیشتر صارات از گلستان میتوان بسته های حمایتی و مشوق های صادراتی بیشتری برای صادر کنندگان در نظر گرفت تا بخشی از اختلاف فاحش میزان صادرات گلستان با سایر استان ها جبران شود.
مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان گلستان هم به ایرنا اظهار داشت: در ماه های اخیر گستره بازارهای هدف بیشتر شده و به امکان صادرات راحت فراهم گردیده است.
وی بیان نمود: در نظر داریم برخی محصولات شرکت مانند بطری های پلی اتیلن را به کشورهایی نظیر قزاقستان، لبنان، عراق و گرجستان صادر نماییم.
استان گلستان با برخورداری از ظرفیت های بالقوه مختلف در بخش های صنعت و کشاورزی و همسایگی با ترکمنستان و ارتباط با بازار چند صد میلیون نفری کشورهای مشترک المنافع با ترسیم نقشه راه علمی می تواند به یکی از قطب های صادرات بخصوص در شمال کشور تبدیل گردد.
استان مرزی گلستان با داشتن ۵۶۰ هزار هکتار اراضی زراعی، حدود ۴۰ هزار هکتار اراضی باغی، چهار میلیون واحد دامی، ۸۶۰ هزار هکتار مرتع، ۴۵۲ هزار هکتار جنگل و دسترسی به ۱۱۰ کیلومتر ساحل دریای خزر، سالانه حدود ۵.۵ میلیون تن انواع محصول و تولیدات زراعی، باغی و دامی را توسط افزون بر ۲۲۰ هزار بهره بردار که حدود ۱۵۰ هزار نفر آنها در حوزه زراعت و باغبانی فعالیت دارند، به ارزش تقریبی ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار میلیاردریال تولید و روانه بازار مصرف داخلی و خارجی می کند.
استان گلستان ۱۳ شهرک صنعتی و ۱۱ ناحیه صنعتی دارد که مساحت مجموع آن ۲۱۰۵ هکتار است و تابحال برای هزار و ۲۵۸ طرح، زمین به سرمایه گذاران طرف قرارداد واگذار شده که ۸۲۲ مورد آن با ۱۳ هزار و ۲۰۰ فرصت شغلی به بهره برداری رسیده اند.


1400/11/10
22:03:29
5.0 / 5
865
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد