معاون وزیر جهاد كشاورزی:

امسال ۶ میلیارد دلار محصول و نهاده كشاورزی وارد می شود

امسال ۶ میلیارد دلار محصول و نهاده كشاورزی وارد می شود

آبیاری: معاون وزیر جهاد كشاورزی در امور زراعت اعلام نمود: برای تامین نیازهای اساسی كشور، امسال 6 میلیارد دلار محصول و نهاده كشاورزی وارد می شود.


جواد وفابخش روز چهارشنبه در جریان سفر به اردبیل و در دیدار با استاندار اردبیل با اشاره به واردات ۱۴ میلیارد دلار محصول و نهاده کشاورزی برای تامین نیازهای ضروری کشور در سال قبل اظهار داشت: امسال این رقم کاهش یافته و بهره گیری از ظرفیت های داخلی در اولویت کاری وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفته است.
وی با تاکید بر تلاش مسئولان و تولیدکنندگان برای تامین نیازهای بخش کشاورزی از داخل کشور بیان کرد: کاهش میزان واردات کشاورزی، فشار زیادی را به بخش زراعت در داخل کشور برای جبران کسری تولید و تامین نیاز داخلی وارد میکند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت افزود: برغم این هدف گذاری سخت و کاهش چند برابری واردات، همه تلاش بر این است که با جهش در حوزه تولید، نیاز خودرا از داخل تامین نماییم.
او اضافه کرد: وزارت جهاد کشاورزی برای این منظور مبادرت به شناسایی قطب های مهم تولید محصولات و نهاده های کشاورزی کرده و بر افزایش تولید در چند استان همچون خوزستان و اردبیل متمرکز شده است.
وفابخش با بیان این که وزارت جهاد کشاورزی در ۲ حوزه تولیدات دیم و آبی اهداف خودرا با برنامه تدوین شده به پیش می برد، اظهار داشت: با این وجود سیاست کشور در حوزه کشاورزی تولید و تامین نیازمندی ها از داخل بوده و بر این اساس برنامه ریزی شده است.
وی امکانات کشور را در عرصه کشاورزی محدود عنوان و بیان کرد: وزارت جهاد کشاورزی در صدد است تا قطب های کشاورزی کشور را احیا کرده و در فضای تحریم، جهشی را در تولید انواع محصولات کشاورزی داخلی رقم بزند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت اظهار نمود: به همین دلیل لازم است که قطب های تولید کشاورزی همچون قطب استان اردبیل و خوزستان احیا و تقویت شده و برای رسیدن به این هدف، کشاورزی دانش محور و استفاده از فناوری نوین مورد توجه قرار گیرد.
وی افزود: در همین راستا بسته های کاملی برای پشتیبانی از کشاورزان در قطب های تولید به ویژه برای سال زراعی آینده تدوین شده است.
وی با اشاره به بازدید خود از مزارع غلات استان اردبیل در شهرستان های پارس آباد، گرمی، بیله سوار، مشگین شهر و اردبیل اظهار داشت: شواهد نشان میدهد که دانش و فناوری مورد استفاده کشاورزان استان اردبیل خیلی ارتقا یافته و این امر نشانه توجه مسئولان استان به این بخش است.
وفابخش افزود: استان اردبیل در زمنیه تولید محصولات اساسی و تامین نهاده های بخش تولید و زراعت همچون در تولید بذر قابلیت بالایی دارد.
وی دشت مغان را دارای ظرفیت بالا برای تبدیل شدن به یکی از قطب های مهم تولید انواع محصولات راهبردی حوزه کشاورزی دانست و اظهار داشت: تولید در این منطقه نیازمند حمایت است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت با تاکید بر ادامه پروژه های تحقیقات در زمینه تولید گندم و ذرت در استان اردبیل اظهار داشت: با به ثمر رساندن اقدامات تحقیقاتی، می توان بذر مرغوب و پرمحصول را در اختیار کشاورزان قرار داد.
استاندار اردبیل نیز در این دیدار با اشاره به اجرای پروژه بزرگ آبیاری مدرن در پایاب سد خداآفرین در دشت مغان اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی باید برای بهره برداری از ظرفیت تولیدی این پروژه ۴۵ هزار هکتاری، برنامه موثری را تدوین و اجرا نماید.
اکبر بهنامجو با تاکید بر لزوم توجه به ظرفیت داخلی در حوزه کشاورزی در فضای تحریم و فشار خارجی اضافه کرد: همه باید تلاش کنند تا بخش خصوصی، مدیریت تولید محصولات در حوزه کشاورزی را به دست گرفته و رونق و جهش تولید را رقم بزند.
وی اعطای امتیازات ویژه به تولید فناورانه و جهشی در حوزه کشاورزی توسط بخش خصوصی را ضروری خواند و بیان کرد: تولید در حوزه کشاورزی بویزژ در اراضی دارای طرح آبیاری مدرن باید هدفمند و برمبنای نیازهای کشور باشد.
استاندار اردبیل بر تشکیل زنجیره تولید در عرصه کشاورزی به ویژه در مجتمع‎های کشت و صنعت مغان اصرار کرد و اظهار داشت: با تشکیل زنجیره تولید، ظرفیت تولید افزایش یافته و ارزش افزوده بیشتری در حوزه کشاورزی ایجاد می شود.
به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، جواد وفابخش معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت قبل از دیدار با استاندار اردبیل از مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان در منطقه آراللوی شهرستان اردبیل بازدید کرده و با قابلیت های علمی و پژوهشی این مرکز در زمینه تولید بذر غلات آشنا شده و خواهان تقویت فعالیت این مرکز شد.
استان اردبیل کمتر از یک درصد مساحت ایران را دارد ولی با تولید سالانه ۴.۵ میلیون تن انواع محصول کشاورزی، چهار درصد تولیدات کشاورزی کشور را به خود مختص کرده است.
۷۵۰ هزار هکتار از اراضی استان اردبیل کشت می شود که ۴۵ هزار هکتار آن باغ، ۲۲۵ هزار هکتار آن اراضی آبی و ۴۸۰ هزار هکتار نیز جزو اراضی دیم است.
امسال گندم در ۳۰۵ هزار هکتار از اراضی دیم و آبی استان اردبیل کشت شده است و پیش بینی می شود که ۵۸۰ تا ۶۰۰ هزار تن گندم در این استان تولید شود.
محصول گندم با حدود ۳۰۵ هزار هکتار، بیشترین سهم اراضی کشت محصول کشاورزی در استان اردبیل را دارد.
اردبیل در تولید خیلی از ارقام همچون رتبه اول تولید عدس، رتبه اول تولید کلزا، رتبه دوم تولید سیب زمینی، رتبه سوم تولید عسل، رتبه پنجم تولید چغندر قند، رتبه هفتم تولید حبوبات و رتبه هفتم تولید گندم و جو را دارد.
منبع:

1399/03/24
14:27:11
5.0 / 5
2404
تگها: آب , باغ , سفر , فناوری
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد