رئیس سازمان دامپزشكی كشور:

بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در ۱۶ نقطه كشور مشاهده شد

بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در ۱۶ نقطه كشور مشاهده شد

رئیس سازمان دامپزشکی کشور اظهار داشت: بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان امسال در 14 نقطه مربوط به حیات وحش و طیور روستایی و 2 مزرعه صنعتی گزارش شده است.


علی صفر ماکنعلی روز چهارشنبه در حاشیه بازدید ار تالاب میقان اراک در جمع خبرنگاران اضافه کرد: بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان حالا در میان پرندگان مهاجر سرخ رود مازندران، ۲ نقطه کشور به صورت اینترفیس(پهنه مرزی، نقطه اتصال)، ۲ نقطه در میان پرندگان غیر صنعتی تهران، یک کانون در آذربایجان غربی و یک کانون در اصلان رود مرز مشترک ایران، ارمنستان و جمهوری آذربایجان وجود دارد.
وی با یادآوری مشاهده بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در بعضی از کشورهای اتحادیه اروپا، روسیه، قزاقستان، ژاپن، عربستان و عراق اظهار داشت: تمام کشورهای در راه پرواز پرندگان آزاد، حالا درگیر موج این بیماری هستند.
ماکنعلی اشاره کرد: بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان حالا در کشور کاملا مدیریت و مهار شده و مزارع مرغ تخم گذار با بیشترین ظرفیت به تولید اشتغال داشته و مشکلی از نظر پرورش مرغ تخم گذار در کشور وجود ندارد.
وی افزود: بیماری در یک مزرعه صنعتی هفته گذشته به وجود آمده بود که در سیستم رصد و پایش شناسایی و عملیات مهار این بیماری روز گذشته به صورت ۱۰۰ درصد به انتها رسید.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور از مرغداران و کارکنان سازمان دامپزشکی خواست به اطلاعیه ها و دستورالعمل های بهداشتی این سازمان توجه کرده و کاهش تولید، مصرف و تلفات را به نزدکترین اداره دامپزشکی در شهرستان ها اطلاع رسانی کنند.
وی یادآورشد: عملیات مهار بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در تالاب ۲۵ هزار هکتاری میقان اراک به انتها رسیده و عملیات مختومه شدن در این تالاب تا یک ماه دیگر ادامه می یابد.
ماکنعلی اضافه کرد: ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان حالا در این منطقه وجود داشته و برمبنای عملیات رصد، پایش و مهار این ویروس از تالاب بیرون نرفته است.
وی با یادآوری اختتام تلفات پرندگان مهاجر در تالاب میقان اراک اظهار داشت: برمبنای آخرین آمار اداره کل محیط زیست و ستاد بحران استان مرکزی از بیست و هشتم آبان ماه تا حالا یک هزار و ۲۶۰ قطعه پرنده مهاجر که در این تالاب زمستان گذری می کردندتلف شده و تمام تلفات به نحو مطلوب جمع آورده و دفن بهداشتی شده اند.
وی درباب تولید یک میلیون تن تخم مرغ به صورت سالانه در کشور نیز گفت: ۶۵ هزار تن تخم مرغ امسال به خارج از کشور صادر گردیده است.
استان مرکزی دارای ۱۲ شهرستان و یک هزار و ۵۳۹ روستا است و ۸۰۰ واحد مرغداری صنعتی، ۴۹۱ واحد گاوداری صنعتی و ۱۹۱ واحد کارگاه پرورش آبزیان در این استان وجود دارد.


1399/10/17
23:57:16
0.0 / 5
1082
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد