اختصاصی آبیاری؛

باران كشت غلات دیم را در خراسان شمالی رونق بخشید

باران كشت غلات دیم را در خراسان شمالی رونق بخشید

به گزارش آبیاری ایرنا- بارندگی مناسب ۲ شبانه روز گذشته، كه بعد از چند هفته انتظار روی داد، كشت و كار پاییزه غلات در دیمزارهای خراسان شمالی را رونق داد.


مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا عنوان کرد: بارندگی آخر هفته کشاورزان این استان را شادمان کرد و زمینه آغاز کشت محصول را برای دیمکارانی که از مدتها پیش چشم به آسمان در انتظار بارانی موثر بودند، فراهم نمود.
مهندس محمدنقی کاظمیان با اشاره به اینکه این بارندگی موثر می تواند شروع کشت پاییزه در دیمزار ها باشد، اضافه کرد: شمار زیادی از غلات کاران منطقه برای آغاز کشت منتظر نخستین باران پاییزه بودند.
وی اضافه کرد: بعضی از گندمکاران استان هم دیمزارهای خویش را باوجود نبود بارش موثر از آغاز فصل پاییز به صورت «خشکه کاری» زیر کشت برده بودند که این بارش سبب افزایش سطح سبز آنان خواهد شد.
وی عنوان کرد: با عنایت به شرایط اقلیمی مناطق سرد، کشت محصول معمولا تا آخر مهرماه، آخر می گیرد و کشاورزان پس از آن گندم را بدون بارندگی به صورت خشکه کاری کشت می کنند که با بارش نخستین باران سبز می شود.
کاظمیان عنوان کرد: در کشت معمولی کشاورزان پس از نخستین بارندگی زمین را آماده کشت می کنند و در بارندگی بعدی محصول سبز می شود اما با عنایت به این که سال جاری از آغاز فصل پاییز باران موثری نداشته ایم برخی بهره برداران از روش خشکه کاری بهره برده و گروهی هم منتظر نخستین باران بودند.


۵۵ درصد مزارع آبی از رودخانه ها مشروب می شود
وی با اشاره به اینکه ۵۵ درصد مزارع آبی غلات استان از رودخانه ها سیراب می شود، اظهار داشت: بارندگی دبی رودخانه ها را بیشتر خواهد نمود که کشاورزان از این فرصت بهره برده و مزارع خویش را آبیاری می کنند.
وی سطح ابلاغی کشت گندم آبی استان امسال را ۴۷ هزار و ۳۸۰ هکتار و ابلاغی گندم دیم را هم ۹۸ هزار هکتار عنوان نمود.
مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی اضافه کرد: بهره برداران در روش خشکه کاری بذر را در زیر خاک می کنند و بذر در حالت انتظار قرار می گیرد که بعد از یک بارندگی سبز خواهد شد.
کاظمیان عنوان کرد: تغییر اقلیم و نوسانات درجه حرارت در سالهای اخیر در استان بیشتر شده است و معمولا پاییزهای خنک و کم بارانی داریم اما زمستان ملایم تر و بارش باران بیشتر از معمول را تجربه می نماییم.
وی سطح زیر کشت جو ابلاغی استان را هم ۴۸ هزار هکتار عنوان نمود و اضافه کرد: از این سطح ۲۵ هزار هکتار آبی و ۲۳ هزار هکتار دیم است.


کشاورزان خراسان شمالی در تابستان سال جاری ۱۳۱ هزار و ۱۷۱ تن گندم مازاد بر نیاز خویش را به سیلوها و مراکز خرید تحویل دادند، این در شرایطی است که پارسال ۱۶۱ هزار و ۳۴۷ تن محصول گندم تحویل شده بود که ۱۸.۶ درصد کاهش نشان داده است.
برآورد شده بود سال جاری ۲۶۵ هزار تن گندم از کشتزارهای خراسان شمالی برداشت و ۱۴۰ هزار تن آن به سیلوها تحویل شود.
۹۸ هزار هکتار از دیمزارها و ۴۷ هزار هکتار از کشتزارهای آبی خراسان شمالی در سال زراعی گذشته زیر کشت گندم رفته بود.
میانگین عملکرد برداشت گندم در هر هکتار از اراضی دیم این استان هزار و ۱۰۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم و در اراضی آبی سه هزار و ۵۰۰ تا ۷۰۰ کیلوگرم است.
استان خراسان شمالی در تولید گندم دیم رتبه ۱۶ و گندم آبی رتبه ۱۸ کشور را دارد.
خراسان شمالی با جمعیت بیشتر از ۸۶۳ هزار نفر ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از این سطح ۳۰۰ هزار هکتار کشتزار است و بیشتر از ۸۰ هزار بهره بردار بخش کشاورزی در این عرصه فعالیت می نمایند.
بیشترین شاغلان استان در بخش کشاورزی اشتغال دارند.
بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی خراسان شمالی، در شبانه روز گذشته بیشترین بارش استان به میزان ۱۸.۲ میلی متر در ایستگاه سرچشمه شهرستان اسفراین ثبت شده است.
در ۲۴ ساعت گذشته در ایستگاه تیتکانلوی شهرستان فاروج ۱۸.۱ میلی متر و در ایستگاه گریوان شهرستان بجنورد هم ۱۷.۸ میلی متر بارندگی گزارش شده است.
فعالیت این سامانه بارشی تا اواخر هفته ادامه دارد و در مناطق مختلف بخصوص در نیمه شرقی استان سبب بارش های پراکنده می شود.
میانگین بارش سالانه استان خراسان شمالی ۲۴۰ میلی متر است.منبع:

1399/08/24
14:30:13
5.0 / 5
1369
تگها: آب , اقلیم , تجربه , سفر
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد