وزش باد شدید در تهران

وزش باد شدید در تهران

به گزارش آبیاری، بنا بر اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران، دمای استان طی پنج روز آینده آسمان صاف تا کمی ابری، همراه با وزش باد و در بعضی ساعات وزش باد شدید گاهی خیلی شدید بخصوص در غرب و جنوب استان پیشبینی می شود.


به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، با بررسی نقشه های هواشناسی و خروجی الگوهای پیش یابی عددی، وضعیت جوی استان تهران، طی پنج روز آینده آسمان صاف تا کمی ابری، همراه با وزش باد و در بعضی ساعات وزش باد شدید گاهی خیلی شدید بخصوص در غرب و جنوب استان، افزایش تندی باد در ایام جمعه، شنبه و یکشنبه (۲ تا ۴ تیرماه ) در ساعات پس از ظهر و شب، در نقاط مستعد خیزش موقت گرد و خاک، گاهی نفوذ گرد و غبار از استانهای مجاور و به دنبال آن کاهش کیفیت هوا و دید افقی، پیشبینی می شود.
در ارتفاعات طی روزهای شنبه و بخصوص یکشنبه رگبار پراکنده با احتمال رعد و برق دور از انتظار نیست.
دمای استان طی دو روز آینده بدون تغییرات محسوس خواهد بود سپس تا روز دوشنبه کاهش نسبی و برای روز سه شنبه افزایش محسوس دما پیشبینی می شود.
برپایه این گزارش، آسمان تهران فردا (۲ تیرماه) صاف گاهی وزش باد از بعدازظهر افزایش باد، در بعضی ساعت ها غبار رقیق با حداقل دمای ۲۰ و حداکثر دمای ۳۴ درجه سانتیگراد و در روز شنبه (۳ تیرماه) صاف تا کمی ابری از بعدازظهر افزایش باد، گاهی وزش باد شدید و در بعضی ساعت ها گرد و خاک با حداقل دمای ۱۹ و حداکثر دمای ۳۴ درجه سانتیگراد پیشبینی می شود.
طبق اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران، ایستگاه ورامین با بیشینه دمای ۳۸ درجه سانتیگراد، گرم ترین ایستگاه استان تهران در ۲۴ ساعت گذشته گزارش شده است.
به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا اداره کل هواشناسی استان تهران با صدور هشدار زردرنگ آورده است: وزش باد شدید گاهی خیلی شدید، در مناطق مستعد همراه با خیزش موقت گردوخاک از جمعه تا یکشنبه بخصوص در روز یکشنبه در مرکز و نیمه جنوبی استان با احتمال تندباد لحظه ای همراه خواهد بود همینطور ورود گردوغبار انتقالی از استانهای مجاور و کاهش کیفیت هوا، افزایش ذرات آلاینده جوی و کاهش دید انتظار می رود.
در این شرایط جوی احتمال خسارت به سازه های موقت، نیمه کاره و سست مانند داربست ها و پوشش گلخانه ها، شکستن درختان کهنسال، فرسوده و نهال ها، احتمال سقوط اجسام از ارتفاع، احتمال خسارت به سازه های واقع در ارتفاع مانند کابل ها و ترانس های برق و تابلوهای تبلیغاتی انتظار می رود. روز یکشنبه هم به دنبال رگبار و رعدوبرق در ارتفاعات و احتمال تگرگ در مناطق مستعد، احتمال بالا آمدن آب رودخانه ها و آبگرفتگی محدود معابر وجود دارد.
در این شرایط جوی اجتناب از تردد غیر ضروری افراد سالمند، بیماران قلبی و تنفسی و کودکان، احتیاط در تردد جاده ای. اطمینان از استقامت سازه های موقت و سست، خودداری از قرارگیری در مکانهای مرتفع مانند داربست ها، احتیاط در عملیات عمرانی، خودداری از پارک خودرو در کنار سازه های یاد شده و درختان، عدم سم پاشی و محلول پاشی در باغ ها و مزارع، اجتناب از اسکان در کنار رودخانه ها یا بستر مسیل ها، احتیاط در فعالیتهای کوهنوردی و جابجایی عشایر و اجتناب از این فعالیت ها در روز یکشنبه، آمادگی دستگاههای اجرایی و امدادی، پاکسازی دهانه پل ها و لایروبی کانال ها سفارش می شود.
به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا اخطار زرد رنگ به معنای اینست که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که امکان دارد در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد نماید. این اخطار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرفی مسؤلان هم در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.
منبع:

1402/04/02
19:01:19
5.0 / 5
331
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد