گزارش آبیاری؛

پایان عصر تشنگی دشت های تشنه کهگیلویه و بویراحمد نفس چاق می کنند

پایان عصر تشنگی دشت های تشنه کهگیلویه و بویراحمد نفس چاق می کنند

آبیاری: کم بارشی در سالهای اخیر نگاه به توسعه سد سازی اصولی در کشور را پررنگ تر کرده تا دشت های مستعد اما تشنه نفسی را با جریان آب های مهار شده، چاق کنندـخبرگزاری مهر، گروه استان ها - زهرا زارع: کهگیلویه و بویراحمد ۱۱ درصد روان آب های کشور را در خود دارد و بر قامت رشته کوه هایش، تنها ارثیه ماندگار آسمان، برف است.
طی سالیان متعدد، راندمان استان از روان آب ها و سیلاب ها از یک درصد نیز فرا تر نمی رفت.
مشکلات تامین آب کشاورزی
با گذر زمان و فشار تغییرات اقلیمی، کاهش ذخایر برفی و خشک شدن چشمه ها سبب شد تا کشاورزی مناطق استان و حتی جنوب غرب کشور با مشکلات تامین آب مواجه شود.

با چالش ایجاد شده، مدیریت تنها قسمتی از روان آب ها و سیلاب ها می توانست در کنار کاهش خسارت ها، پایانی بر تهدید زیست بوم های مختلف شود. در قلب کهگیلویه و بویراحمد مناطق گرمسیری مانند شهرستان کهگیلویه لطمه محسوس تری در محور بارندگی ها پیدا کردند.
کار تا جایی پیش رفت که خیلی از زمینهای مستعد کشاورزی بی آبی را عمیقاً بر خود حس کردند. دشت هایی که در راه سیلاب ها بودند نیز، به سبب گسیل بارش ها به پایین دست جز خسارت چیزی در پی نداشتند.
با ایجاد نگاهی نو، ایجاد سدهای سبک و سنگین در راه رودها و سیلاب ها در دستور کاری قرار گرفت. پروژه هایی در دولت های قبل آغاز شد که روند لاک پشتی آنرا به دولت سیزدهم رساند.
عزم دولتمردان برای پایان عصر تشنگی جزم شد تا امروز دو سد کوهبرد و سرپری پایان داستان قسمتی از مشکلات کشاورزان منطقه را با لبخند همراه سازد.

فرماندار کهگیلویه اظهار داشت: دو سد کوهبرد و سرپری در شهرستان کهگیلویه حدود ۸۰۰ هکتار از زمینهای کشاورزی را آبیاری خواهدنمود.
سید حمزه محقق زاده در گفت و گو با خبرنگار مهر، اضافه کرد: ظرفیتهای مطلوب سد سازی در شهرستان به وجود آمده و سد سرپری در ۲ کیلومتری دهدشت علاوه بر کاربرد کشاورزی با هدف گردشگری نیز تولید شده که افزون بر ۵۰ درصد پیشرفت دارد.
محقق زاده اشاره کرد: برمبنای پیش بینی جهاد کشاورزی استان، بیش از ۱۵۰ میلیارد تومان برای تکمیل سد و پرداخت دیون پیمانکار و زمینهای کشاورزی کنار دست این سد هزینه خواهد شد.
وی عنوان داشت: سد کوهبرد نیز به بهره برداری رسیده اما نیازمند حمایت ها و کمک های ویژه درباب انتقال آب به دشت های زیردست سد است.
محقق زاده با اشاره به سد سرپری اشاره کرد: این سد هم افزون بر ۲۵۰ میلیارد تومان هزینه دارد که پیش بینی می شود در صورت تامین اعتبار سال ۱۴۰۳ به بهره برداری برسد.

محقق زاده اضافه کرد: ما هم پیگیر هستیم که تا پایان دولت این دو پروژه به حد مطلوب و تکمیل برسد.
فرماندار کهگیلویه ضمن تقدیر از پیمانکار سد شهید دلنسب کوهبرد اظهار داشت: امیدواریم مطالبات مردم و پیمانکار پرداخت گردد.
امام جمعه دهدشت اظهار داشت: ایجاد ظرفیت هایی مانند سد آبریز می تواند مشکلات زیادی را در شهرستان حل کند.
حجت الاسلام علی وحدانی فر اضافه کرد: زمینهای مستعد شهرستان در مجاورت این سدها تشنه و بی آب مانده اند و سد آبریز هم جلوی طغیان سیلاب ها و لطمه ها را می گیرد وهم موجب کمک به کهگیلویه می شود.
حجت الاسلام وحدانی فر با اعلان اینکه ۳۶ هزار هکتار زمین در کهگیلویه و چرام چشم انتظار آبریز هستند اشاره کرد: مطالبه عموم مردم راه اندازی سد آبریز است.
وی با اشاره به سطح دریاچه کوهبرد و حجم آب ذخیره این سد، بر لزوم افزایش ارتفاع تا هفت متر تاکید نمود.
وحدانی فر درباب مزایای افزایش ارتفاع سد اظهار داشت: این سد هم اکنون ظرفیت ۲ و نیم میلیون متر مکعب ذخیره سازی آب را داراست که در صورت افزایش ارتفاع هفت متری تا پنج میلیون متر مکعب آب ذخیره خواهد شد.

راه پیشرفت کهگیلویه کشاورزی است
امام جمعه دهدشت اشاره کرد: اگر این افزایش صورت بگیرد، سطح زمینهای آبیاری شده از ۴۰۰ هکتار به ۸۰۰ هکتار خواهد رسید.
وی با اعلان اینکه تنها راه اول، دوم و سوم پیشرفت کهگیلویه توسعه کشاورزی است اضافه کرد: سفرهای رئیس جمهور به استان برکات زیادی داشت، اما سهم وزارت کشاورزی از بقیه کمتر بود.
۳۵۰ هزار متر مکعب حجم عملیات خاکی
مسؤول پروژه سد شهید دلنسب کوهبرد اظهار داشت: فاز اول طرح با حجم عملیات خاکی ۳۵۰ هزار متر مکعب تمام شده است.
احسان تابش نژاد در گفت و گو با خبرنگار مهر، اضافه کرد: مشخصات فنی این طرح شامل طول تاج ۳۶۰ متر، ارتفاع از کف ۲۶ متر و نیم، عرض کف سد ۱۱۰ متر و عرض تاج هشت متر است.
وی با اشاره به اتمام و بهره برداری از فاز اول، اظهار امیدواری کرد: فازهای بعدی و عملیات اجرائی آبیاری نوین جهت آبیاری زمینهای زیر دست با همکاری جهاد کشاورزی استان شروع شود.

سد شهید دلنسب کوهبرد بعد از چند سال راکد بودن از سال ۱۳۹۶، در فاز اول شروع به کار با ارتفاع ۲۶.۵ متر و حجم ۲.۵ میلیون متر مکعب تکمیل شد.
سد کوهبرد با هدف آبیاری اراضی کشاورزی دیم حومه غربی دهدشت و کنترل سیلاب و توسعه گردشگری در شهرستان کهگیلویه راه اندازی شد.
تحقق پروژه های سد سازی در کهگیلویه می تواند مسیری برای توسعه کشاورزی با خروجی اشتغال مطلوب در منطقه شود.


منبع:

1402/11/22
15:18:32
5.0 / 5
158
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد