آماری از دما و بارش های ماه گذشته تهران

متوسط بارندگی های در سه ماه آینده کمتر از حد نرمال

متوسط بارندگی های در سه ماه آینده کمتر از حد نرمال

به گزارش آبیاری معاون اداره کل هواشناسی استان تهران با بیان آماری از میزان دما و بارش در ماه گذشته اظهار نمود: متوسط بارش در سه ماه آینده کمتر از نرمال و متوسط دما هم ۱ سلسیوس بیشتر از حدنرمال پیشبینی می شود.مازیار غلامی در گفتگو با ایسنا، درباره وضعیت دما و بارش طی سه ماه آینده اظهار نمود: جدید ترین خروجی های مدلهای پیشبینی فصلی مبین آن است که متوسط بارش سه ماه آینده استان تهران کمتر از نرمال باشد.

وی اضافه کرد: متوسط دما طی سه ماه آینده حدود ۰.۵ تا ۱ درجه سلسیوس بیشتر از نرمال ارزیابی شده است. این شرایط سبب می شود تا با عنایت به کاهش بارش انباشته شده طی پاییز و زمستان گذشته و هم پیشبینی افزایش دما طی سه ماه آینده، ضرورت مدیریت منابع آب و هم مدیریت مصرف آب بیشتر از پیش حس گردد.

دمای میانگین در بلند مدت۱.۸ درجه افزایش داشته است

به گفته غلامی تحلیل نوسان دمای هوای استان تهران در فروردین ماه ۱۴۰۱ مبین آن است که میانگین ماهانه دما در این ماه ۱۳.۵ درجه سلسیوس بوده که در مقایسه با بلندمدت، ۱.۸ درجه سلسیوس افزایش داشته است.

معاون اداره کل هواشناسی استان تهران، افزود: متوسط حداقل دما در این ماه نسبت به دراز مدت ۱ درجه سلسیوس و متوسط بیشینه دما، ۲.۷ درجه سلسیوس افزایش داشته است. به عبارت دیگر فروردین ۱۴۰۱ به طور محسوسی گرمتر از معمول بوده است.

وی اضافه کرد: متوسط دمای هوای استان تهران از آغاز سال زراعی (مهر ۱۴۰۰) تا (۷ اردیبهشت ۱۴۰۱)، ۹ درجه سلسیوس بوده که در مقایسه با بلندمدت، حدود ۱ درجه سلسیوس بیشتر بوده است.

به گفته غلامی، "ورامین" با متوسط دمای ۱۸.۴ درجه سلسیوس و فیروزکوه با متوسط دمای ۸ درجه سلسیوس به ترتیب بیشترین و کمترین مقادیر متوسط دما را در فروردین ۱۴۰۱ به خود اختصاص داده اند.
کاهش ۸۳ درصدی بارندگی ها
غلامی با اشاره به اینکه بررسی آماری مقادیر بارش ثبت شده در ایستگاه های هواشناسی استان هم مبین آن است که مقدار بارش (پهنه ای) در سطح استان در فروردین ۱۴۰۱، ۷.۶ میلی متر بوده است که در مقایسه با دراز مدت ۸۳ درصد کاهش داشته است، اظهار نمود: لازم به ذکر است که مقدار بارش استان تهران از آغاز سال زراعی(مهر ۱۴۰۰) تا آخر فروردین ۱۴۰۱، ۱۴۸.۴ میلی متر بوده که در مقایسه با بلند مدت، حدود ۳۶ درصد کاسته شده است.

غلامی در انتها خاطرنشان کرد: پیشبینی های فصلی ابتدای هر ماه به روزرسانی می شوند و درستی پیشبینی فصلی بارش و دما معمولاً بین ۶۵ تا ۷۰ درصد است.

منبع:

1401/03/06
11:15:26
5.0 / 5
570
تگها: آب , هوا
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد