ارتباط پدیده موج گرما در جهان با یکدیگر

ارتباط پدیده موج گرما در جهان با یکدیگر

آبیاری: کارشناسان معتقدند پدیده موج گرما در سرتاسر جهان با یکدیگر مرتبط هستند.


به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، کارشناسان تاکید نمودند این نوع از موج های گرمایی به هم پیوسته امکان دارد در آینده شدیدتر شوند چونکه تغییرات آب و هوایی ناشی از فعالیت انسان بر بادهای جریان جتیِ (jet stream winds) مسئول آنها تأثیر می گذارد.
در سالهای اخیر بادهای جریان جتی به سبب این فرضیه که تفاوت تغییر دما بین استوا و قطب شمال می تواند سبب کاهش سرعت این سازنده آب و هوایی بخصوص در طول تابستان شود، مورد توجه ویژه متخصصان علوم آب و هوایی قرار گرفته است.
آشفتگی در جریان جتی می تواند تشکیل و نگهداری گنبدهای حرارتی (heat domes) را امکان پذیر کند، مانند مواردی که هفته گذشته در بخش هایی از ایالات متحده و اروپا بوجود آمده است. همینطور مرتبط می باشد با گنبدهای حرارتی مختلف در آسیا که منجر به موج های گرما در چین، سیبری و ژاپن شده است.
جریان جتی در اطراف نیمکره شمالی از غرب به شرق حرکت می کند که از اختلاف دمای بین توده های هوا و به شکل گسترده تر تفاوت بین دمای قطب در مقابل استوا نیرو می گیرد.
به گزارش پایگاه آکسیوس، بعضی از متخصصان علوم آب و هوایی تصور می کنند که با گذشت زمان، تغییرات آب و هوایی بر جریان جتی تأثیر می گذارد و میتواند گنبدهای حرارتی بیشتری را محتمل سازد.1401/05/02
10:06:07
5.0 / 5
628
تگها: آب , متخصص , هوا
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد