مدیركل اداره منابع طبیعی استان تهران خبرداد

راه اندازی ۲۱ بوستان روستایی در تهران تا انتهای سال

راه اندازی ۲۱ بوستان روستایی در تهران تا انتهای سال

آبیاری: به گزارش آبیاری، مدیرکل اداره منابع طبیعی استان تهران ضمن اشاره به راه اندازی 21 بوستان روستایی در تهران تا انتهای سال جاری، درباره ی وضعیت پارک های آبخیز اظهار داشت: هنوز پارک آبخیزی راه اندازی نکرده ایم چونکه این اقدام باید حتما با همکاری شهرداری ها صورت گیرد.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، استان تهران همچون استان هایی است که با آلودگی هوا، کم بارشی و کمبود آبی، کمبود فضای سبز، تصرف زمینهای ملی و سیل هنگام بارندگی های شدید دست و پنجه نرم می کند بدین سبب اقداماتی همچون برای کاهش مشکلات زیست محیطی آن اقدئاماتی مانند رفع تصرف اراضی ملی و ایجاد پارک های آبخیز و بوستان های روستایی در دستور کار قرار گرفته است.

بهمن سال ۱۳۹۹ بود که علینقی حیدریان - مدیرکل سابق منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران - به اهمیت راه اندازی بوستان های روستایی جهت افزایش سرانه فضای سبزتاکید کرد و گفته بود که تا آخر دوره شش ماهه اول سال، ۵۶نقطه درخواستی برای راه اندازی بوستان های روستایی شناسایی شده است و تعیین تکلیف خواهد شد.

فروردین ماه ۱۴۰۰ نیز ابوالقاسم حسین پور - مدیرکل سابق دفتر کنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان مراتع و آبخیزداری - گفته بود که راه اندازی پارک آبخیز در بعضی حوضه های آبخیز مشرف به تهران ازجمله کن در دستور کار قرار گرفته است. سال قبل نیز رضا بیانی - مدیر کل منابع طبیعی استان تهران - اظهار کرده بود راه اندازی پارک آبخیز در «وردیج» و« دلیچای» در دستور کار قرار دارد.

بیشتر بخوانید:
از بوستان های روستایی تهران چه خبر؟ آخرین وضعیت بوستان های روستایی تهران
رضا بیانی در تازه ترین گفتگوی خود با ایسنا درباره بوستان های روستایی در تهران اظهارکرد: برای ایجاد بوستان های روستایی در ابتدا همچون بوستان های شهری طرحی نوشته می شود که جنگلکاری، درختکاری و فضای سبز دارد و در کنار آن می توان در حد ظرفیت آن روستا بحث های گردشگری نیز دنبال شود.

وی اضافه کرد: ما اگر بتوانیم در همین بوستان های روستایی تولید نهال داشته باشیم در صورتیکه ۲۶ هزار روستا در ایران وجود دارد، اتفاق بسیار خوبی برای سرانه فضای سبز ایران می افتد.

مدیر کل اداره منابع طبیعی و آبخیزداری ایتان تهران با تکیه بر این که بوستان های روستایی در امتداد افزایش سرانه فضای سبز ایجاد می شود، اظهار داشت: طبق قانون افزایش راندمان باید سرانه فضای سبز را از ۱۶۰۰ متر به ۲۰۰۰ متر برسانیم بدین سبب طرح جنگل های روستایی می تواند کمک نماید که سرانه جنگل های خودرا به حد استاندارد این قانون برسانیم.

بیانی افزود: حدود ۲۱ بوستان روستایی در کمیته ساماندهی اداره کل منابع طبیعی استان تهران به تایید رسیده است که شش مورد درحال ایجاد است و تا آخر سال نیز همراه با درخواست شهرستان ها و همکاری بین شوراهای روستاهای مشخص شده، ۱۵مورد دیگر نیز به مرحله اجرا خواهد رسید.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا محدودیتی برای ایجاد بوستان روستایی وجود دارد یا خیر؟ اظهار داشت: برای ایجاد بوستان های روستایی هیچ محدودیتی وجود ندارد اما تنها در صورتی به سرانجام می رسد که اطراف آنها زمینهای ملی وجود داشته باشد و طرح ها مطابق با نظر کمیته فنی اداره کل منابع طبیعی استان تهران باشد تا تصویب شود. یکی از خاصیت های بسیار مهم این طرح انتخاب گونه هایی گیاهی کم آب و دو منظوره همچون توت، انجیر، سنجد، داغداغان و زبان گنجشک است که هم تولید داشته و هم کم آب بر باشند.
ایجاد پارک های آبخیز نیازمند همکاری شهرداری است
مدیرکل اداره منابع طبیعی استان تهران درباره ی پارک های آبخیز در استان تهران اظهار داشت: پارک های آبخیز دره هایی هستند که می توانیم در آنها بندهای آبخیز نصب نماییم و در حاشیه آن شیب آن درخت کاری انجام دهیم.

وی به ذکر مثالی از پارک های آبخیز کشور پرداخت و اظهار داشت: همچون این دره ها می توان به دره گردویی در استان مرکزی اشاره نمود که حدود ۱۸ بند در آن نصب شده و در تمام آن دره درخت گردو کاشته شده است. در هر منطقه گونه کاشته شده می تواند گونه مناسب همان منطقه باشد.

به گفته بیانی ایجاد بند آبخیز در تغذیه آب های زیرزمینی نقش مهمی دارد بدین سبب هم سفره های زیرزمینی پایین دست تغذیه می شوند و هم توجیه اقتصادی دارد.

وی درباره ی مناطقی که می توان پارک های آبخیز ایجاد کرد اظهار داشت: پارک های آبخیز بیشتر در مناطقی ایجاد می شوند که خطر سیل خیزی برای یک شهر وجود دارد. با بوجودآوردن بندهای آبخیز، درختکاری و نهالکاری صورت می گیرد. در تلاشیم با شهرداری منطقه ۲۲ برای ایجاد پارک آبخیز توافق نماییم اما فعلا در این حوزه موفق نشده ایم.

مدیرکل اداره منابع طبیعی استان تهران اشاره کرد: هم اکنون هیچ پارک آبخیزی در تهران طراحی نشده است. این اقدام باید حتما با همکاری شهرداری ها صورت گیرد.

بیانی با اشاره به اینکه پارک های آبخیز نیاز به مطالعه اولیه دارند تا مباحث فنی آنها مشخص و اعتبارات تامین گردد، اشاره کرد: مطالعات در دو مقطع انجام شده است و در صورت استقبال شهرداری ها، این پارک ها در عرصه های آبخیز مشرف به شهرها ایجاد خواهند شد تا مردم نیز بهره ببرند.

وی درباره ی تاثیرات ایجاد پارک های آبخیز اظهار داشت: این کار می تواند سبب ذخیره ۵۳۰ مترمکعب آب در هر هکتار، جلوگیری از فرسایش، سیل و رسوب شود.

رفع تصرف اراضی ملی در دو پلاک در ۲ ماه اول سال جاری
مدیرکل اداره منابع طبیعی استان تهران درباره ی موضوع رفع تصرف اراضی ملی در استان تهران اظهار داشت: در سال ۱۴۰۱ حدود ۶۰۰ هکتار رفع تصرف در بیشتر شهرستان های استان تهران همچون دماوند، شمیرانات و ملارد انجام شده است. این اقدامات با همکاری دستگاه های نظارتی، قوه قضاییه و دادگستری استان تهران به ارزش ۶۰ هزار میلیارد تومان در استان انجام شده است.
بیانی در آخر اظهار داشت: در دو ماه اول سال ۱۴۰۲ نیز اقدامات رفع تصرف در پلاک «سعیدآباد» و « همه سین» انجام شده است. این فعالیت ها همچنان ادامه دارند.1402/03/07
11:08:12
5.0 / 5
384
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد