آیا بارندگی ها منجی کلانشهرها از خشکسالی بودند؟

آیا بارندگی ها منجی کلانشهرها از خشکسالی بودند؟

آبیاری: به گزارش آبیاری، بر مبنای بررسی داده های سازمان هواشناسی کشور، طی هفت روز گذشته در کشور حدود 7.8 میلیمتر بارندگی به ثبت رسید که در مقایسه با بلندمدت 24 درصد کم شده است و این درحالیست که در بعضی کلانشهرها همچون شیراز نسبت به سال قبل 167.2 میلیمتر افزایش داشته است.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، برمبنای داده های سازمان هواشناسی طی هفت روز گذشته منتهی به ۱۲ فروردین در کشور حدود ۷.۸ میلیمتر بارندگی ثبت گردید.

همچنین از شروع ماه جاری میزان این بارندگی ها ۱۵.۴ میلیمتر و در بلندمدت حدود ۱۵.۷ میلیمتر بود. همین طور میزان بارش های ماه جاری در مقایسه با بلندمدت حدود ۱.۹ درصد کاهش داشته است و این درحالیست که از شروع سال آبی جاری (از ابتدای مهرماه تاکنون) ۱۴۹.۷ میلیمتر بارندگی ثبت شده است و بارندگی های طولانی مدت ۱۷۶.۴ میلیمتر بود. بدین سبب در مجموع میزان بارندگی های سال آبی جاری در مقایسه با بلندمدت حدود ۱۵.۱ میلیمتر کاهش داشته است.
میزان بارندگی های کلانشهرها
میزان بارش های کلانشهر اصفهان طی هفت روز گذشته حدود ۲.۶ میلیمتر ثبت شده است که نسبت به بارش ۸.۶ میلیمتری بلندمدت حدود ۶ میلیمتر کاهش داشته است. این کلانشهر از شروع ماه جاری تا حالا حدود ۶.۷ میلیمتر بارندگی دریافت کرده است که نسبت به بارش ۱۲.۶ میلیمتری بلندمدت حدود ۶ میلیمتر کمتر بوده است. اصفهان از شروع سال آبی جاری حدود ۱۲۸.۲ میلیمتر بارندگی دریافت کرده و این در حالیست که میانگین بارندگی های این استان در بلندمدت ۱۱۴.۵ میلیمتر بوده است و این آمار نشان دهنده افزایش ۱۳.۷ میلیمتری بارش ها نسبت به بلندمدت است. باتوجه به بارندگی های سال قبل که ۸۹.۲ میلیمتر بود، میانگین بارندگی در سال آبی جاری نسبت به سال قبل ۳۹.۱ میلیمتر افزایش داشته است.

شیراز طی هفت روز گذشته حدود ۱۳.۸ میلیمتر بارندگی دریافت کرده است و نسبت به میانگین بلندمدت که حدود ۲۶.۴ میلیمتر بود ۱۲.۶ میلیمتر کاهش بارش داشته است. در این کلانشهر از شروع ماه جاری تا حالا ۱۸.۵ میلیمتر بارندگی ثبت شده است و نسبت به بارندگی ۳۸.۲ میلیمتری بلندمدت حدود ۱۹.۷ میلیمتر کاهش دارد. میانگین بارندگی های شیراز از شروع سال آبی جاری تا حالا حدود ۴۳۲.۷ میلیمتر است و میزان آن نسبت به بارش های ۴۴۶.۶ میلیمتری بلندمدت حدود ۱۳.۸ میلیمتر کاهش داشته است. بارش های سال جاری نسبت به بارندگی ۲۶۵.۵ میلیمتری سال قبل ۱۶۷.۲ میلیمتر بیشتر شده است.

اهواز نیز طی هفت روز گذشته حدود ۱۲.۸ میلیمتر بارندگی دریافت کرده است. میزان بارندگی ها در طولانی مدت حدود ۸.۳ میلیمتر بود بدین سبب بارش ها طی هفت روز گذشته نشان دهنده افزایش ۴.۵ میلیمتری است. اهواز از شروع ماه جاری تا کنون نیز حدود ۱۴.۱ میلیمتر بارندگی دریافت کرد که نسبت به میانگین ۱۱.۹ میلیمتری بلندمدت ۲.۲ میلیمتر افزایش داشته است اما بارش های ۱۷۰.۸ میلیمتری اهواز از شروع سال آبی جاری تا حالا نسبت به میانگین ۱۸۵ میلیمتری بلندمدت حدود ۱۴.۲ میلیمتر کاهش داشته است اما بطور کلی این بارش ها نسبت به میانگین بارش های ۷۶.۸ میلیمتری سال قبل ۹۴.۱ میلیمتر افزایش داشته است.

کرج نیز جزو کلانشهرهایی است که با ۸.۴ میلیمتر بارندگی طی هفت روز گذشته نسبت به میانگین بلندمدت به میزان ۲۰.۳ میلیمتر حدود ۱۱.۸ میلیمتر کاهش بارندگی داشته است. این کلانشهر از شروع ماه جاری نیز ۴۳.۶ میلیمتر بارندگی دریافت کرده است و بارش های آن نسبت به بارش های ۳۰.۴ میلیمتری بلندمدت حدود ۱۳.۲ میلیمتر بالا رفته است. کرج با دریافت بارش های ۲۵۱.۸ میلیمتری از شروع سال آبی جاری نسبت به بارش های بلندمدت - که حدود ۳۱۰.۴ میلیمتر بود - حدود ۵۸.۵ میلیمتر کاهش بارندگی داشته است. با توجه به این کم بارشی ها حتی نسبت به سال قبل که این شهرستان حدود ۲۴۸.۴ میلیمتر بارندگی دریافت کرد، ۳.۵ میلیمتر افزایش داشته است.
کاهش چشم گیر بارندگی در بعضی کلانشهرها
کلانشهر تهران طی هفت روز گذشته تنها ۶.۵ میلیمتر بارندگی دریافت کرده است. میزان بارندگی های این استان در بلندمدت حدود ۱۲.۸ میلیمتر است و درحقیقت بارش های این بازه زمانی نسبت به بلندمدت حدود ۶.۳ میلیمتر کاهش داشته است. کلانشهر تهران از شروع ماه جاری با بارش ۲۰.۱ میلیمتری نسبت به بارش های ۱۸.۷ میلیمتری بلندمدت حدود ۱.۴ میلیمتر افزایش بارندگی داشته است. تهران از شروع سال آبی جاری تا حالا ۱۲۳ میلیمتر بارندگی دریافت کرده است. میانگین بارندگی های آن در بلندمدت ۱۸۹.۳ میلیمتر است بدین سبب بارش ها در فصل آبی جاری نسبت به بلندمدت ۶۶.۳ میلیمتر کاهش داشته و این در حالیست که سال قبل در همین بازه زمانی تهران حدود ۱۲۹.۷ میلیمتر بارندگی داشت بدین سبب در سال آبی جاری ۶.۷ میلیمتر کم شده است.

تبریز طی هفت روز گذشته تنها ۷.۱ میلیمتر بارندگی دریافت کرد که در مقایسه با بارش ۷ میلیمتری بلندمدت کاهش یا افزایش شایان توجهی نداشته است. از شروع ماه جاری تا کنون نیز حدود ۷.۴ میلیمتر بارندگی در این کلانشهر ثبت شده است که در مقایسه با بارش ۱۱.۴ میلیمتری بلندمدت حدود ۴ میلیمتر کاهش داشته است. تبریز از شروع سال آبی جاری تا حالا ۹۴ میلیمتر بارندگی دریافت کرده است. میانگین بارندگی های آن در بلندمدت ۱۳۹.۷ میلیمتر است بدین سبب بارش ها در فصل آبی جاری نسبت به بلندمدت ۴۵.۷ میلیمتر کاهش داشته این در حالیست که سال قبل در همین بازه زمانی تبریز حدود ۱۲۳.۲ میلیمتر بارندگی داشت بدین سبب در سال آبی جاری ۲۹.۱ میلیمتر کم شده است.

مشهد نیز طی هفت روز گذشته حدود ۱.۶ میلیمتر بارندگی دریافت کرد که در مقایسه با بارش ۱۰.۷ میلیمتری بلندمدت حدود ۹.۱ میلیمتر کاهش داشته است. این کلانشهر از شروع ماه جاری حدود ۵.۸ میلیمتر و در طولانی مدت ۱۸.۲ میلیمتر بارندگی دریافت کرده که میزان بارندگی ها در این بازه زمانی نسبت به بلندمدت ۱۲.۳ میلیمتر کاهش داشته است. از شروع سال آبی جاری تا کنون حدود ۵۳.۲ میلیمتر بارندگی در مشهد ثبت شده است. میانگین بارندگی در بلندمدت نیز حدود ۱۴۸.۸ میلیمتر بود و این بارندگی ها نشان دهنده کاهش ۹۵.۶ میلیمتری بارندگی در سال آبی جاری است. این کلانشهر حتی در مقایسه با بارش های ۸۳.۲ میلیمتری سال قبل نیز ۳۰ میلیمتر کاهش بارندگی داشته است.
1402/01/14
21:34:52
5.0 / 5
391
تگها: آب , كلانشهر , هوا
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد