اصلاح ارقام جدید گندم با ۲۵ درصد صرفه جویی در مصرف آب

اصلاح ارقام جدید گندم با ۲۵ درصد صرفه جویی در مصرف آب

به گزارش آبیاری، رئیس مؤسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر اظهار داشت: در زمینه اصلاح بذر غلات ارقام جدیدی تولید کرده ایم که تا ۲۵ درصد در مصرف آب صرفه جویی دارد.به گزارش آبیاری به نقل از مهر، محمد زمانیان رئیس مؤسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر اظهار نمود: محققین ما با عنایت به اقلیم چهارگانه سرد، معتدل، گرم و خشک جنوبی و گرم و مرطوب شمالی بذور غلات را اصلاح کرده اند و نتایج خوبی هم در این حوزه به دست آورده اند.
وی ضمن اشاره به این که ارقام جدید غلات در مقایسه با ارقام قدیمی ۲۵ درصد آب کمتری مصرف می کنند، اضافه کرد: با عنایت به ذخایر ژنی که در بانک ژن خود داریم پیشبینی شده که با فناوری های نوین بتوانیم در آینده ارقامی تولید نماییم که تا ۴۵ درصد در آب صرفه جویی شود.
زمانیان تصریح کرد: در زمینه تولید رقم از زمان تأسیس مؤسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر، ۳۷۵ رقم معرفی و اصلاح کردیم که ۳۲۱ رقم به پس از انقلاب اسلامی بر می گردد و از این ۳۲۱ رقم ۱۹ رقم باغبانی و ۳۰۲ رقم گیاهان زراعی بوده است.
به گفته وی، میانگین معرفی ارقام از اول تأسیس این مؤسسه تا سال ۱۳۹۳ میانگین ۵ رقم در سال بوده و از سال ۱۳۹۴ تا کنون ۱۵ رقم و از سال ۱۴۰۲ به بعد به بالای ۲۰ رقم خواهد رسید.
زمانیان با اشاره به اینکه مجموع ارزش بذرهایی که تولید کرده ایم بالای ۵۰۰ میلیون دلار است، اظهار داشت: تابحال ۱۵۰ رقم برای گندم معرفی کردیم که در این ارقام نیاز کشور، تغییر اقلیم، شرایط مختلف خاک، عملکرد و بیماری ها در نظر گرفته شده است.
به گفته وی، کشور در بذر غلات ۹۸ درصد، در ذرت ۸۷ درصد، در بذر حبوبات، سورگوم و گیاهان علوفه ای ۱۰۰ درصد و در سویا و گلرنگ هم ۱۰۰ درصد خودکفا است به صورتی که هسته های اولیه این بذور در مقیاس وسیع موجود است و نیازی به واردات از خارج نیست.

1402/11/07
09:30:46
5.0 / 5
275
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد