آخرین وضعیت بارش ها در كشور بعد از فعالیت سامانه های بارشی اخیر

آخرین وضعیت بارش ها در كشور بعد از فعالیت سامانه های بارشی اخیر

آبیاری: برمبنای اطلاعات مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی بارش ها در کل کشور نسبت به میانگین طولانی مدت بیش از 30 درصد افزایش یافته است.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، از شروع سال آبی زراعی تا حالا در کشور ۶۰ میلیمتر بارش داشتیم که این میزان نسبت به زمان مشابه در سال قبل ۱۵ درصد و نسبت به میانگین طولانی مدت کشور حدود ۳۲ درصد بیشتر بوده است.

بر این اساس به ترتیب سه استان گیلان، کهگیلویه و بویراحمد و مازندران بیشترین بارش را طی سه ماه اخیر دریافت کرده اند. هرچند که بارش ها در استان گیلان ۲۹۲ میلیمتر گزارش شده است اما این میزان نسبت به میانگین طولانی مدت بارش در این استان اندکی کمتر است. بارش ها در استان کهگیلویه و بویراحمد نیز ۲۸۷ میلیمتر بوده است که نسبت به میانگین طولانی مدت خود افزایش شایان توجهی یعنی حدود ۱۵۶ میلیمتر دارد.

بر اساس اطلاعات مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی، بارش ها در سومین استان پربارش کشور یعنی مازندران از شروع سال آبی زراعی تا حالا ۲۰۲ میلیمتر گزارش شده است که نسبت به میانگین طولانی مدت این استان شش درصد بیشتر و نسبت به سال قبل ۲۸ درصد کمتر است.

گفتنی است که از مهرماه تا نیمه آذرماه بارش ها در هفت استان کشور یعنی استان های آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان، گلستان، گیلان و هرمزگان کمتر از میانگین بلندمدت بوده به شکلی که در استان سیستان و بلوچستان حدود ۶۰ درصد، در استان هرمزگان ۵۶ درصد و در استان گلستان ۳۶ درصد کمتر از میانگین طولانی مدت گزارش شده است.

براساس پیش بینی های سازمان هواشناسی، بارش ها در کشور تا روزهای پایانی آذرماه کماکان ادامه دارد و طی هفته آتی سامانه بارشی جدید به شمال کشور وارد خواهد شد.

منبع:

1399/09/19
17:44:17
5.0 / 5
1010
تگها: آب , هوا
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد