پیشبینی رئیس سازمان هواشناسی از اقلیم های احتمالی آینده

پیشبینی رئیس سازمان هواشناسی از اقلیم های احتمالی آینده

به گزارش آبیاری رئیس سازمان هواشناسی کشور با تکیه بر این که ما باید خودمان را نسبت به تغییرات اقلیمی تاب آور نماییم اظهار داشت: یکی از مهم ترین راهکار ها در این حوزه، مدیریت منابع است. اگر روند تولید گازهای گلخانه ای در دنیا به همین شکل فعلی ادامه یابد طی سالهای ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۵ به احتمال ۹۰ درصد رکورد گرم ترین دما را در اتمسفر کره زمین خواهیم داشت.


به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، سحر تاج بخش در مراسم گرامیداشت روز جهانی مقابله با بیابان زایی که با شعار «عبور از خشکسالی با مشارکت همگانی» در سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور برگزار شد ضمن اشاره به مسئله تغییر اقلیم و اثرات آن در جهان و ایران اظهارکرد: به دلیل مداخله انسان در اتمسفر زمین، جوّ با سرعت بی سابقه ای در حال گرم شدن است. امروز ما شاهد آن هستیم که جهش قابل ملاحظه دما پس از انقلاب صنعتی و مشخصا از دهه ۱۹۹۰ به بعد رخ داده و از آن زمان روند افزایشی انتشار گازهای گلخانه ای را شاهدیم.
تخریب زمین و فرسایش خاک با تغییر کاربری
رئیس سازمان هواشناسی به تبیین گزارش ویژه هیات بین المللی تغییر اقلیم در سال ۲۰۲۰ که در آن سهم اقدامات مختلف در تغییرات اقلیمی را مشخص کرده پرداخت و اظهار داشت: ۱۳۰ میلیون کیلومتر مربع زمینهای خالی از یخ بدون در نظر گرفتن اقیانوس ها در روی کره زمین وجود دارد. با اقدامات مختلفی چون تبدیل جنگل به زمین زراعی و... منجر به تغییرات کاربری قابل ملاحظه زمین شده ایم و همین مساله باعث تخریب زمین و فرسایش خاک خواهد شد. متاسفانه آنچه باعث تخریب زمین شده، طی سالهای اخیر رخ داده است.

تاجبخش افزود: تغییر کاربری زمین منجر شده تولیدات کشاورزی افزایش یابد و این امر سبب شده که استفاده از کودها و استفاده چندمرتبه از خاک تقویت شود. در واقع زمینهای کشاورزی تا ۲۴۰ درصد افزایش پیدا کرده است. افزایش تقاضا ارتباط مستقیم با افزایش تولید محصولات کشاورزی داشته است.

وی با اشاره به اینکه بیابان زایی و افت کیفی زمین هم رشدی قابل ملاحظه داشته است، اظهار داشت: در مجموع حدودا یک چهارم سطح کره زمین بدون در نظر گرفتن آب ها، به دلیل فعالیتهای انسانی رو به تخریب است.

رئیس سازمان هواشناسی کشور ضمن اشاره به فرسایش خاکی که توسط مزارع کشاورزی بوجود آمده است، اظهار داشت: این مورد در حال حاضر ۱۰ تا ۲۰ درصد برای زمینهای بدون کشت و حدود ۱۰۰ برابر برای زمینهای با کشت تخمین زده شده است. طی سالهای ۱۹۶۱ تا ۲۰۱۳ مساحت زمینهای مناطق تحت خشکسالی افزایش پیدا کرده که خود این مسئله منجر به مهاجرت و جابه جایی جمعیت شده است.
آهنگ کاهشی بارندگی در کشور از سال ۵۱ تاکنون
تاجبخش اضافه کرد: اما آنچه در کشور ما اتفاق افتاده، بررسی بارش، دما و رطوبت خاک طی ۵۰ سال قبل است که نشان داده است از سال ۵۱ تا ۱۴۰۰ شمسی، بارش کشور با آهنگ کاهشی ۸۶ صدم میلی متر در سال مواجه بوده که قابل توجه است. متناظر با آن میزان تبخیر و تعرق با ۶ میلی متر افزایش در سال مواجه بوده که شرایط نامساعدی حداقل در حوزه کشاورزی را به همراه دارد. همینطور با افزایش دمای ۶.۶ درجه سلیوس کشور در هر دهه مواجه بوده ایم و افزایش قابل ملاحظه دما در سالهای اخیر اتفاق افتاده است.

وی به بررسی تغییر روند شاخص خشکسالی SPEI در کشور پرداخت و اظهار داشت: حداقل طی ۲۰ سال قبل و در بازه های زمانی ۱۰ ساله ما شرایط خشکسالی را در کشور تجربه کرده ایم و بدترین شرایط در ۱۰ سال قبل را در سال ۱۴۰۰ داشته ایم.
پیش بینی درباره اقلیم های محتمل آینده
رئیس سازمان هواشناسی کشور ضمن اشاره به این که گرد و خاک از مهم ترین مواردی است که طی سالهای اخیر افزایش پیدا کرده است، درباره اقلیم های محتمل آینده اظهار داشت: به صورت مشخص در سه شاخص دما، رطوبت و بارش، وضعیت مطلوبی را در سالهای آتی نخواهیم داشت. بر مبنای یکی از سناریوها، افزایش دمای چهار درجه در تمام مناطق کره زمین تجربه خواهد شد. متناسب با آن روند افزایش بارش ها را داریم، اما بارش ها عموما سیلابی و مخرب هستند. تغییرات اقلیمی تأثیر مستقیمی روی اکوسیستم ها و زیست بوم های ما خواهد داشت.

تاج بخش افزود: فعالیتهای کشاورزی و جنگل داری و سایر موارد در رابطه با تغییر کاربری زمین تا ۲۳ درصد انتشار گازهای گلخانه ای را تحت افزایش داده است که بخشی از این فرایند قابل پیشگیری است. شدت طوفان های گرد و خاک طی این مدت بخصوص در پهنه خاورمیانه به شدت افزایش پیدا کرده و گرمایش ناشی از تغییر اقلیم سبب شده است الگوی رخداد بارش ها در کشورها تغییر کند که ما هم آنرا در کشور ملاحظه می نماییم.
خبر در رابطه با مراسم گرامیداشت روز جهانی مقابله با بیابان زایی: ۴ پیشنهاد برای مقابله با بیابان زایی
وی با تکیه بر این که ما باید خودمان را نسبت به تغییرات اقلیمی تاب آور نماییم اظهارکرد: یکی از مهم ترین راهکار ها در این حوزه مدیریت منابع است. اگر این رویه همچنان در دنیا ادامه یابد منابع جهان به سمت نابودی خواهد رفت. اگر در دنیا روند تولید گازهای گلخانه ای به همین شکل فعلی ادامه یابد طی سالهای ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۵ به احتمال ۹۰ درصد رکورد گرم ترین دما را در اتمسفر کره زمین خواهیم داشت. امید است با مدیریت خوب از مشکلات ناشی از تغییر اقلیم پیشگیری نماییم.
منبع:

1401/03/27
14:03:58
5.0 / 5
601
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد