مدیركل حفاظت محیط زیست لرستان خبر داد:

شناسایی زیستگاه جدید سمندر لرستانی در شادابکوه پلدختر

شناسایی زیستگاه جدید سمندر لرستانی در شادابکوه پلدختر

آبیاری: آبیاری: لرستان مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان از شناسایی زیستگاه جدید سمندر لرستانی در منطقه شادابکوه پلدختر آگاهی داد.


علی سالاروند در گفت و گو با ایسنا اظهار داشت: مناطق تحت مدیریت لرستان ۳۲۲ هکتار است که با تعداد کم و محدود محیط بان حفاظت می شوند که در این راستای هوشمندسازی مناطق تحت کنترل خیلی به ما کمک کرد.
وی ادامه داد: حفظ محیط زیست به کمک همگان نیاز دارد برای اینکه پس از بحران هایی مانند گرد و غبار، آلودگی های کلانشهرها و کم آبی توجه به محیط زیست چند برابر شده است.
سالاروند اظهار داشت: قسمتی از امنیت غذایی و جلوگیری از تهدید مقابل بهداشت عمومی و تحقق حقوق عامه بوسیله حوزه محیط زیست تامین می شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان افزود: بیماری هایی مانند سرطان ها ممکنست به سبب باقیمانده سم و کود، فلزات سنگین در مواد غذایی باشد که در حقیقت فعالیت در عرصه محیط زیست می تواند تضمین کننده سلامت و امنیت غذایی جامعه بشری باشد.
وی بیان کرد: محیط زیست تا حالا در خیلی از موارد همچون هوشمندسازی صیانت از مناطق، ایجاد خانه های محیط زیست، ایجاد خانه های فناور محیط زیست، توسعه موزه های تنوع زیستی در کشور پیشگام بوده است.
سالاروند اظهار داشت: اولین مجمع خیرین زیست محیطی کشور با هدف حمایت و کمک به رفع کاستی های حوزه محیط زیست در لرستان اسفند سال قبل تشکیل شد که به عنوان الگویی در کشور اجرا می شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان اضافه کرد: دو مرکز کنترل کیفی در بروجرد و دورود راه اندازی شد همین طور دو پاسگاه حفاظتی آماده بهره برداری است و طی دو هفته آتی شرق استان مجهز به بی سیم دیجیتال خواهد شد.
وی افزود: هیچ نوع تالاب ثبت شده در رامسر سایت وجود ندارد اما چند سایت لرستان درحال ثبت است و امیدواریم اعتبارات ویژه اختصاص پیدا کند.
سالاروند افزود: سمندر همچون دوزیستان کمیاب و باارزش است که شرایط زیستی و جمعیتی آن در سالهای اخیر باتوجه به افزایش عوامل تهدید کننده طبیعی و انسانی همچون خشکسالی همین طور خرید و فروش از طرف افراد سودجو همزمان در بازارهای داخل و خارج از کشور به شدت تحت تأثیر قرار گرفته است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان بیان کرد: اینگونه جانوری از طرف اتحادیه جهانی صیانت از محیط زیست (IUCN) در لیست قرمز و کنوانسیون پشتیبانی از گونه های نادر و کمیاب جهان (CITES) در ضمیمه یک قرار گرفته پس تجارت، خرید و فروش آن ممنوع شده است.
وی با اشاره به این که زیستگاه جدید سمندر لرستانی در منطقه شادابکوه پلدختر شناسایی شد اظهار داشت: یافتن زیستگاه جدید نوید خوبی است که بتوانیم با حفاظت مناسب، اینگونه باارزش را از خطر انقراض نجات دهیم.1402/04/10
10:56:26
5.0 / 5
415
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد