مدیركل محیط زیست كرمانشاه تشریح كرد

چه عواملی تهدیدکننده زمین پاک هستند؟

چه عواملی تهدیدکننده زمین پاک هستند؟

آبیاری: کرمانشاه مدیرکل محیط زیست استان کرمانشاه پسماند، فاضلاب و فرسایش را اصلی ترین عوامل تهدید کننده زمین پاک دانست.


احد جلیلیان به مناسبت هفته زمین پاک (۲ تا ۸ اردیبهشت) با حضور در دفتر ایسنا در کرمانشاه، با اعلان اینکه هر سال هفته زمین پاک در ایران نیز همزمان با سراسر جهان گرامی داشته می شود، اضافه کرد: امسال نیز شعار هفته زمین پاک "سرمایه گذاری در زمین، توسعه بازیافت و راندمان سبز" اعلام شده است.
وی هفته زمین پاک را بهانه ای برای توجه به سلامت زمین و کاهش عوامل خطر اعلام نمود و افزود: هم اکنون چند عامل اصلی آلاینده زمین داریم که یکی از آنها پسماندها است.
مدیرکل محیط زیست استان کرمانشاه از تولید روزانه ۵۰ تا ۵۵ هزار تن زباله در کشور یاد کرد که تنها حدود ۱۰ درصد آن مدیریت و دفن بهداشتی می شود و تصریح کرد: اما در شهر کرمانشاه با تولید روزانه ۵۰۰ تا ۶۰۰ تن زباله، بیش از ۸۰ درصد پسماندها، بازیافت می شود.
جلیلیان کرمانشاه را استانی پیشتاز در حوزه مدیریت پسماندها دانست و اشاره کرد: قرار بود در سایر شهرستانهای استان نیز به عنوان معین مناطق دیگر، پنج سایت دیگر بازیافت پسماند راه اندازی شود که متاسفانه هنوز به نتیجه نرسیده است.
وی افزود: همین طور مقرر شده به زودی از قسمتی از پسماندهای شهر کرمانشاه در قالب راه اندازی سیستم RDF، به عنوان سوخت پاک برای کارخانه سیمان غرب استفاده گردد.
مدیرکل محیط زیست استان کرمانشاه به مشکل سایت قدیمی پسماندهای بیمارستانی کرمانشاه نیز اشاره نمود و اظهار داشت: حالا با گرفتن مجوزهای لازم از دستگاه های مختلف، سایت جدیدی در نزدیک منطقه سراب قنبر راه اندازی شده و شرکت هایی با انعقاد قرارداد با دانشگاه علوم پزشکی، پسماندهای پزشکی و بیمارستانی را ابتدا بی خطر کرده و سپس در این منطقه به شیوه بهداشتی دفن می کنند.
پساب صنایع و منازل، تهدیدکننده زمین پاک
جلیلیان آلودگی حاصل از صنایع را نیز از دیگر عوامل آلاینده زمین برشمرد و اشاره کرد: هم اکنون در استان کرمانشاه ۴۳ واحد آلاینده داریم که اخطارهای لازم به آنها داده شده و چنانچه نسبت به رفع آلایندگی اقدام نمایند، از فهرست خارج خواهند شد.
مدیرکل محیط زیست استان کرمانشاه اشاره کرد: در مقابل صنایع آلاینده، واحدهایی هم داریم که صنعت سبز محسوب شده و آلایندگی ندارند و حتی پساب حاصل از آنها جهت استفاده مجدد بازچرخانی می شود که باتوجه به شرایط فعلی بحران کم آبی، باید به سمت بازچرخانی پساب حاصل از صنایع حرکت نماییم.
جلیلیان پساب بخش خانگی را نیز را نیز از دیگر عوامل تهدید کننده زمین اعلام نمود و تصریح کرد: متاسفانه در شهر کرمانشاه تنها حدود ۳۳ درصد پساب تولیدی بخش خانگی تصفیه شده و مابقی آن به سبب تکمیل نبودن سیستم فاضلاب وارد رودخانه های آبشوران و قره سو می شود که تهدیدی برای محیط زیست بشمار می رود.
وی با اعلان اینکه آلودگی قره سو امروز با اهمیت ترین معضل شهر کرمانشاه است، همراهی دستگاه های مربوطه همچون شهرداری و آب و فاضلاب را برای ساماندهی آن ضروری دانست.
مدیرکل محیط زیست استان کرمانشاه فرسایش خاک را نیز از دیگر عوامل تهدید کننده زمین برشمرد و افزود: برای تولید یک سانتی متر خاک بیش از 100 سال زمان نیاز است.
جلیلیان از فرسایش سالانه ۱.۵ میلیارد تن خاک در کشور یاد کرد که کرمانشاه نیز به تبع کشور با این مشکل جدی مواجه می باشد و عنوان کرد: حفظ پوشش گیاهی، کشاورزی و شخم اصولی و... از راهکارهایی است که می تواند جلوی فرسایش خاک را بگیرد.
آخرین وضعیت چالابه و قوری قلعه
ایشان سپس اشاره ای هم به آخرین وضعیت جذب سرمایه گذار برای منطقه "چالابه" داشت که مجوز استان را جهت راه اندازی امکاناتی بدون لطمه به محیط زیست، در فضایی ۱۷ هکتاری گرفتن کرده و الان باید مجوزهای نهایی از طرف سازمان محیط زیست گرفتن شود.
بگفته مدیرکل محیط زیست استان کرمانشاه، قرار نیست واگذاری زمین و یا ساخت و سازی در این منطقه صورت بگیرد، بلکه سرمایه گذار در قالب بهره بردار و در قردادی پنج ساله امکاناتی همچون پارکینگ، سرویس بهداشتی، آلاچیق و... را در این محدوده بصورت تفرجگاه راه اندازی کرده و از درآمد آن منتفع خواهد شد.
جلیلیان به موضوع توسعه غار قوری قلعه هم اشاره نمود و اظهار داشت: محوطه غار از سال ۱۳۷۸ به عنوان اثر طبیعی ملی به ثبت رسیده و اجازه توسعه فضای درونی آنرا نخواهیم داد، اما در محدوده خارج از غار هیچ دخل و تصرفی نداریم.
وی با اعلان اینکه در سالیان گذشته و برمبنای یک صورتجلسه از طرف مدیران وقت استان، شرکت توسعه گردشگری به عنوان بهره بردار غار انتخاب شده، اشاره کرد: حالا این شرکت تقاضا دارد هزینه هایی که برای ایجاد زیرساخت ها و محوطه سازی اطراف غار انجام شده را از محیط زیست بگیرد و غار را پس بدهد، اما ما اعتباری برای این امر نداریم و اختلافات در همین مرحله باقی مانده و حل نشده است.
منبع:

1402/02/06
12:22:45
5.0 / 5
453
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد