آلودگی نوری فصل ها را جابجا می کند؟

آلودگی نوری فصل ها را جابجا می کند؟

آبیاری: خراسان رضوی نتایج تحقیقات جدید نشان میدهد که نورهای شهری زندگی گیاهان شهری را مختل و فصل رشد آنها را در شهرها طولانی تر می کنند.


به نقل از ویفروم، در این تحقیق درختان و درختچه ها مورد تحلیل و بررسی قرار گرفتند تا مشخص شود که چگونه در وضعیت نوری مختلف در یک دوره پنج ساله واکنش نشان می دهند. این نوع تغییر در ساعت بیولوژیکی گیاهان نتایج مهمی برای خدمات اقتصادی، اقلیمی، بهداشتی و اکولوژیکی دارد.
نتایج تحقیقی نشان داد که نور شهری شبانه از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ حدود ۱.۸ درصد در سال در سراسر جهان بالا رفته است. با این وجود، خیلی از شهرها و ایالت ها در کوشش برای کاهش آلودگی نوری هستند.
چراغ های شهری که تمام شب روشن هستند، به شدت فنولوژی گیاهان شهری را مختل می کنند. نتایج تحقیقات جدید نشان میدهد که چگونه نورهای شبانه فصل رشد را در شهرها طولانی تر می کنند که می تواند بر همه چیز از آلرژی گرفته تا اقتصاد محلی تاثیر بگذارد.
پژوهشگران درختان و درختچه ها را حدودا در ۳۰۰۰ مکان در شهرهای ایالات متحده تحلیل و بررسی کردند تا دریابند که آنها در وضعیت نوری مختلف در یک دوره پنج ساله چگونه واکنش نشان می دهند. گیاهان از چرخه طبیعی روز و شب به عنوان سیگنال تغییر فصلی همراه با دما استفاده می نمایند.
همین طور تاثیر آینده نورهای شبانه را در پنج شهر ایالات متحده برمبنای سناریوهای مختلف برای گرمایش جهانی آینده و تا یک درصد افزایش سالانه در شدت نور شبانه پیش بینی کردند سپس مشخص شد که افزایش نور شبانه احتمالاً شروع فصل را زودتر تغییر می دهد، بااینکه تاثیر آن بر زمان تغییر رنگ پاییز پیچیده تر بود.
این نوع تغییر در ساعت بیولوژیکی گیاهان نتایج مهمی برای خدمات اقتصادی، آب وهوایی، بهداشتی و اکولوژیکی گیاهان شهری دارد. از جنبه مثبت، فصول رشد طولانی تر می تواند به مزارع شهری اجازه دهد تا در دوره های زمانی طولانی تری فعال باشند. گیاهان همین طور می توانند در اوایل بهار و دیرتر در پاییز با افزایش دمای جهانی، برای خنک شدن محله ها سایه ایجاد کنند اما تغییرات در فصل رشد نیز می تواند لطمه پذیری گیاهان را در مقابل لطمه سرمازدگی بهاره افزایش دهد و می تواند با زمان بندی سایر ارگانیسم ها مانند گرده افشان ها که برخی گیاهان شهری به آنها تکیه می کنند، ناسازگاری بوجود آورد.
یک فصل فعال طولانی تر برای گیاهان شهری نشان دهنده یک فصل گرده زودتر و طولانی تر است که می تواند آسم و سایر مشکلات تنفسی را تشدید کند. نتایج مطالعه ای در مریلند نشان داد که در سال هایی که گیاهان خیلی زود شکوفا می شدند، بستری شدن در بیمارستان برای آسم ۱۷ درصد افزایش داشت.
دما و نور مصنوعی با هم به روشی پیچیده بر رنگ پاییز تاثیر می گذارند و پیش بینی های ما نشان میدهد که تاخیر در رنگ آمیزی به سبب گرم شدن آب وهوا ممکنست در اواسط قرن متوقف شود و احتمالاً به سبب نور مصنوعی معکوس شود.
منبع:

1401/05/02
22:59:18
5.0 / 5
595
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد