وزیر جهادکشاورزی از ۶دستاورد دانش بنیان چهارمحال و بختیاری رونمایی نمود

وزیر جهادکشاورزی از ۶دستاورد دانش بنیان چهارمحال و بختیاری رونمایی نمود

آبیاری: ایرنا- همزمان با سفر استانی رئیس جمهور به چهارمحال و بختیاری ۶ دستاورد دانش بنیان مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی منابع طبیعی با حضور وزیر جهادکشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی در مرکز تحقیقات کشاورزی استان رونمایی گردید.


به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا، در این آیین از آخرین یافته های دانش بنیان مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری همچون تهیه نقشه خاک و تناسب کیفی اراضی و اقلیمی انار، انجیر و گل محمدی، انتقال دانش کشت بافت گل محمدی دیم، دستیابی و معرفی فرمولاسیون جدید مؤثر، کاربردی و کم هزینه برای کنترل شانکر باکتریایی، دستیابی به نقشه خطرات چندگانه محیطی استان با استفاده از هوش مصنوعی، سنتز بزهای پر بازده و دستیابی به روش کنترل کرم خراط گردو در باغات استان چهارمحال و بختیاری رونمایی گردید.

معاون وزیر جهادکشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی ایران در این آیین به دستارودهای مرکز تحقیقات کشاورزی استان در بخش تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی اشاره نمود و اضافه کرد: در مسافرت هیات دولت به چهارمحال وبختیاری با رونمایی و بهره مندی از این دستاوردها، تحول در بخش کشاورزی استان و سایر اقلیم های مشابه ایجاد خواهد شد.
سید مجتبی خیام نکویی روز پنجشنبه در آیین رونمایی از ۶ دستاورد دانش بنیان مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی منابع طبیعی استان اضافه کرد: افتتاح ایستگاه تحقیقات بادام از دستاوردهای مهمی است که منجر به معرفی ارقام متحمل به خشکی، مقاوم به سرمازدگی و سایر تنش های زیستی و غیرزیستی خواهد شد که می تواند در افزایش کمی و کیفی بادام اثر قابل توجهی بگذارد.
وی اضافه کرد: دستیابی به دانش فنی کشت بافت نوعی از ارقام گل محمدی دیم هم از دیگر دستاوردها است که عملکرد بیشتر از ۲ تا سه برابر گل در واحد سطح دارد که تحول بزرگی است که با معرفی این رقم و انتقال به بخش خصوصی شاهد افزایش سطح زیر کشت گل محمدی دیم در استان خواهیم بود.
خیام نکویی دستیابی به دانش فنی مبارزه با بیماری شانکر باکتریایی را از دیگر دستاوردهایی است که امروز از چهارمحال و بختیاری به کشور معرفی خواهد شد اشاره نمود و اظهار داشت: الان این بیماری خسارت زیادی به میوه های هسته دار می زند که با دستیابی به فرمولاسیون مناسب و دانش فنی در ارتباط با آن، امکان درمان و پیشگیری از خسارت به میوه های هسته دار در استان حاصل می شود و این قابل تعمیم به سایر استان هاست.
وی عنوان کرد: یکی دیگر از دستاوردهای علمی استان معرفی بزهای پربازده که آمیخته ای از گونه های مختلف است که قابلیت افزایش شیر و چندقلوزایی در مجموعه استان را خواهد داشت و در اقلیم های مشابه هم می توان این علم را معرفی نمود.
آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور و اعضای هیات دولت روز پنجشنبه ۱۹ خردادماه میهمان مردم چهارمحال و بختیاری هستند.
چهارمحال و بختیاری ۱۰ شهرستان با نزدیک به یک میلیون نفر جمعیت دارد.
برای پیگیری اخبار و گزارش های ایرنا از بیست و چهارمین سفر استانی رئیس جمهور پرونده خبری را دنبال کنید:منبع:

1401/03/21
10:40:24
5.0 / 5
733
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد