مدیركل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل:

بزرگترین ذخیره گاه ژنتیکی جنگل های ارس و بنه کشور در خلخال قرار دارد

بزرگترین ذخیره گاه ژنتیکی جنگل های ارس و بنه کشور در خلخال قرار دارد

به گزارش آبیاری، ایرنا- مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل اظهار داشت: جنگل های درختان قد کوتاه ارس و بنه خلخال بعنوان بزرگترین ذخیره گاه ژنتیکی درختان نادر جنگلی در کشور محسوب می شوند.


به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، محمود قلی زاده در دیدار با امام جمعه خلخال با اشاره به اینکه بیشتر از ۸۰ درصد جنلهای استان اردبیل در شهرستان خلخال واقع شده است، اظهار داشت: بیشتر از ۴۵ هزار هکتار از ۶۹ هزار هکتار جنگل استان اردبیل در این شهرستان واقع شده است و این جنگلها با برخورداری از نادرترین گونه های درختان جنگلی قدکوتاه ارس و بنه بعنوان وسیع ترین ذخیره گاه ژنتیکی این گونه درختان محسوب می شوند.
مدیرکل منابع طبیعی آبخیزداری استان اردبیل با اشاره به اینکه پراکنش جنگل های کشور در این شهرستان و از نوع هیرکانی در مرز شهرستان تالش جوان تر از درختان واقع در جنگل استان گیلان است، اضافه کرد: جنگل های استان اردبیل به سه نوع هیرکانی، ایران تورانی و ارسباران تقسیم می شوند که بیشترین نوع جنگل هیرکانی و ایران تورانی در جنوب استان و در محدوده شهرستان خلخال واقع و نوع ارسباران در شمال استان اردبیل پراکنده است.
قلی زاده با اشاره به اینکه برای سال آینده اعتبارات خاص و ویژه ای برای احیا و غنی سازی جنگل های قدکوتاه و بنه جنوب استان در نظر گرفته شده است، راه اندازی سازه های آبخیزداری و بندهای تاخیری آب را همچون کارهای پرارزش و ماندگار اداره کل منابع طبیعی برای افزایش ذخیره آب سفره های زیرزمینی، استفاده از آب پشت سدهای آبخیزداری برای کشاورزی و همینطور جلوگیری از تخریب اراضی جنگلی و منابع طبیعی از سیلاب های تند اعلام نمود.
وی اظهار نمود: طی سالهای گذشته و سال جاری اعتبارات مناسبی از محل اعتبارات مختلف ملی بویژه اعتبارات سفر ریاست جمهوری به این استان برای اجرای این پروژه ها در جنوب استان اردبیل تخصیص یافته است.
همچنین در این جلسه رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری خلخال اظهار داشت: این شهرستان دارای ۲۱۷ هزار هکتار اراضی ملی و مراتع و جنگل است که ۴۵ هزار هکتار از آن مختص جنگل های قدکوتاه ارس و بنه و جوان ترین جنگل های استان اردبیل است.
احمد عزیزی اظهار داشت: به استثنای ۴ هزار هکتار از حوزه شهر خلخال برای باقی مانده و تمامی اراضی منابع طبیعی واقع در سه بخش مرکزی، شاهرود و خورش رستم شهرستان و با اجرای طرح کاداستر سند مالکیت تک برگی دریافت شده و از هرگونه تجاوز به اراضی ملی توسط افراد سودجو و فرصت طلب پیشگیری شده است.
وی اظهار داشت: امسال ۷ میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای استان اردبیل و ۷۰ میلیاردریال از محل اعتبارات ملی برای اجرای پروژه های آبخیزداری و نگهداری از جنگل های این شهرستان تخصیص یافته است.
پنج پروژه آبخیزداری سال جاری در خلخال به بهره برداری می رسد
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان خلخال اظهار نمود: الان ۵ طرح و پروژه آبخیزداری در مناطق مختلف این شهرستان و هر کدام با اعتباری بالغ بر ۱۵ میلیاردریال درحال اجراست که همه این پروژه ها تا دهه فجر سال جاری مورد بهره برداری قرار خواهند گرفت.
وی همینطور از شناسایی افراد سودجو و فرصت طلب که به صورت مخفیانه مبادرت به قطع درختان نادر و قد کوتاه جنگل اندبیل می کردند، اطلاع داد و اضافه کرد: نتیجه تلاش شبانه روزی مامورین این یگان منجر به شناسایی این افراد و پیشگیری از تخریب و نابودی جنگل های قد کوتاه در منطقه جنگلی اندبیل خلخال شد.
امام جمعه خلخال هم با اشاره به اینکه در سالهای گذشته شهرستان از لحاظ اعتباری مورد کم لطفی قرار گرفته است، اظهار نمود: در مواردی مدیران کل استان برای واگذاری معادن و اراضی ملی به سرمایه گذاران بخش خصوصی مسئولین این شهرستان را دور می زنند که این غیر قابل قبول است.
حجت الاسلام کریم اسدی اظهار داشت: صدور هرگونه مجوز بهره برداری از معادن سنگ شن و ماسه و یا هرگونه صدور مجوز برای اجرای عملیات در سطح اراضی ملی از جانب مرکز استان و بدون اطلاع مسئولین این شهرستان برای مردم خلخال پذیرفته نیست.

1401/06/26
10:40:02
5.0 / 5
633
تگها: آب , جنگل , درخت , سفر
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد