مدیركل دفتر مبارزه با آفات عمومی:

۱۰ میلیارد تومان برای مبارزه با ملخ صحرایی اختصاص یافت

۱۰ میلیارد تومان برای مبارزه با ملخ صحرایی اختصاص یافت

مدیركل دفتر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات كشور اظهار داشت: ۱۰ میلیارد تومان تابحال برای مبارزه با ملخ صحرایی در سال زراعی جاری از جانب ستاد بحران كشور تخصیص داده شد.


به گزارش روز چهارشنبه وزارت جهاد کشاورزی، «سعید معین» اضافه کرد: بخش عمده این اعتبار به استان های درگیر با آفت ملخ صحرایی تخصیص داده شده است.
وی بر مبارزه با ملخ صحرایی پیش از ورود به مزارع و باغات کشور تصریح کرد و اظهارداشت: تلاش می نماییم مبارزه با ملخ صحرایی در بیابان و مراتع یعنی قبل از ورود به اراضی کشاورزی و ایجاد خسارت، صورت گیرد.
مدیرکل دفتر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور تصریح کرد که اغلب مبارزات با این آفت در سال زراعی گذشته در بیابان های بی آب و علف و مراتع صورت گرفت و ازاین رو جمعیت کمی از آنها توانستند به اراضی کشاورزی برسند که آنها هم کنترل شدند.
وی با بیان این که پیشبینی ها حاکی از ورود ملخ صحرایی از آبان سال جاری به ایران است، اظهار داشت: در اوایل آبان با عنایت به جهت باد، ملخ ها به سمت شاخ آفریقا و جنوب شبه جزیره عربستان حرکت می کنند و از آنجا بخشی از این آفت وارد بلوچستان پاکستان و سپس بلوچستان ایران و هرمزگان می شود.
معین از کشاورزان خواست برای مبارزه بموقع با ملخ صحرایی با سازمان حفظ نباتات همکاری کنند و به محض مشاهده و تشخیص ملخ صحرایی در باغ یا مزرعه به سایر کشاورزان هم اطلاع دهند.
وی در عین حال بر کمک های مردمی برای کنترل ملخ صحرایی تصریح کرد و اظهارداشت: سازمان حفظ نباتات امکانات و سم مجانی برای مبارزه با ملخ صحرایی در اختیار کشاورزان قرار می دهد، اما کشاورزان هم می توانند با آوردن امکاناتی مانند سمپاش و تانکر های خود در این مبارزه ما را یاری کنند تا مبارزه در مدت زمان کوتاه تر و پیش از تخم ریزی ملخ ها صورت گیرد.
مدیرکل دفتر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور اضافه کرد: بر اثر مبارزه در بهترین حالت و با بهترین نوع سم، ملخ صحرایی تا ۹۰ درصد تلفات می دهد.
معین با اشاره به این که در سال زراعی گذشته در عملیات مبارزه با ملخ صحرایی، از امکانات و تجهیزات ارتش، سپاه و بسیج هم استفاده شد، اظهار داشت: استفاده از ادوات، امکانات خودرویی و نیروی انسانی حوزه نظامی کشور باعث شد مبارزه با این آفت، بهتر از سال های قبل صورت گیرد.
به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، ۳۰ بهمن ماه سال جاری ریزش ملخ صحرایی توسط دیده بانی سازمان حفظ نباتات کشور در استان های جنوبی کشور مشاهده شد و نزدیک یک میلیون هکتار تحت پوشش مبارزه قرار گرفت.
سال قبل مبارزه با ملخ صحرایی در سطح ۷۵۰ هزار هکتار از ۹ استان جنوبی کشور همچون سیستان و بلوچستان، هرمزگان، جنوب کرمان، بوشهر، فارس، خوزستان، کهگیلویه و بویر احمد، ایلام و خراسان جنوبی عملیاتی شده بود.


1399/08/08
15:07:04
5.0 / 5
1370
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد