رشد ۶ درصدی خرید برگ سبز چای درجه یک از چایکاران گیلان و مازندران

رشد ۶ درصدی خرید برگ سبز چای درجه یک از چایکاران گیلان و مازندران

رئیس سازمان چای کشور اظهار داشت: خرید برگ سبز چای درجه یک در چین اول از چایکاران استانهای گیلان و مازندران نسبت به زمان مشابه سال قبل 6 درصد بالا رفته است.


حبیب جهانساز روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اتمام چین اول چای گفت: در چین اول ۴۹ هزار و ۶۷۴ تن برگ سبز چای از چایکاران استانهای گیلان و مازندران خریداری شده که از این مقدار ۹۰.۱ درصد برگ سبز چای درجه یک و بقیه برگ سبز درجه ۲ است.
وی با اشاره به افزایش انگیزه چایکاران طی سالهای اخیر برای تولید برگ سبز چای با کیفیت اضافه کرد: برگزاری دوره های آموزشی، انجام عملیات بهزراعی، پرداخت بموقع مطالبات و پیش بینی تسهیلات از با اهمیت ترین دلیلهای انگیزه چایکاران و افزایش تولید برگ سبز جای درجه یک است.
رییس سازمان چای کشور با اعلان اینکه برگ سبز چای تولیدی چایکاران در چین اول در مجموع به مبلغ ۴۴۶ میلیارد تومان خریداری شده است، اضافه کرد: ۵۲.۳ درصد این مبلغ به چایکاران پرداخت و تسویه شده و پرداخت بقیه نیز به مرور در حال انجام می باشد.
جهانساز گفت: کارخانه های چایسازی استانهای گیلان و مازندران با خرید این میزان برگ سبز چای تا حالا ۱۱ هزار و ۱۷۷ تن چای خشک ساخته اند.
وی با اشاره به برداشت چین دوم چای از اواخر خرداد تا نیمه تیرماه افزود: علاوه بر این ۲ چین دیگر برگ سبز چای در ماه های مرداد تا شهریور و مهر انجام می شود.
امسال قیمت خرید تضمینی برگ سبز چای درجه یک ۹ هزار و ۲۰۰ تومان و برگ سبز چای درجه ۲ هفت هزار و ۱۰۰ تومان است، قیمت خرید تضمینی برگ سبز چای درجه یک امسال نسبت به سال قبل ۳۷.۵ درصد و درجه دو ۴۸ درصد بالا رفته است.
براساس آخرین آمار، در استانهای گیلان و مازندران بیش از ۵۵ هزار چایکار وجود دارد، وسعت باغ های چای این ۲ استان حدود ۲۵ هزار هکتار است، برداشت برگ سبز چای هر ساله در سه چین بهاره، تابستانه و پاییزه صورت می گیرد.
گیلان و مازندران روی هم رفته سالانه ۱۳۵ هزار تن برگ سبز چای تولید می کنند که از این مقدار ۹۰ درصد در مزارع چای گیلان به دست می آید، از این مقدار برگ سبز چای حدود ۳۰ هزار تن چای خشک استحصال می شود.
علاوه بر این مصرف چای در کشور طور میانگین حداکثر ۱۰۰ هزار تن است.

1401/03/12
23:57:04
5.0 / 5
725
تگها: آموزش , باغ , كیفیت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد