استاندار مركزی عنوان كرد:

ضرورت صرفه جویی در مصرف گاز

ضرورت صرفه جویی در مصرف گاز

به گزارش آبیاری مرکزی استاندار مرکزی اظهار داشت: هرچند وزارتخانه های نفت و نیرو به استان و نیروگاه فشار می آورند تا روزانه مصرف مازوت به 7 میلیون لیتر برسد، اما اجازه مصرف بیشتر سوخت مازوت در نیروگاه شازند را نداده ایم.


سید علی آقازاده ۲۴ دیماه در جلسه شورای اداری استان مرکزی با اشاره به موضوع اقامه نماز جماعت در ادارات استان مرکزی، با اشاره به مسئله آلودگی هوای اراک خاصه در یک ماه اخیر، اظهار نمود: متاسفانه آلودگی هوا همه کشور را فرا گرفته است و یکی از دلیلهای اصلی آن عدم بارندگی است. از اول دیماه تا حالا یک میلیمتر باران در استان دریافت نشده است، در زمستان پدیده وارونگی دما نیز رقم می خورد و با نبود بارندگی و پایداری هوا، چیزی جز آلودگی هوا بر جای نمی ماند که همه کشور را درگیر کرده است، البته شرایط اراک نسبت به برخی کلانشهرها بهتر است، هرچند که یک روز آلوده هم زیاد است.
وی اشاره کرد: مشکلی در تولید برق وجود ندارد و نیروگاه فعال است، اما مشکل در تامین سوخت نیروگاه هاست، اگر نیروگاه سوخت داشته باشند، خاموشی ها به صفر می رسد، اما در وضعیت کنونی برخی نیروگاه ها سوخت دریافت نمی کنند یا به مانند نیروگاه شازند اجازه مصرف بیشتر مازوت به آنها داده نمی گردد، پس میزان فعالیت آنها و تولید برق کاهش یافته است.
آقازاده، با اعلان اینکه در زمستان بیشتر گاز کشور برای مصارف خانگی و صنعت اختصاص می یابد، اظهار داشت: اگر ۱۰ درصد کاهش مصرف گاز را دنبال نماییم، حتما مشکلات کاهش پیدا می کند و شاهد این میزان از خاموشی نخواهیم بود. می توانیم باتوجه به استقرار پالایشگاه شازند در کنار نیروگاه، اجازه مصرف مازوت به میزان لازم را بدهیم، اما اینکار آلودگی به همراه خواهد داشت که مخالف آن هستیم و این اجازه را تا حالا نداده ایم، هر چند که وزارتخانه های نفت و نیرو به استان و نیروگاه فشار می آورند تا روزانه مصرف مازوت به ۷ میلیون لیتر برسد. واقعا در وضعیت اضطرار هستیم، اگر سوخت را قطع نماییم، همین برقی هم که در کشور تولید می شود به شدت کاهش پیدا می کند. در وضعیت اضطرار تصمیم گرفتن خیلی مشکل است.
وی با اشاره به اعلام شرکت گاز در اواخر تابستان در خصوص احتمال مصرف مازوت در فصل زمستان، اظهار داشت: این شرایط سخت را متصور نبودیم، اما با این همه تلاش شد که مصرف مازوت بالا نرود و حتی تنها استانی بودیم که دو مرتبه ادارات مان تعطیل شدند.
استاندار مرکزی اشاره کرد: بنظر می رسد که تا یک ماه آتی خاموشی داشته باشیم، اما باید برنامه ریزی شده و با اطلاع قبلی باشد. در فضای مجازی گفته شد که چون اجازه افزایش مصرف مازوت داده نشده شرکت برق در حال تلافی است، اما این چنین نیست، این خاموشی ها در همه کشور در حال انجام می باشد.
وی با اعلان اینکه باید فشار کمتری به صنایع وارد کرد و با پیشنهاد تعطیلی یک روز در هفته کارخانجات به دلیلهای مختلف موافق نیستم، درباب توزیع بسته های معشیتی تا آخر سال، اظهار داشت: پیش بینی شده است که تا اختتام امسال و در هر مرحله ۱۰۰ هزار بسته تهیه شود، بیشتر از دو ماه تا آخر سال باقی نمانده و باید گزارش این امر در جلسه آتی ارائه شود تا به مانند دو مرحله قبل بسته های معیشتی به دست مردم برسد.
آقازاده اظهار داشت: در موضوع برگزاری نماز جماعت به حفظ پروتکل های بهداشتی توجه جدی صورت گیرد تا بعد از شکست کرونا، بتوان صفوف نماز را فشرده تر برگزار نماییم.
وی با اشاره به برگزاری همایش غدیر در استان مرکزی، اظهار داشت: از اردیبهشت ماه مقالات این همایش در حال دریافت است و ششم اسفندماه با برگزاری این همایش مقالات ارائه می شود. باید دستگاه های اجرائی استان، توان خود برای برگزاری هرچه باشکوهتر جشن میلاد حضرت علی(ع) و این همایش به کار گیرند.
آقازاده درباب دهه فجر اظهار داشت: در این ایام باید عملکرد یکساله دستگاه های اجرائی ارائه شود و از سویی این ایام متبلور کننده خواست مردم است. تا حالا ۴۲ تجربه خوب داشته ایم و امسال شرایط متفاوت می باشد و باید با اقتدار بیشتری برنامه های آن اجرا شود. پس از یک دوره بسیار سیاه در تاریخ حکومت امریکا فردی جاهل و جنگ طلب و خارج از چارچوب دموکراسی با فضاحت و آبروریزی بزرگی در حال کندن از جایگاه خود است، این فرد تمام قدرت امریکا را به کار گرفت که به ایران را ضربه وارد کند، اما نتوانست و این روح پلید امروز هیات حاکمه امریکا را ترک می کند و بار دیگر با وجود خسارت های بسیار همچون ترور شهید سلیمانی و ابومهدی المهندس، مقاومت مردم ایران به منصه ظهور رسید، پس باید امسال دهه فجر بهتر از سالهای قبل اجرا شود.
منبع:

1399/10/24
13:06:00
0.0 / 5
1117
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد