تماشای تلویزیون برای کره زمین مفیدست

تماشای تلویزیون برای کره زمین مفیدست

آبیاری: آبیاری: خراسان رضوی گیاهان، اساس حیات روی زمین و لازمه بقای انسان هستند؛ این که حدود 40 درصد از گونه های گیاهی در خطر انقراض و گیاهان غیر مفید برای انسان خصوصاً لطمه پذیر هستند، نگران کننده است.


به نقل از تک اکسپلوریست، تنوع گیاهان و منابع کشف نشده آنها باید فوری محافظت تا آینده ما تضمین شود اما کوشش های حفاظتی به نفع پستانداران و پرندگان است. تمایل ما به نادیده گرفتن گیاهان به عنوان «نابرابری آگاهی گیاهی» نامیده می شود که گاهی اوقات به عنوان «کوری گیاه» شناخته می شود. پیشنهاد شده است که این اختلاف عامل مهمی در پیش داوری در مقابل بودجه و پشتیبانی از برنامه های صیانت از گیاهان است.
طبق تحقیقات قبلی، مستندهای طبیعت می توانند با تقویت حس ارتباط با طبیعت، بر درک مخاطبان از گونه های جانوری تأثیر بگذارند.
تحقیق جدیدی که تحقیق قبلی را نیز پشتیبانی می کند، نشان میدهد تماشای مستندهای طبیعت موجب می شود مردم بیشتر به گیاهان علاقمند شوند و بطور بالقوه موجب ایجاد مشارکت مردم در گیاه شناسی و بوم شناسی می شود.
دانشمندان خاطرنشان کردند: در گذشته چندین فیلم مستند تاریخ طبیعی، همچون سیاره زمین ۲، سیاره آبی ۲، هفت جهان و یک سیاره، بینندگان را نسبت به حیوانات موجود در نمایش ها بیشتر آگاه می کرد. در صورتیکه دانشمندان نمی توانند پیوند روشنی بین اینگونه برنامه های تلویزیونی و کوشش های حفاظتی ایجاد کنند، مستندهای طبیعت راهی مستقیم برای دستیابی به مخاطبان انبوه و درگیر کردن آنان فراهم می کنند.
این تحقیق بررسی کرد که آیا تماشای مستندهای طبیعت می تواند آگاهی بینندگان را از گیاهان و در نتیجه علاقه آنان به پروژه های صیانت از گیاهان را افزایش دهد یا خیر؛ آنان بر مستند «سیاره سبز» متمرکز شدند که سر دیوید آتنبرو در سال ۲۰۲۲ آنرا روایت کرد.
در بریتانیا، این برنامه حدود ۵ میلیون نفر بیننده داشت، انواع گونه های گیاهی را به نمایش گذاشت و پوشش گیاهی جنگل های بارانی استوایی، محیط های آبی، زمینهای فصلی، بیابان ها و مناطق شهری را برجسته کرد. این نمایش بطور خاص با بررسی خطرات ناشی از کشت های تک محصولی تهاجمی و جنگل زدایی به مسائل زیست محیطی پرداخت.
با بررسی فعالیت آنلاین مردم در بازه پخش این مستند، دانشمندان توانستند درک کنند که این برنامه سیاره سبز علاقه به گیاهان را افزایش داده است یا خیر. سپس، انواع گونه های نمایش داده شده در برنامه و زمانی که هر کدام برای نخستین بار روی صفحه ظاهر شدند، ثبت گردید. بعد از آن، قبل و پس از پخش اپیزودهای مستند، بازدیدکنندگان گوگل ترندز و صفحه ویکی پدیا برای همان گونه ها بازیابی شد.
پژوهشگران این تحقیق دریافتند که برنامه مستند سیاره سبز بطور قابل توجهی بر دانش و علاقه بینندگان به گونه های گیاهی نشان داده شده، تأثیر می گذارد. برمبنای داده های گوگل ترندز، بیش از ۲۸.۱ درصد از عبارات جستجو برای گیاهان ذکر شده در مستند پخش شده در طول هفته بعد از پخش قسمت مربوطه به اوج محبوبیت خود در بریتانیا رسیدند.
داده های ویکی پدیا نیز از این مساله پشتیبانی می کند. هفته پس از پخش، ترافیک نزدیک به یک سوم (۳۱.۳درصد) از سایت های ویکی پدیا مختص به گیاهان شرح داده شده در مستند سیاره سبز افزوده شد.
پژوهشگران همین طور خاطرنشان می کنند که کاربرها بیشتر به جستجوی آنلاین گیاهان خاصی که در این برنامه نشان داده شد، می پردازند.
محقق اصلی، جوانا کاپرژیک اظهار داشت: من فکر می کنم افزایش آگاهی عمومی از گیاهان ضروری و جذاب است. در این تحقیق نشان می دهیم که مستندهای طبیعت می توانند آگاهی گیاهی را بین مخاطبان بالا برند.
نتایج ما همین طور نشان میدهد که بینندگان گونه های گیاهی خاصی را جذاب می دانند. این برنامه ها را می توان برای ترویج کوشش های صیانت از گیاهان و مقابله با کاهش نگران کننده تنوع زیستی گیاهی بهره برد.
منبع:

1401/11/30
10:41:28
5.0 / 5
576
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد