۵۰ درصد تالاب های کشور دارای پتانسیل غبارخیزی

۵۰ درصد تالاب های کشور دارای پتانسیل غبارخیزی

آبیاری: به گزارش آبیاری، رییس گروه منابع آب و پایش تالاب ها سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به این که هم اکنون حدود نیمی از وسعت تالاب های کشور دارای پتانسیل غبارخیزی هستند، اظهار داشت: از 226 تالاب ثبت شده در لیست بخشنامه اجرائی قانون حفاظت، احیا و مدیریت تالاب های کشور، تالاب های با وسعت بیش از 46.1 میلیون هکتار، منشاء گرد و غبار هستند.صدیقه مدرس طباطبایی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به توسعه ناپایدار در زمینه های آبخیز تالابی کشور اظهار داشت: در چند دهه گذشته توسعه ناپایدار در زمینه های آبخیز تالابی همچون صنعت و کشاورزی و توسعه شهرها سبب نابودی تالاب ها شده است. به تبع آن نابودی خدمات و کارکردهای آنها را به همراه داشته و در نتیجه زندگی جوامع بشری حاشیه آنها را با تهدیدات جدی مواجه کرده است.
تهدیدات موثر بر تالاب های کشور
وی با اشاره به وجود چالش ها و تهدیدات جاری، بسیار مهم و موثر بر تالاب های کشور توضیح داد: از این چالش ها می توان به تامین نشدن نیاز آبی محیط زیستی تالاب ها و کاهش آب ورودی به آنها از منابع آب حوضه تالاب، تصرفات و تغییر کاربری های بدون مجوز اراضی تالاب و حاشیه تالاب ها، ورود و گسترش گونه های غیر بومی مضر یا مهاجم، ورود انواع آلاینده های بیولوژیک، شیمیایی و فیزیکی ناشی از اراضی کشاورزی، شهرها، روستاها و صنایع و رسوبات ناشی از فرسایش خاک حوضه، اجرای طرح های توسعه ای و زیربنایی بزرگ مثل راه سازی، پتروشیمی، پالایشگاه، فرودگاه، خطوط انتقال انرژی در حوضه های تالابی بدون رعایت ملاحظات محیط زیستی، استفاده بی رویه و بیش از اندازه توان تجدیدپذیری تالاب مانند شکار و صید بدون مجوز و بی رویه و برداشت علوفه و سایر محصولات تالابی، تغییرات اقلیمی و نقصها و کمبودهای قانونی اشاره نمود.

رئیس گروه منابع آب و پایش تالاب ها سازمان حفاظت محیط زیست درباره ی تامین نشدن نیاز آبی محیط زیستی اظهار داشت: بطور ویژه عدم تامین نیاز آبی محیط زیستی اثرات تخریبی بلندمدتی بر تالاب ها دارد که همچون آنها می توان به افزایش شوری آب تالاب، کاهش ظرفیت زیستگاهی، کاهش شدید توان حمایت کنندگی تالاب ها از معیشت جوامع بهره بردار و بومی و خشک شدن تالاب اشاره نمود. عدم تامین نیاز آبی محیط زیستی علاوه بر تبعات فرونشست ها و تشدید پدیده گرد و غبار آثار سوء اقتصادی و اجتماعی و از دست رفتن خدمات اکوسیتم های رودخانه ای و تالابی را بدنبال خواهد داشت.

مدرس طباطبایی افزود: یکی از آثار تشدیدی تخریب تالاب ها، تبدیل شدن بخش های وسیعی از بستر آنها به منشاء برداشت گرد و غبار و شدت بخشیدن به غلظت ریزگردها در اطراف تالاب است که در بعضی موارد اثرات آن از مرزهای کشورها نیز عبورمی کند و بخش های وسیعی از کره زمین را در بر می گیرد.
چه تالاب هایی منشاء گردوغبار هستند؟
وی با اشاره به تعداد تالاب هایی که منشا گردوغبار هستند، اظهارکرد: از مجموع ۲۲۶ تالاب ذکر شده در لیست بخشنامه اجرائی قانون حفاظت، احیا و مدیریت تالاب های کشور، تالاب هایی با وسعتی بیش از ۴۶.۱ میلیون هکتار منشاء گرد و غبار هستند که همچون آنها می توان به تالاب های هورالعظیم، شادگان، ارومیه، هامون، میقان، صالحیه، بختگان و... اشاره نمود همین طور نیاز آبی محیط زیستی کلیه تالاب های با منشاء غبارخیزی کشور تعیین شده است و جای آن دارد که اقدام موثری برای تامین آب مورد نیاز این تالاب ها توسط وزارت نیرو صورت بگیرد.

مدرس طباطبایی در آخر اظهار داشت: هم اکنون حدود نیمی از وسعت تالاب های کشور دارای پتانسیل غبارخیزی هستند که باتوجه به شرایط اقلیمی و عدم تامین حق آبه های تالابی طی سالهای اخیر این میزان درحال افزایش است و این بدان معناست که اگر شرایط تالاب ها مطلوب نباشد و نیاز آبی محیط زیستی آنها تامین نشود، وسعت کلیه تالاب ها می تواند به کانون های جدید گرد و غبار در کشور تبدیل گردد.
1401/11/26
12:23:22
5.0 / 5
642
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد