رییس سازمان امور عشایر ایران:

دسترسی ۷۵ هزار خانوار عشایری به پنل خورشیدی تا اختتام برنامه ششم

دسترسی ۷۵ هزار خانوار عشایری به پنل خورشیدی تا اختتام برنامه ششم

به گزارش آبیاری رئیس سازمان امور عشایری كشور اظهار داشت: برای دسترسی جامعه عشایری به انرژی خورشیدی وزارت نیرو موظف شده است تا اختتام برنامه ششم توسعه 25 هزار پنل خورشیدی را در اختیار 75 هزار خانوار عشایری قرار دهد.


به گزارش روز سه شنبه سازمان امور عشایری، «کرمعلی قندالی» اظهارداشت: جامعه عشایری یک جامعه چند وجهی است که یک بخش آن دام و دامداری و وجه دیگر آن مسائل اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی است.
وی با اعلان اینکه عشایر ظرفیت بزرگی برای کشور هستند، اضافه کرد: طبق آمارها جامعه عشایری با یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر حدود ۱.۵ درصد از جمعیت کشور می سازند که علاوه بر حفاظت از محیط زیست و مرزها، صنایع دستی، تولیدات لبنی و ۲۵ درصد گوشت قرمز مورد نیاز کشور را تولید می کنند.
رییس سازمان امور عشایری اشاره کرد: در همین آتش سوزی های اخیر در مراتع بعضی از استانها، عشایر کمک زیادی برای مهار آتش کردند و به اقرار سازمان جنگل ها بهترین مراتعی که هنوز دست نخورده باقی مانده و تخریب نشده مراتع عشایری است.
تغییرات در مطالبات جامعه عشایری
قندالی با اعلان اینکه امروز مطالبات عشایر تغییر کرده است اظهار داشت: امروز یکی از مطالبات جدی عشایر تلفن هم راه است بطوریکه ایجاد ارتباط برای جامعه عشایری نسبت به جامعه شهری و روستایی لزوم بیشتری دارد.
وی افزود: بر طبق آخرین سرشماری عشایر کوچنده کشور توسط مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۷، حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد عشایر موبایل داشتند که حالا به بیش از ۷۰ درصد رسیده است.
رییس سازمان امور عشایری با اشاره به اینکه مطالبه دیگر عشایر ادامه تحصیل فرزندانشان است، اضافه کرد: در اوایل انقلاب سطح سواد در جامعه عشایری ۲۷ درصد بود که حالا به ۷۳ درصد رسیده است.
نیاز عشایر به سرپناه
قندالی، راه اندازی سرپناه محکم و مطمئن را از دیگر مطالبات عشایر عنوان نمود و افزود: امروز ۹۵ درصد عشایر به راه دسترسی دارند.
وی با اعلان اینکه در حوزه تامین آب شرب نیز در دو سال اخیر اتفاقات نادری افتاده است اضافه کرد: در سال های ۹۸ و ۹۹ حدود ۲۶ میلیارد یورو (معادل ۴۰۰ میلیارد تومان) برای آبرسانی پایدار به عشایر اختصاص پیدا کرد که با اجرای آنها شاخص برخورداری عشایر از آب بهداشتی به بیش از ۷۰ درصد می رسد.
رییس سازمان امور عشایری درباره سیاست های سازمان امور عشایر در مورد اسکان عشایر گفت: اسکان عشایر به صورت داوطلبانه است و دیدگاه سازمان این است که بیشتر باید از کوچ و ساماندهی به زندگی عشایر با بررسی همه جوانب آن حمایت نماییم، چونکه اسکان عشایر شرایط خاص خودش را دارد و تا شرایط آن فراهم نشود حق نداریم عشایر را اسکان دهیم.
هزینه برای عشایر یک سرمایه گذاری مطمئن است
قندالی با اعلان اینکه عشایر مردمانی نجیب و قدردان هستند، اظهار داشت: هزینه برای جامعه عشایری یک سرمایه گذاری مطمئن است.
وی اظهارداشت: در گذشته هیچ گونه تسهیلاتی مختص عشایر وجود نداشت اما از سال ۹۳ تابحال سالانه یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی در چارچوب تسهیلات به عشایر اختصاص داده می شود.
به گفته وی، سال قبل میزان تخصیص تسهیلات از محل این صندوق ۴۵۰ میلیارد تومان بود.
رییس سازمان امور عشایری پیش بینی کرد: امسال میزان تخصیص تسهیلات از صندوق تولسعه ملی به این بخش حدود ۶۰۰ میلیارد تومان باشد.
قندالی افزود: البته از محل اعتبارات مدیریت بحران نیز مبلغ ۶۰۰ میلیارد تومان تسهیلات با سود چهار درصد و بازپرداخت پنج ساله به عشایر پرداخت خواهد شد.
وی افزود: یکی از سرمایه های عشایر، تشکل ها و تعاونی های عشایری هستند که یکی از بهترین و سرپاترین تعاونی های کشور بشمار می روند.
رییس سازمان امور عشایری با اعلان اینکه هنوز جامعه عشایری مطالبات زیادی دارند اضافه کرد: در مقایسه سرانه جامعه عشایری با جامعه شهری مشخص می شود که هنوز خیلی خلاء زیادی وجود دارد و ما به عشایر بدهکاریم.منبع:

1399/03/15
14:43:30
5.0 / 5
2071
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان آبیاری
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد