از آهوان دشت دیمه چه خبر؟

از آهوان دشت دیمه چه خبر؟

آبیاری: آبیاری: خوزستان رییس اداره حفاظت محیط زیست رامهرمز از پایش مستمر محیط بانان برای جلوگیری از صید و شکار آهوان در منطقه حفاظت شده دیمه آگاهی داد.



ایوب مددی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به وضعیت آهوان منطقه حفاظت شده دیمه اظهار داشت: مساحت منطقه حفاظت شده دیمه حدود ۱۱ هزار هکتار است که بمنظور احیای نسل آهو و رهاسازی آن در این منطقه از سالهای قبل سایت محصور تکثیر آهو با انتقال چند راس آهو از بوشهر به این منطقه افتتاح شد و هر سال برخی از آهوانی که در این منطقه زاد و ولد می شوند، رهاسازی می شوند.

وی اضافه کرد: هم اکنون در سایت محصور تکثیر آهوی دیمه حدود ۸۰ تا ۹۰ راس آهو وجود دارد. در سالهای اخیر تعداد آهوان رهاسازی شده در این منطقه به ۵۰ راس هم رسیده و طبق گزارش های محیط بانان در گشت و پایش ها، گله های آهوان مشاهده شده است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست رامهرمز اظهار داشت: در سال ۸۹ غزال عربی "اوریکس" نیز در قالب همکاری ایران و قطر برای مبادله گونه های جانوری در مقابل دو راس آهوی ایرانی از قطر به ایران تحویل داد شد و در سایت تکثیر منطقه حفاظت شده دیمه رهاسازی شدند اما بعد از آن اینگونه به دزفول انتقال یافت.

مددی با تأکید بر لزوم آگاه سازی مردم برای پیش گیری از لطمه رساندن به حیوانات بیان کرد: در حوزه رفتار با چهارپایان خصوصاً آهو نیازمند فرهنگ سازی هستیم تا مردم بدانند زباله باقی مانده در طبیعت ممکنست سبب مسمومیت یا حتی تلف شدن حیوان شود.

وی با اشاره به وضعیت پایش و مراقبت از آهوان این منطقه اشاره کرد: هفت محیط بان این منطقه بصورت مستمر و شبانه روزی پایش را انجام می دهند تا از شکار و صید آهوان جلوگیری کنند؛ خوشبختانه این منطقه برای شکارچیان ناامن است.





منبع:

1401/11/23
14:21:00
5.0 / 5
656
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد