هشدار سازمان ملل برای مقابله با ال نینو

هشدار سازمان ملل برای مقابله با ال نینو

آبیاری: آبیاری: خراسان رضوی سازمان ملل به جهانیان هشدار داد که برای مقابله با ال نینو آماده شوند.


به نقل از خبرگزاری فرانسه، سازمان ملل متحد به جهان هشدار داد که خودرا برای اثرات ال نینو آماده کند و اظهار داشت که پدیده آب وهوایی که موجب افزایش دمای جهانی می شود مقرر است تا سال ۲۰۲۳ ادامه یابد.
ال نینو یک الگوی آب وهوایی طبیعی است که به طور معمول با افزایش گرما در سرتاسر جهان همین طور خشکسالی در بعضی از نقاط جهان و باران های شدید مرتبط می باشد. این پدیده بطور متوسط هر دو تا هفت سال یکبار اتفاق می افتد و دوره های آن به طور معمول ۹ تا ۱۲ ماه طول می کشد.
سازمان جهانی هواشناسی سازمان ملل اعلام نمود که ال نینو هم اکنون در جریان است و احتمال ادامه آن در نیمه دوم سال جاری ۹۰ درصد است.
پتری تالاس، دبیر کل سازمان جهانی جهانی بهداشت هشدار داد: ال نینو احتمال شکستن رکوردهای دما و ایجاد گرمای شدید در خیلی از نقاط جهان و اقیانوس ها را به شدت می افزاید.
وی اظهار داشت: اعلام ال نینو توسط سازمان جهانی هواشناسی سازمان ملل هشداری به دولت های سرتاسر جهان برای آمادگی و محدود کردن اثرات آن بر سلامت، اکوسیستم و اقتصاد است. هشدارهای اولیه و اقدامات پیش بینی شده در مورد رویدادهای شدید آب وهوایی در رابطه با این پدیده مهم آب وهوایی برای حفظ جان و معیشت حیاتیست.
اداره ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده، در هشتم ماه ژوئن اعلام نمود که ال نینو وارد شده است و انتظار می رود حداقل قدرت متوسطی داشته باشد.
تأثیر گرمایش ال نینو بر دمای جهانی به طور معمول در یک سال بعد از شروع آن یعنی در سال ۲۰۲۴ به شدت احساس می شود. آخرین ال نینو در سالهای ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶ بود. سال ۲۰۱۶ گرمترین سال ثبت شده است که ال نینوی فوق العاده قوی همراه با گرمایش انسانی ناشی از انتشار گازهای گلخانه ای وجود داشت.
از سال ۲۰۲۰ تا اوایل سال ۲۰۲۳، جهان تحت تأثیر یک لانینا طولانی مدت غیرمعمول قرار گرفت که برای سه سال متوالی به طول انجامید. اثر خنک کننده لانینا ترمز موقتی بر افزایش دمای جهانی ایجاد کرد.
آژانس بهداشت سازمان ملل متحد خصوصاً در مورد افزایش احتمالی وبا، بیماریهای منتقله بوسیله پشه مانند مالاریا و بیماریهای عفونی مانند سرخک و مننژیت نگران است. گرمای شدید، حریق ها و ناامنی غذایی بیشتر که منجر به سوءتغذیه حادتر می شود نیز موجب نگرانی می شود.
منبع:

1402/04/14
12:33:56
5.0 / 5
338
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد