رئیس سازمان حفاظت محیط زیست:

ترکیه حقآبه کشورهای پایین دست را رعایت کند

ترکیه حقآبه کشورهای پایین دست را رعایت کند

آبیاری: آبیاری: رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در دیدار با سفیر ترکیه در ایران بر لزوم توسعه همکاریهای محیط زیستی دو کشور تاکید نمود.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا علی سلاجقه در دیدار با سفیر ترکیه در ایران با تبریک انتخاب مجدد رجب طیب اردوغان به ریاست جمهوری این کشور، روابط دو کشور دوست و برادر ایران و ترکیه را دیرینه، تاریخی و دایمی توصیف و اظهار داشت: روابط کشور ما با کشور ترکیه همیشه برمبنای حسن همجواری و در راستای تامین منافع ملی و منطقه ای بوده است.

وی با تأکید بر ضرورت توسعه همکاریهای محیط زیستی بین دو کشور اشاره کرد: مسایل محیط زیستی مرز نمی شناسند و هر گونه آلودگی محیط زیستی در یک کشور می تواند کشورهای منطقه را درگیر کند.

معاون رئیس جمهوری با اشاره به افزایش چالش های محیط زیستی ناشی از تغییر اقلیم، کاهش نزولات جوی، کمبود منابع آبی و بروز حریق ها را همچون نتایج تغییر اقلیم عنوان نمود.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بین این که قرآن کریم، حیات همه موجودات در کره زمین را وابسته به آب بیان کرده است، اظهار داشت: ما از رشد و توسعه کشور ترکیه بسیار خوشحالیم اما شرایط اقلیمی اقتضا می کند که در بهره برداری از منابع آبی مشترک، حق آبه کشورهای پایین دست مراعات شود.

سلاجقه مرزهای دو کشور را مرزهای صلح و دوستی توصیف و اشاره کرد: در بحث دیوارکشی هایی که به انجام می رسد باید شرایط تنوع زیستی و پوشش گیاهی هم در نظر گرفته شود چونکه این دیوارکشی ها یک انقطاع اکوسیستمی به وجود می آورند که می تواند به حیات وحش و پوشش گیاهی صدمه وارد کند.

وی با اشاره به وجود تفاهمنامه های گوناگون بین دو کشور در حوزه های مختلف تصریح کرد: ما دو تفاهمنامه محیط زیستی در سالهای ۱۳۸۹ و ۱۳۹۴ و یک قرارداد عملیاتی در سال ۱۳۹۶ داریم که تقریباً راکد مانده اند و باید به دور از هرگونه هیاهو و حاشیه سیاسی به اجرا درآیند.

معاون رئیس جمهوری با اشاره به برگزاری موفقیت آمیز نشست منطقه ای وزرای محیط زیست در ۲۱ تیرماه سال قبل به میزبانی تهران، به اهداف و دستاوردهای این جلسه اشاره نمود و خواهان همکاری بیشتر ترکیه در راستای نیل به اهداف این جلسه شد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه اظهارکرد: پس از برگزاری نشست منطقه ای وزرای محیط زیست، با تصویب مجمع عمومی سازمان ملل متحد، کنفرانس بین المللی مقابله با گرد و غبار در ۱۸ و ۱۹ شهریورماه امسال به میزبانی کشورمان برگزار می شود که مقامات ۶۰ کشور جهان برای حضور در این کنفرانس اعلام آمادگی کرده اند.

سلاجقه با دعوت از وزیر محیط زیست و سفیر ترکیه در ایران برای حضور در این کنفرانس اظهار داشت: برگزاری این کنفرانس نشان از آن دارد که دیپلماسی محیط زیست ظرفیت بسیار خوبی برای دیپلماسی سیاسی و اقتصادی فراهم می آورد.

وی در ادامه بر لزوم استفاده از ظرفیتهای بسیار عالی دو کشور برای همکاری در حوزه حفظ گونه های در خطر انقراض اصرار کرد.

معاون رئیس جمهوری با اشاره به برگزاری اجلاس کاپ ۲۸ در کشور امارات اشاره کرد: کشورهای منطقه نباید اجازه دهند کشورهای دیگر در این اجلاس، شرایط محیط زیستی را به آنها تحمیل کنند بلکه می بایست با هماهنگی یکدیگر، نظرات خودرا مطرح کنند و با کلیدواژه های مشترک در امتداد منافع کشورهای منطقه در این اجلاس حضور پیدا کنند.

حجابی کرلانگیچ - سفیر ترکیه در ایران - نیز با تقدیر از میهمان نوازی دولت و ملت ایران در مدت حضورش در این کشور، مسایل محیط زیستی را پیچیده توصیف کرد و خواهان تعامل و همکاری بیشتر دو کشور در حوزه مسایل محیط زیستی شد.

وی با اشاره به اهمیت موضوع آب در منطقه و جهان اظهار داشت: کشور ترکیه اینروزها با مشکل کمبود آب خصوصاً در شهرهای بزرگ مواجه می باشد و اراضی کشاورزی این کشور گرفتار کم آبی هستند.

کرلانگیچ در عین حال اصرار کرد که کشورهای همسایه هم حق بهره برداری از منابع آبی مشترک را دارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، سفیر ترکیه در ایران با اشاره به لزوم فعالسازی تفاهمنامه بین دو کشور ابراز امیدواری کرد به همراه وزیر محیط زیست ترکیه در کنفرانس بین المللی گرد و غبار در ایران شرکت نماید.

منبع:

1402/05/12
12:52:47
5.0 / 5
300
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد