تلفیق علم و كشاورزی برای رونق پسته دامغان

تلفیق علم و كشاورزی برای رونق پسته دامغان

آبیاری: فعالیت علمی در كنار عملیات كشاورزی برای رونق محصول پسته به تولید باكیفیت و افزایش متوسط این محصول در شهرستان دامغان، بعنوان قطب تولید این محصول دارای ارزش اقتصادی در كشور، از مراحل كاشت تا فرآوری كمك می نماید.


به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، کشاورزی یکی از شغل های پر طرفدار شهرستان دامغان است و اقتصاد عمده افراد در این شهر به محصول پسته وابسته است. الان، ۳۵ درصد اشتغال دامغان در حوزه کشاورزی است و پنج هزار باغدار و کشاورز در این بخش مشغول فعالیت هستند.
سطح کل باغ های پسته شهرستان دامغان ۱۶ هزار و ۹۰۰ هکتار است که از این مقدار ۱۲ هزار و ۵۰۰ هکتار باغ مُثمر پسته است.
انجام کارهای کشاورزی با بهره گیری از دانش روز و تلفیق تجربه و علم در کنار کار عملی کشاورزی بدون شک به بازدهی، افزایش تولید، رفع چالش ها و معرفی بهتر محصول کمک می نماید.
چند سالی است که مرکز تحقیقات پسته دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان نیز به صورت جدی در حوزه پسته فعالیت دارد و اقدام های ماندگار بسیاری را به انجام رسانده است.
ثبت پنج اختراع، اجرای طرح پایش، ارائه مقالات و پایان نامه های در رابطه با پسته همچون دستاوردهای این مرکز تحقیقاتی است. مرکز تحقیقات پسته این دانشگاه دارای هشت هسته علمی و ۲۳ عضو هیات علمی است.
برنامه های این مرکز در زمینه پسته، بدون شک نویددهنده آینده روشن است که با بهره گیری از دانش استادان و دانشجویان آن به ثمر می نشیند.
ثبت ۵ اختراع در رابطه با پسته در مرکز تحقیقات پسته دانشگاه آزاد
رییس مرکز تحقیقات پسته دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان اظهار داشت: روغن آرایشی بهداشتی معطر پسته، پودر فرآوری شده پسته، محصول ضدسرمازدگی درختان، اجرای طرح افزایش ماندگاری پسته و تولید محلول کود نانورس بمنظور رفع تنش های خشکی، پنج اختراعی است که توسط این مرکز به ثبت رسیده است.
قنبر لایی گفت: اجرای طرح پایش توسط این مرکز در سطح کشور در حال انجام می باشد که در این طرح، برنامه ها و مشکلات تحت ۶۰۰ عنوان کار تحقیقاتی تعریف شده، توسط دانشجویان ارشد و دکتری استفاده می شود.
وی افزود: عناوین تحقیقاتی طرح پایش در زمینه پنج چالش شامل آفات و بیماری ها، تغذیه، فرآوری و بسته بندی، تنش های محیطی و بازاریابی و تجارت پسته تعریف شده است.
لایی افزود: در زمینه سرمایه گذاری آثار اختراع شده، پیشنهادهایی داده شد و در یک اثر با سرمایه گذاری آستان قدس رضوی در حال انعقاد قرارداد هستیم.
وی اشاره کرد: در زمینه دانشگاه و فرآوری همچنان به کار بیشتری نیاز است و توقع داریم تا پژوهشگران و مراکز تحقیقاتی با جدیت بیشتری فعالیت کنند چونکه در زمینه تجارت، صادرات، فرآوری، محصولات جانبی و دارویی، نیاز به تحقیقات احساس می شود.
لایی به نگارش ۷۰۰ مقاله فارسی و ارائه ۱۲ پایان نامه ارشد و دکتری در این مرکز اشاره نمود و اضافه کرد: سال گذشته، ۶۸۳ مقاله انگلیسی در کل کشور به چاپ رسید که از این تعداد ۸۰ اثر متعلق به دامغان بود.
رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان اظهار داشت: از بین ۱۰۵ اختراع ثبت شده دانشگاه های آزاد کل کشور، این دانشگاه با ثبت پنج اختراع از جایگاه ویژه و فعالیت اساتید علمی در بخش کشاورزی، برای بازدهی بهتر حمایت می کند.محققان به رونق پسته کاری دامغان کمک کنند
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دامغان اظهار داشت: بدون شک کار علمی در کنار فعالیت اجرایی به تولید بهتر، افزایش میانگین تولید و کیفیت محصول کمک می نماید.
سید محسن طباطبائیان افزود: خوشحالیم که دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان با همکاری مرکز تحقیقات پسته، این محصول خاص را هدف گذاری کرده است که بدون شک با ظرفیت های علمی موجود در این مرکز، پسته به جایگاه اصلی خود نزدیک تر شده است.
وی اشاره کرد: ایجاد این مرکز، هم افزایی خوبی بین علم و کشاورزی و مجموعه اجرایی و دانشگاهی در شهرستان به وجود آورده است و همه به یک جهت در حرکت هستند.
طباطبائیان افزود: در طول یک فصل زراعی اخیر، ۱۲جلسه با همکاری دانشگاه و جهاد برگزار شده است که ثمره آن قابل مشاهده می باشد.
مدیر جهاد کشاورزی دامغان اضافه کرد: جهادکشاورزی بعنوان واحد اجرایی هر مسیری که بیان کرد مورد استقبال این مرکز واقع شد و جمع مقالات خارج شده از بخش پسته نیز با فعالیت این مرکز به چندین برابر سال های قبل رسیده است.


استفاده از تمام ظرفیت محصول پسته، هدف اصلی دانشگاه آزاد دامغان
رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان اظهار داشت: پسته بعنوان یک محصول با ارزش غذایی بالا و راهبردی و اقتصادی شناخته می شود که شهر دامغان نیز بعنوان یک شهر تک محصولی، عمده محصول کشاورزی تولیدی خودرا به این محصول مختص کرده است.
نعمت الله نعمتی افزود: مرکز تحقیقات پسته این دانشگاه خوراک علمی موجود جهت استفاده و نوآوری در ارائه محصولات را فراهم می آورد و در مرحله بعد وظیفه سرمایه گذاران است که جهت تکمیل طرح و تجاری سازی آن ورود کنند.
وی اظهارداشت: نوآوری و اختراع در رابطه با پسته در زمینه مکانیزاسیون و ماشین آلات کشاورزی نیز از برنامه های آینده مرکز تحقیقات پسته این دانشگاه است.
نعمتی افزود: طرح پایش، بعنوان پژوهش یکپارچه اثرگذاری شبکه ای در هر استان شامل یک طرح است که در کنار این طرح ها، چهار شهر کشور نیز از طرح های پایش بهره مند شدند.
وی اضافه کرد: طرح پایش استان سمنان در حوزه کویر است و در کنار این طرح، پایش پسته به دانشکده کشاورزی دانشگاه آزاد دامغان واگذار شده است که در امتداد اجرای این طرح، دانشجویان رشته و گرایش های صنایع غذایی، زراعت، باغبانی و گیاه پزشکی، موظف می باشند تا موضوع طرح پایان نامه خودرا از بین ۶۰۰ طرح علمی پسته انتخاب کنند.
رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان اظهار داشت: دانشکده کشاورزی این دانشگاه با حدود ۲۰۰ دانشجو، ۶ رشته دکتری، ۱۰ رشته کارشناسی ارشد، چهار رشته کارشناسی، ۲ رشته کاردانی و ۱۸ عضو هیات علمی ثابت، فعالیت دارد و هدف مجموعه دانشگاه، کمک به کشاورزی با بهره گیری از دانش روز و طرح های دانش بنیان است.منبع:

1399/05/13
12:09:51
5.0 / 5
1911
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد