در مراسم امضای سند همكاری سازمان پسماند و برنامه عمران ملل متحد تاكید شد

ضرورت انتقال تجربیات تهران و سازمان های بین المللی برای بهبود مدیریت پسماند

ضرورت انتقال تجربیات تهران و سازمان های بین المللی برای بهبود مدیریت پسماند

به گزارش آبیاری در مراسم امضای سند همكاری سازمان مدیریت پسماند و برنامه عمران ملل متحد بر ضرورت تشریك مساعی برای انتقال تجربیات تهران و سازمان های بین المللی در زمینه بهبود مدیریت پسماند تاكید گردید.


به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، در مراسم امضای سند همکاری سازمان مدیریت پسماند و برنامه عمران ملل متحد (UNDP) در حوزه پسماند شهری کلودیو پروویداس نماینده مقیم برنامه توسعه عمران ملل متحد، صدرالدین علیپور مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند، زهیر صباغ پور معاون امور بین الملل مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران و هایده شیرزادی فعال محیط زیست حضور داشتند.
کلودیو پروویداس در این مراسم با اشاره به سابقه فعالیت ۴۰ ساله این مرکز در ایران اظهار داشت: UNDP یکی از بازوهای اجرایی سازمان ملل متحد است و می تواند با همکاری در پروژه های شهری از هدررفت هزینه و زمان جلوگیری کند.
وی با اشاره به اینکه بحث مدیریت پسماند یکی از عناصر برنامه ریزی شهری است، به تجربیات همکاری با کشورهای مختلف در این حوزه اشاره و افزود: قوانینی درمورد نحوه نقل و انتقال پسماندهای خطرناک و آلوده و پسماندهای پلاستیکی در اختیار اقیانوسیه و آسیا قرار دادیم. شیوع کرونا هم با خود چالش ها و فرصت های بسیاری در حوزه پسماند به همراه آورد که در این حوزه وارد عمل شدیم.
نماینده مقیم برنامه توسعه عمران ملل متحد با تاکید بر اینکه در کنار مباحث تولید و بازیافت باید به موضوعاتی چون آموزش، خلاقیت و ابتکار هم دقت کنیم، خطاب به مسؤلان مدیریت پسماند شهرداری تهران اظهار داشت: دفتر UNDP به بهترین شکل می تواند تجربه های جهانی را به شما انتقال دهد چنان چه با یونیسف و سازمان بهداشت جهانی در زمینه تغییر رفتار همکاری هایی را داشتیم که تمامی این تجربیات قابل انتقال است. همکاری ها حتی در زمینه ساماندهی پسماندهای الکترونیکی هم می تواند گسترش پیدا کند.
پروویداس خاطرنشان کرد: ایران و تهران ظرفیت های بسیار خوبی در زمینه مدیریت پسماند دارد و می توان از این پتانسیل ها برای خلاقیت و نوآوری استفاده نمود. در همین زمینه، مایه خرسندی است که بتوانیم تجربیات و دانش خویش را به ایران منتقل نماییم.
وی این را هم اظهار داشت که روزانه طرح های پیشنهادی خیلی از سوی پژوهشگران ایرانی به دفتر UNDP ارسال می شود و همکاریهای مشترکی بخصوص در بخش های شمالی کشور صورت می گیرد.
پروویداس در انتها تصریح کرد که در ابتدای ورود خود به تهران دریافت که این شهر بسیار تمیز و پاکیزه است و از این حیث می توان آنرا با سنگاپور مقایسه کرد. البته این روزها پایتخت ایران تحت فشار تحریم ها شرایط سختی را تحمل می کند، با این وجود هیچ وقت برای شروع همکاری در زمینه های مهمی چون مدیریت پسماند دیر نیست.
لزوم استفاده از تجربیات سایر کشورها برای اجرای طرح های مدیریت پسماند
در ادامه این جلسه، صدرالدین علیپور مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران با اشاره به اجرای طرح کاپ (الگوی نوین کاهش پسماند) با همکاری تیم های تخصصی در حوزه پسماند، محیط زیست و سازمان های مردم نهاد عنوان کرد: سخن ما با سازمان های بین المللی و نماینده UNDP این است که به شرایط ویژه ایران به علت اعمال تحریم ها و فشارهایی که اغلب به مردم صدمات زیادی وارد می کند، توجه نمایند. در مقررات بین المللی هم حتی در زمان جنگ موضوعات محیط زیستی چه در زمینه آلودگی هوا، منابع خاک و آب مجزا از دیگر موضوعات و فارغ از تمام محدودیت ها مورد توجه قرار می گیرند.
وی تصریح کرد: با وجود تمام فشارها چه در چارچوب برنامه های کوتاه مدت و چه در طرح جامع، پروژه هایی را تعریف کردیم که برای اجرا احتیاج به ظرفیت های اقتصادی، تکنولوژی و استفاده از تجربیات دیگر کشورها داریم.
علیپور اظهار داشت که امضای سند همکاری با UNDP نقطه آغازیست که همراه با بالابردن ظرفیت تشکل ها و انجام اقدامات مربوط به فرهنگ سازی، می تواند اتفاقات خوبی را در زمینه مدیریت پسماند رقم بزند.
طبق گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران، او در آخر تصریح کرد که در این دوره از مدیریت شهری مبحث پسماند جزو ۳ اولویت اصلی شهرداری تهران است و همین مساله امکان ایجاد تغییر در شرایط فعلی و بهبود وضعیت را فراهم می آورد.1399/06/27
19:32:58
5.0 / 5
1321
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد