موج گرما در اروپا در سایه تغییرات اقلیم

موج گرما در اروپا در سایه تغییرات اقلیم

آبیاری: آبیاری: یک مطالعه جدید نشان میدهد دمای هوا در ماه آوریل (ماه گذشته میلادی) در بعضی کشورهای اروپایی همچون فرانسه، اسپانیا و پرتغال به سبب تغییرات اقلیمی بالا رفته است.


به گزارش آبیاری به نقل از ایندیپندنت، همین طور در این مطالعه شرایط مشابهی در شمال آفریقا مشاهده شده است.
هم اکنون، ۲۷ درصد از قلمرو اسپانیا در رده «اضطراری» یا «هشدار» خشکسالی قرار دارد و ذخایر آب تنها ۵۰ درصد از ظرفیت ملی است. در عین حال میانگین ذخایر آب در سدهای مراکش نیز در سطحی مشابه پایین است و در تونس خیلی از خانه ها در طول روز آب ندارند.
گروهی از کارشناسان بین المللی یک تحلیل و بررسی کامپیوتری سریع و آماری از موج گرمای اواخر ماه آوریل انجام داده اند که از سراسر شبه جزیره «ایبری» تا الجزایر و مراکش گسترش یافته است. این مناطق دمای ۳۶.۹ تا ۴۱ درجه سانتیگراد را تجربه کرده اند.
مطالعه این موسسه که بتازگی انتشار یافت، سریع ترین ارزیابی بود که تابحال در این زمینه انجام شده است. از ماه آوریل مای هوا همچنان رو به افزایش است.
دانشمندان می گویند مناطقی که این مطالعه به آن اشاره می کند از خشکسالی سالانه رنج می برند و این امر می تواند دمای هوای بالا را تشدید کند.
تغییرات اقلیمی ناشی از فعالیت بشر، نا ممکن را ممکن کرده است بنابر گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، «سوکیو فیلیپ» از موسسه هواشناسی سلطنتی هلند در یک نشست منطقه ای در این زمینه می گوید: شدت این پدیده اقلیمی در گذشته تقریباً غیرممکن بود.
وی ادامه داد: ما امواج گرمای شدیدتر و مکرر را در آینده خواهیم دید برای اینکه گرمایش جهانی ادامه دارد.
کشاورزان در سراسر مدیترانه غربی هشدار داده اند که احتمال برداشت کم محصول در بعضی مناطق برای ششمین سال پی در پی وجود دارد.
بر طبق این مطالعه، گرمای شدید در اروپا سریع تر از مدلهای کامپیوتری پیش بینی شده رو به افزایش است، بدین سبب دانشمندانی که مدلهای کامپیوتری را ساختند باید در پیش بینی های بیش از اندازه محافظه کارانه خود تجدید نظر کنند.
دانشمندان دمای واقعی ماه آوریل را با یک جهان شبیه سازی شده بدون تغییرات اقلیمی مقایسه کردند. آنها کشف کردند که موج گرما مانند آنچه مدیترانه غربی در ماه آوریل تجربه نمود در جهانی شبیه سازی شده و بدون آلودگی ناشی از سوختن زغال سنگ، نفت و گاز بطور متوسط «بیش از دو درجه سانتیگراد»، پایین تر است. پژوهشگران تایید نموده اند که این گازهای گلخانه ای، گرما را به دام می اندازند.
این مطالعه همین طور به اطلاع رسانی دولت ها برای آماده کردن جمعیت خود برای شروع زودتر فصل های گرم با هدف جلوگیری از مرگ و میر و کارزارهای آگاهی در مورد مقابله با گرمای شدید کمک خواهدنمود. بنابر اعلام سازمان جهانی بهداشت، سال قبل حداقل ۱۵ هزار نفر در اروپا به سبب گرمای زیاد و غیرمعمول جان خودرا از دست دادند و اسپانیا یکی از کشورهایی است که بیشترین لطمه را دیده است.1402/02/17
10:47:44
5.0 / 5
333
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد