بهره برداری از نخستین مرکز مانیتورینگ مناطق حفاظت شده استان لرستان

بهره برداری از نخستین مرکز مانیتورینگ مناطق حفاظت شده استان لرستان

آبیاری: آبیاری: در مسافرت رییس سازمان حفاظت محیط زیست به استان لرستان، نخستین مرکز مانیتورینگ و پایش برخط (آنلاین) مناطق حفاظت شده و تالاب های این استان به بهره برداری رسید.


به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، سلاجقه - معاون رییس جهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست، با اشاره به تنوع زیستی غنی و وضعیت ویژه زیست محیطی استان لرستان از نظر پوشش گیاهی و جانوری اظهار داشت: با اجرای طرح جامع پایش آنلاین مناطق چهارگانه، شرایط برای شکارچیان و متخلفان زیست محیطی خیلی مشکل خواهد بود و امیدواریم این طرح گام موثری برای حفاظت و پاسداری از تنوع زیستی غنی استان لرستان باشد.
وی ادامه داد: مردم منطقه با طبیعت و محیط زیست پیرامون خودشان انس دارند و از ما انتظار و مطالبه دارند که برای جلوگیری از تخریب و نابودی مناطق طبیعی اقدامات عملی و مفیدی انجام دهیم. اجرای اینطور طرحها دستاورد بسیار بهادار ای خواهد بود و اقدام مفیدی در امتداد مطالبات برحق مردم منطقه خواهد بود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان لرستان در ادامه اظهار داشت: امروزه تکنولوژی های جدید حفاظتی جایگاه ویژه ای در صیانت از عرصه های زیست محیطی دارد و به همین دلیل امسال این اداره کل اقدام به ایجاد یک سیستم پایش تصویری در بیشتر مناطق تحت مدیریت محیط زیست لرستان همچون مناطق حفاظت شده و تالابها کرده است.
سالاروند اظهار داشت: در فاز نخست در ۱۲ ایستگاه این سیستم نصب شده که شامل دو منطقه حفاظت شده سفید کوه خرم آباد و اشترانکوه دورود، پناهگاه حیات وحش سفیدکوه ازنا، تالاب های ۱۱ گانه پلدختر و تالاب بیشه دالان بروجرد و منطقه شکار و صید ممنوع چهارشاخ گرین است. این سیستم از دوربین با قابلیت زوم ۳۵ ایکس و چرخش ۳۶۰ درجه و کیفیت تصویر بالا و قابلیت ذخیره تصاویر برخوردارست.
وی اشاره کرد: ۳۲۲ هزار هکتار منطقه حفاظت شده، پناهگاه حیات وحش و اثر طبیعی ملی، تحت پوشش اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان قرار دارد که به سبب کمبود محیطبان، استفاده از تکنولوژی های نوین برای صیانت از این مناطق امری لازم است.
طبق اعلام اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان، با بهره برداری از سیستم پایش تصویری هوشمند که برای اجرای فاز نخست آن حدود ۱۰ میلیاردریال هزینه شده است، از این پس می توان بیشتر مناطق تحت مدیریت بصورت آنلاین و برخط پایش و مدیریت کرد.
منبع:

1401/09/11
13:24:20
5.0 / 5
642
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد