30 میلیون هكتار از اراضی كشور در معرض بیابانی شدن قرار دارند

30 میلیون هكتار از اراضی كشور در معرض بیابانی شدن قرار دارند

آبیاری: برمبنای اعلام سازمان جنگل ها حدود 30 میلیون هكتار از اراضی كشور در معرض بیابانی شدن قرار دارند و حدودا از نیمی از این مساحت بعنوان مناطق بحرانی بیابانی یاد می شود.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، بیابان به مناطق دارای اقلیم فراخشک و خشک که میزان متوسط بارندگی سالیانه آن کمتر از ۵۰ میلیمتر و درصد پوشش گیاهی چند ساله آن کمتر از ۱۰ درصد باشد، گفته می شود.

بارش کم، دامنه نوسان دمای شدید، دمای بالا، تبخیر زیاد و پوشش گیاهی فقیر و پراکنده همچون خاصیت های بیابان است. در مناطق بیابانی تبخیر حدودا دو برابر بارش است و باد عامل اصلی تخریب و فرسایش است. خاک ها در مناطق بیابانی نیز دارای مواد آلی کم و اغلب جوان و کم تحول یافته هستند.

بر اساس گزارش سازمان جنگل ها، کشور ما ۱.۲ درصد خشکی های جهان، ۲.۴ درصد پدیده های بیابانی فاقد پوشش و ۳.۰۸ درصد مناطق بیابانی جهان را در خود جای داده است. ۶۱ درصد از مساحت کشور در اقلیم خشک و فراخشک قرار دارد که ۳.۱ برابر درصد جهانی است.

بر اساس آخرین گزارش ها، ۳۰ میلیون هکتار از اراضی کشور در معرض بیابانی شدن قرار دارند که از این مقدار ۱۴ میلیون هکتار بعنوان مناطق بحرانی بیابانی هستند. در بین اراضی بیابانی، کویرها ۱۷.۹ درصد و اراضی بدون پوشش ۵۳.۳ درصد را شامل می شود.

بر اساس این گزارش سرانه بیابان در کشور ما ۰.۵ هکتار است در صورتیکه سرانه جهانی آن ۰.۲۲ هکتار گزارش شده است. طی سال قبل در کشور ما در ۲۲ استان که شامل ۱۴۰ شهرستان است در ۴۴۸ موقعیت اقدامات بیابان زدایی انجام شد که در مجموع ۳۴ هزار هکتار نهال کاری، ۱۰ هزار هکتار مالچ پاشی، ۹۰۰۰ هکتار راه اندازی مدیریت هرزآب و ۴۴ هزار هکتار بادشکن بوده است. با این وجود هنوز اراضی بیابانی زیادی در ایران وجود دارد و مقرر است که طی سال جاری نیز اقدامات مقابله با بیابان زایی در ۱۲۱ هزار هکتار صورت گیرد.

منبع:

1399/06/13
22:29:49
5.0 / 5
1576
تگها: آب , اقلیم , جنگل
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد