دانش فنی 15 فراورده زرشك و عناب در خراسان جنوبی ثبت گردید

دانش فنی 15 فراورده زرشك و عناب در خراسان جنوبی ثبت گردید

به گزارش آبیاری معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی اظهار داشت: 17 طرح پژوهشی در مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی استان اجرا شد و به دانش فنی تولید 15 فراورده از محصولات عناب و زرشک دست پیدا کرده ایم.


لیلا محمودی روز پنجشنبه به رسانه ها اعلام نمود: ثبت سه اختراع با عناوین شکلات فراسودمند عناب، آبنبات فراسودمند زرشک با خاصیت تصفیه خون و کمک به خون سازی و کلوچه فراسودمند عناب از دیگر اقداماتی بوده که در استان خراسان جنوبی انجام شده است.
وی با اشاره به توسعه اقتصادی منطقه بوسیله مزیت های رقابتی عنوان کرد: عناب، زرشک و زعفران محصولات فوق راهبردی خراسان جنوبی هستند که با وجود کوشش های صورت گرفته، هنوز لازم است تا بعنوان یک اولویت اصلی با هدف توسعه اقتصادی منطقه مورد توجه قرار گیرند.
خراسان جنوبی رتبه اول تولید زرشک و عناب و رتبه دوم تولید زعفران را در کشور دارد.
معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی اظهار داشت: فرهنگ کاری حاکم بر جهاد دانشگاهی، جهت گیری به سمت انجام کارهای بر زمین مانده ای است که باتوجه به مزیت ها و ظرفیت های هر منطقه می تواند سرفصلی برای ارتقای چشم گیر اقتصاد، سلامت و رفاه عمومی آن منطقه باشد.
وی گفت: مراکز فعال برای تحقق توسعه اقتصادی منطقه در معاونت پژوهش جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی شامل مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی، گروه پژوهشی تولید و فرآوری گیاهان راهبردی خراسان جنوبی، مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی راهبردی خراسان جنوبی و وب سایت بیرناب به آدرس www. Bآبیاریb.ir است.
وی چاپ چهار عنوان کتاب آپوکاروتنوئیدهای زعفران از بیوسنتز تا خواص درمانی، فرهنگ جامع مواد غذایی با کاربرد دارویی، عناب از کاشت تا فرآوری و راهنمای کاربردی گیاهان دارویی را از دیگر افتخارات پژوهشگران جهاد دانشگاهی استان برشمرد.
محمودی از پذیرش و چاپ بیش از ۴۰ مقاله علمی در نشریات و همایش های داخلی و بین المللی آگاهی داد و اظهار داشت: همین طور انتخاب طرح پژوهشی برتر استان خراسان جنوبی و پژوهشگر نمونه استانی در سال ۹۸ سند دیگری از افتخارات پژوهش های جهاد دانشگاهی استان است.
وی اضافه کرد: نشر آگاهی و ارتقای دانش عمومی جامعه خراسان جنوبی در حوزه آموزه های سلامت روان با هدف توسعه نشاط اجتماعی، دومین سرفصل کاری کارهای معاونت پژوهش جهاد دانشگاهی بوده است.
معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی اظهار داشت: دراین زمینه دبیرخانه علمی لطمه های اجتماعی با همکاری استانداری در جهاد دانشگاهی استان فعالیت خودرا آغاز و مبادرت به برگزاری بیش از ۲۰ طرح ملی و برنامه دراین زمینه کرد.
وی مهارت فرزندآوری را اولویت دبیرخانه لطمه های اجتماعی عنوان نمود و اظهار داشت: تعامل با فرزند از دوران کودکی تا نوجوانی و بلوغ و جوانی، مستلزم داشتن مجموعه ای از آگاهی ها و مهارت ها در والدین است.
محمودی بیان کرد: پاسخگویی به این نیاز هدف تاسیس گروه پژوهشی مشاوره و روان شناسی «به روان» است.
وی اضافه کرد: سومین سرفصل کاری که در معاونت پژوهش جهاد دانشگاهی به آن پرداخته می شود، «مطالعات شهری و روستایی» است.
معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی از تدوین اسناد توسعه اقتصادی و اشتغالزایی روستاهای خراسان جنوبی (۱۰۹ روستا) و تدوین اسناد توسعه اقتصادی و اشتغالزایی روستاهای خراسان جنوبی (۱۳۵ روستا) با کارفرمایی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان آگاهی داد.
وی گفت: هدف از انجام این مطالعات، شناسایی مزیت های منطقه شامل شهری و روستایی و شناسایی چالش ها و ارائه راهکار در جهت توسعه اقتصادی و افزایش سطح رفاه شهری و روستایی در منطقه است.منبع:

1399/09/28
14:27:08
5.0 / 5
1428
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد