مسئول بخش تحقیقات حفاظت از لایه ازون سازمان محیط زیست:

سهم ایران در تغییرات آب و هوایی كره زمین بسیار ناچیز است

سهم ایران در تغییرات آب و هوایی كره زمین بسیار ناچیز است

به گزارش آبیاری مسئول بخش تحقیقات حفاظت از لایه ازون سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: سهم ایران در تغییرات آب و هوایی كره زمین بسیار ناچیز است، چونكه كشور ما اخیرا با چرخه های صنعتی توسعه پیوند خورده است.


به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، شفیع موسوی در یک برنامه رادیویی با اشاره به اینکه تغییرات اقلیمی مختلفی در کره زمین واقع شده اند، اظهار داشت: پدیده تغییرات آب و هوایی چیزی نیست که زمین یک دفعه – الان – با این مساله روبه رو شده باشد.
وی با اشاره به عوامل انسانی موثر در تغییرات اقلیمی زمین، توضیح داد: پس از انقلاب صنعتی در دنیا، بیشتر کشورها (به ویژه کشورهای توسعه یافته و غربی) با کارهای مختلف همچون استخراج ذغال سنگ روز به روز به پروسه تغییرات آب و هوایی کمک کردند.

مسئول بخش تحقیقات حفاظت از لایه ازون سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: سهم ایران در تغییرات آب و هوایی کره زمین بسیار ناچیز است چونکه کشور ما اخیرا با چرخه های صنعتی توسعه پیوند خورده است. میزان ذخایر مونوکسیدکربن پیش از انقلاب صنعتی کم تر از ۲۸۰ ppm بوده است و هم اکنون به ۴۰۰ppm رسیده است.

شفیع موسوی افزود: بشر در طول ۱۰۰ سال اخیر به میزان بسیار زیادی ذخایر مونوکسید کربن را افزایش داده است.

وی با اشاره به این که جنگل ها از گاز مونوکسید کربن تغذیه می کنند، اشاره کرد: متاسفانه دمای اقیانوس ها در سطح دنیا بالا رفته است و بدین جهت آب های جهانی توانایی جذب مطلوب مونوکسید کربن را ندارند.

مسئول بخش تحقیقات حفاظت از لایه ازون سازمان حفاظت محیط زیست تاکید داشت: بشر مکانیسم های دفاعی زمین را از بین برده است. در قرن های گذشته زمین می توانست با مکانیسم هایی همچون پوشش های گیاهی و سطح اقیانوس ها تغییرات آب و هوایی را به تعادل برساند و از بروز معضل جلوگیری کند.

شفیع موسوی با اشاره به پیمان بین المللی مونترال، توضیح داد: پیمان بین المللی مونترال ۱۹۷ عضو فعال دارد و از موفق ترین پیمان های سازمان ملل به شمار می آید و ما نیز تحت این پیمان در امتداد حفاظت از لایه ازون با سازمان های مختلف بین المللی همکاری می نماییم.

مسئول بخش تحقیقات حفاظت از لایه ازون سازمان حفاظت محیط زیست افزود: برای حفاظت از لایه ازون صنایع مختلف باید فرآیندهای صنعتی خودشان را با نیاز امروز کره زمین تطبیق دهند.
منبع:

1399/03/29
21:51:04
5.0 / 5
2294
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد