تشدید بارش در ۱۰ استان

تشدید بارش در ۱۰ استان

آبیاری: به گزارش آبیاری، سازمان هواشناسی نسبت به تشدید بارش در ۱۰ استان، وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک در نقاط مختلف کشور و افزایش ارتفاع موج و احتمال اختلال در تردد شناورها در جنوب ایران اخطار داد.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، سازمان هوشناسی با صدور اخطار سطح نارنجی از تشدید فعالیت سامانه بارشی و رشد ابرهای همرفتی، رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت بخصوص در ساعات بعدازظهر و اوایل شب از دوشنبه تا سه شنبه (۱۶ تا ۱۷ مرداد) اطلاع داد.

این شرایط جوی روز دوشنبه در نیمه شمالی سمنان و ارتفاعات در استانهای مازندران، تهران، زنجان، قزوین، البرز و سه شنبه در هرمزگان، جنوب شرق فارس، مازندران، نیمه شمالی سمنان، جنوب غرب گلستان، دامنه و ارتفاعات در استانهای البرز، قزوین، زنجان، تهران و ارتفاعات کرمان پیشبینی می شود.

در اثر این مخاطره جوی آبگرفتگی معابر، وقوع سیلاب به صورت محلی، جاری شدن روان آب در مسیل ها، بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها، وقوع صاعقه، در نواحی مستعد خیزش گردوخاک و تگرگ، وزش باد شدید موقت، خسارت به سازه های موقت همچون بنرها، داربست ها، تابلوهای تبلیغاتی و شکستن درختان کهن سال مورد انتظار است.

سازمان هواشناسی برای کاهش صدمه ها و مخاطرات ناشی از این شرایط جوی اجتناب از تردد، توقف و اتراق در حاشیه و بستر رودخانه ها و مسیل ها، احتیاط در سفرهای برون شهری بخصوص در اطراف رودخانه ها، خودداری از فعالیتهای کوه نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاههای اجرایی و امدادی و پاکسازی دهانه پل ها، لایروبی کانال ها و آب روها را سفارش می کند.

سازمان هواشناسی با صدور اخطار سطح زرد از رشد ابرهای همرفتی و سامانه بارشی، رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت در مناطق مستعد خیزش گردوخاک از دوشنبه تا چهارشنبه ( ۱۶ تا ۱۸ مرداد) اطلاع داد.

این شرایط جوی روز دوشنبه در نیمه شمالی آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان، مازندران، تهران، قزوین، البرز، گلستان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، مرکزی، قم، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، جنوب و جنوب غرب کرمان، هرمزگان، جنوب شرق فارس، ارتفاعات بوشهر، سه شنبه در تهران، سمنان، قم، اصفهان، قزوین، البرز، مرکزی، خراسان شمالی، همدان، زنجان، ارتفاعات غربی یزد، نیمه جنوبی کرمان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، فارس و چهارشنبه در اصفهان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، فارس، ارتفاعات تهران، البرز، سمنان، ارتفاعات غربی یزد، شمال هرمزگان، غرب گلستان، ارتفاعات جنوبی کرمان پیشبینی می شود.

بر اثر این مخاطره جوی احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان آب، احتمال سیلاب و بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها و مسیل ها، وقوع صاعقه، وزش باد، در نواحی مستعد خیزش گردوخاک، احتمال خسارت به سازه های موقت همچون بنرها، داربست ها و تابلوهای تبلیغاتی و احتمال شکستن درختان کهن سال دور از انتظار نیست.

سازمان هواشناسی برای کاهش صدمه ها و مخاطرات ناشی از این شرایط جوی احتیاط و اجتناب از تردد، توقف و اتراق در حاشیه و بستر رودخانه ها و مسیل ها، احتیاط در سفرهای برون شهری بخصوص در اطراف رودخانه ها، احتیاط در فعالیتهای کوه نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاههای اجرایی و امدادی و پاک سازی دهانه پل ها، لایروبی کانال ها و آب روها را سفارش می کند.

این سازمان در ادامه همینطور از افزایش گرادیان فشار سطح، وزش باد شدید، در نواحی مستعد خیزش گردوخاک از دوشنبه تا چهارشنبه( ۱۶ تا ۱۸ مرداد) اطلاع داد.

این شرایط جوی روز دوشنبه درخراسان جنوبی، نیمه جنوبی خراسان رضوی، نیمه جنوبی تهران، قم، اصفهان، خوزستان، ایلام، شمال سیستان و بلوچستان، جنوب سمنان، سه شنبه در سمنان، تهران، قم، البرز، یزد، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، شمال اصفهانو چهارشنبه در سمنان، نیمه جنوبی خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان پیشبینی می شود.

در اثر وقوع این مخاطره جوی در مناطق مستعد خیزش گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری همچون سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست ها و سازه های موقت، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال ها و درختان کهن سال مورد انتظار است.

سازمان هواشناسی برای کاهش صدمه ها و مخاطرات ناشی از این شرایط جوی، احتیاط و اجتناب از رفت وآمدهای غیر ضروری برای افراد سالمند و بیماران تنفسی و قلبی، پرهیز از فعالیت کویرنوردی، احتیاط در تردد جاده ای، اطمینان از استقامت سازه های موقت، احتیاط در فعالیتهای عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان های نیمه کاره و درختان کهن سال و محدودیت در فعالیتهای کشاورزی را سفارش می کند.

سازمان هواشناسی با صدور اخطار سطح زرد از افزایش سرعت وزش باد و افزایش ارتفاع امواج، درساعات بعدازظهر و اوایل شب افزایش سرعت وزش باد جنوب غربی تا ۱۲متر بر ثانیه وافزایش ارتفاع امواج بین ۱.۵ تا ۲ متر در تنگه هرمز بخصوص درنواحی غربی، افزایش سرعت وزش باد شمال غربی در شمال و مرکز خلیج فارس با حداکثر سرعت ۱۲متر بر ثانیه، افزایش ارتفاع امواج و وزش باد در ساعات بامداد تا ظهر در تنگه هرمز و مناطق شمال و مرکز خلیج فارس و در ساعات بعدازظهر و عصر در تنگه هرمز و شرق خلیج فارس، مناطق دور از ساحل استان هرمزگان و مناطق ساحلی و دور از ساحل استانهای خوزستان و بوشهر از پس از ظهر دوشنبه تا اواخر وقت سه شنبه ( ۱۶ تا ۱۷ مرداد) اطلاع داد.

در اثر این مخاطره جوی اختلال در ترددهای دریایی شناورهای سبک، احتمال پاره شدن تورهای صیادی وآسیب به قفس های پرورش ماهی، احتمال اختلال در تردد کشتی های تجاری پیشبینی می شود.

در این شرایط جوی سازمان هواشناسی خودداری از تردد شناورهای سبک، خودداری از فعالیتهای تفریحی و شنا، اتخاذ تمهیدات لازم جهت تردد شناورهای مسافربری و تمهیدات لازم جهت تردد در کشتی های تجاری را سفارش می کند.

به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیشبینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. اخطار نارنجی برای آماده باش دستگاههای مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود. هشدار زردرنگ به معنای اینست که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که امکان دارد در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد نماید. این اخطار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرفی مسؤلان هم در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.
1402/05/16
10:08:52
5.0 / 5
270
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد