تبدیل ۱۱۷ هزار مدرسه به نهالستان منابع طبیعی

تبدیل ۱۱۷ هزار مدرسه به نهالستان منابع طبیعی

به گزارش آبیاری، رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری اعلام نمود: با مشارکت آموزش و پرورش، 117 هزار مدرسه در سراسر کشور در قالب طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت به نهالستان تبدیل خواهد شد.به گزارش آبیاری به نقل از مهر، عباسعلی نوبخت، رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور امروز شنبه در مراسم رسمی شروع کاشت یک میلیارد درخت در دبیرستان البرز در تهران اظهار داشت: ما تمام امکانات لازم را برای تولید نهال و بذر در اختیار دانش آموزان قرار می دهیم.
وی اضافه کرد: اراضی منابع طبیعی و آبخیزداری کشور نزدیک به ۱۳۴ میلیون هکتار بوده که کل نهالستان های ما متعلق به دانش آموزان کشور است.
نوبخت با اعلان اینکه در سال نخست طرح مردمی کاشت درخت، در دو حوزه سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور و معاونت امور باغبانی وزارتخانه در مجموع ۳۰۰ میلیون نهال تولید شده است، اظهار داشت: در عرصه سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور ۲۴۸ میلیون و ۶۰۰ هزار اصله نهال و در بخش معاونت باغبانی ۶۲ میلیون اصله نهال تولید شده است.
وی بار دیگر بر اصل فرهنگ سازی کاشت و نگهداری درخت برای حفظ سرزمین ایران تاکید و پیشنهاد کرد که پشت صفحه نخست کتاب های درسی به موضوع اهمیت کاشت و نگهداری از درخت و اهمیت آن در صیانت از سرزمین اختصاص باید و تولید محتوی آن توسط سازمان منابع طبیعی صورت گیرد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اعلان اینکه ظرفیتهای زیادی برای تولید، کاشت و توسعه پوشش گیاهی در کشور وجود دارد، اظهار داشت: بیش از ۴۸۰۰ گونه گیاهی و ۱۱ اقلیم از ۱۳ اقلیم جهان را داریم و متوسط بارندگی ها در کشور سالانه ۴۰۰ میلیارد متر مکعب است.
وی وجود ۱۶ میلیون و ۶۰۰ هزار دانش آموز، ۸۷۰ هزار معلم، ۱۰۰ هزار معلم - دانشجو و ۱۱۷ هزار و مدرسه را از دیگر ظرفیت ها برای اجرای موفق طرح کاشت یک میلیارد درخت دانست و اذعان کرد: این ظرفیت ها نیاز به همدلی دارد.
نوبخت با اشاره به این که درس جغرافیایی در مدارس بیشتر پیرامون شمال، جنوب، غرب و شرق کشور است، از معلمان درخواست نمود درباره ی اقلیم های مختلف به دانش آموزان آموزش دهند، برای اینکه به فرهنگ سازی طرح کاشت یک میلیارد درخت کمک می نماید.
در آئین گشایش اولین نهالستان در دبیرستان البرز با حضور وزرای جهاد کشاورزی و آموزش و پرورش، رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور درباره ی هدف از ایجاد نهالستان در مدارس اظهار داشت: راه اندازی نهالستان در مدارس به توسعه فرهنگ تولید و نگهداری از نهال کمک می نماید، ضمن آنکه حس عاطفی در دانش آموزان نسبت به نهال و درخت ایجاد می شود.
نوبخت افزود: بدنبال آن هستیم با حمایت مردم و وزرا در ۳۰ سال آینده یگان حفاظت نداشته داشتیم و مردم خودشان از عرصه های منابع طبیعی حفاظت کنند.

1402/09/13
09:02:31
5.0 / 5
262
تگها: آب , آموزش , اقلیم , باغ
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد