رئیس كمیسیون محیط زیست شورای شهر كرج:

درخت های اطراف میدان جمهوری كرج جابجا می شوند

درخت های اطراف میدان جمهوری كرج جابجا می شوند

به گزارش آبیاری البرز رئیس كمیسیون محیط زیست شورای شهر كرج اظهار داشت: در اجرای پروژه میدان جمهوری اسلامی اصل بر این است كه پروژه با كمترین آثار منفی زیست محیطی و بیشترین آثار مثبت اجتماعی، ترافیكی و زیست محیطی اجرا شود.حسین محمدی در گفت و گو با ایسنا، درباب اجرای پروژه عمرانی در بلوار جمهوری شهر کرج و انتقاداتی که نسبت به تبعات زیست محیطی اجرای این پروژه به خصوص از بین رفتن ۳۰۰ اصله درخت وجود دارد، اظهار داشت: دوشنبه هفته گذشته کمیسیون محیط زیست شورای شهر کرج به همراه شهردار با پیمانکار پروژه بلوار جمهوری اسلامی جلسه ای برای ارزیابی این پروژه برگزار کرد.

چاره ای نداریم، مثل بدن انسان که گاهی باید جراحی شود

محمدی اضافه کرد: نتایج مطالعات مشاور این پروژه از وجود ۱۷ گزینه برای رفع گره ترافیکی این محدوده حکایت دارد و شهرداری چاره ای جز اجرای یکی از آنها برای حل مشکل ترافیک در این منطقه ندارد. چون ترافیک نخستین مشکل شهر کرج است و بخش زیادی از آلودگی هوا، افزایش مصرف سوخت و تلف شدن وقت مردم ناشی از مشکل ترافیک است و اگر ترافیک روان شود معضلات ناشی از آن هم رفع خواهد شد.

وی در ادامه با اعلان اینکه در هر حال ما چاره ای جز اجرای این پروژه نداریم، اظهار داشت: زمانی بدن انسان هم نیاز به عمل جراحی پیدا می کند، ممکنست قلب یک نفر بعد از چند سال برای عملکرد بهتر نیاز به جراحی داشته باشد و ممکنست این جراحی سخت باشد اما نتیجه آن برای فرد جراحی شده مثبت است. در پروژه بلوار جمهوری اسلامی هم باید نتایج مثبت را دید چون هم اکنون در این محدوده ترافیک بالاست و مردم هم انتظار دارند برای رفع آن گامی برداشته شود.

میدان حفظ و درخت ها جابجا می شوند

این عضو شورای شهر کرج اشاره کرد: در اجرای پروژه بلوار جمهوری اسلامی بهترین گزینه در نظر گرفته شده و مقرر است ضمن حفظ و زیباسازی فیزیک میدان جمهوری اسلامی بعنوان یکی از نمادهای شهر کرج، یک زیرگذر شمالی، غربی راه اندازی شود.

وی درباب تعداد درخت های که در این پروژه تحت تأثیر قرار خواهد گرفت هم اظهار داشت: حدود ۳۰۰ درخت ناچاراً تحت تأثیر این پروژه قرار خواهد گرفت که طبق برآوردهای صورت گرفته ۹۰ درصد این درخت ها جوان و قابل جابجایی است.

محمدی اضافه کرد: بین ۲۰ تا ۳۰ درخت چنار قدیمی بسیار باارزش هم در بین این ۳۰۰ درخت وجود دارد و قرار شده شهرداری کرج مکانی در نزدیکی میدان برای جابجایی این درخت ها در نظر بگیرد.

وی با اعلان اینکه چاره ای جز راه اندازی این پروژه وجود ندارد و اجرا نشدن چنین پروژه هایی شرایط شهر را به وضعیت انسانی زنده اما پر از بیماری مشابه می کند، اظهار داشت: در جابجایی ها ممکنست برای برخی درخت ها مثل سوزنی برگ ها نتیجه لازم گرفته نشود اما بطور کلی اصل بر این است که پروژه بلوار جمهوری اسلامی با کمترین آثار منفی زیست محیطی و بیشترین آثار مثبت اجتماعی، ترافیکی و زیست محیطی اجرا شود.

دغدغه زیست محیطی شهروندان را درک می کنیم

مدیرکل سابق حفاظت محیط زیست البرز و عضو فعلی شورای شهر کرج درباب نگرانی خیلی از شهروندان و فعالان محیط زیست درباب اجرای این پروژه با اعلان اینکه ما دغدغه دوستداران محیط زیست و فضای سبز را درک می نماییم اظهار داشت: اینکه درباب این مساله چنین فضایی شکل گرفته بسیار باارزش است چون مسئولین باید نسبت به عملکرد خود پاسخگو باشند و امیدواریم این توضیحات قانع کننده باشد هر چند باز هم بعضی از شهروندان حق دارند قانع نشوند.

وی تاکید کرد: در هر حال بهترین روش برای اجرای این پروژه در نظر گرفته شده تا ضمن رفع گرفتاری مردم از ترافیک این محدوده، تبعات زیست محیطی کمتری بر جا بماند.

منبع:

1399/06/30
23:33:18
5.0 / 5
1440
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد